reklama

Fiala: Lidé nad 30 let mohou od pondělí dostat třetí dávku vakcíny po pěti měsících

Od pondělí 27. prosince si mohou po pěti měsících pro posilující dávku očkování proti covidu přijít lidé starší 30 let. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Dosud tato věková skupina mohla absolvovat přeočkování po půl roce od dokončené vakcinace.

reklama

„Týká se to i lidí, kteří nejsou objednaní,“ doplnil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Dosud měli tuto možnost lidé nad 45 let. Bývalá vláda to zdůvodňovala potřebou rozložení očkovacích kapacit. Pro lidi nad 35 let měla platit šestiměsíční lhůta až do 5. ledna. Kdy bude lhůta pro přeočkování zkrácena i pro lidi ve věku 18 až 30 let, Válek neupřesnil. Podle harmonogramu bývalé vlády by se tak mělo stát 19. ledna.

Pět měsíců po dokončeném očkování je v současné době 4,1 milionu lidí. Dosud posilující dávku dostaly dva miliony z nich. Zájem měli ale i mladší než pětačtyřicátníci. Například v Praze se rozšířila o víkendu na sociálních sítích informace, že neoficiálně je to v některých centrech možné. Nemocnice, která centra provozují, ale v pondělí deklarovaly, že pravidla dodržují a šlo o malé množství případů.

Kapacity očkování jsou v regionech různé. Zhruba šestina všech center je v Praze, kde se v prosincových pracovních dnech podává přes 12 tisíc dávek denně, a rezervovat termín očkování si lidé mohou hned na druhý den. Některá očkovací centra mají kapacity stovky vakcín denně, ale nejsou dostatečně vytížená. Například očkovací centrum na hlavním nádraží, kde před koncem října stáli lidé v dlouhých frontách, očkuje podle mluvčí Evy Libigerové zhruba stovku lidí denně, kapacita je ale až čtyřnásobná.

Zdravotníci tam podávají vakcínu od firmy Moderna. „Zájemci o boostovací dávku se nemusí obávat míchání vakcín. Naopak, ve studii vyšla jako nejúčinnější kombinace první a druhé dávky Pfizer a třetí Moderna,“ uvedla. Bez registrace se lidé mohou nechat očkovat v Praze i v dalších centrech v nemocnicích, ale také v obchodních domech Kotva, na Chodově nebo na Smíchově.

V některých menších městech ale lidé na volný termín očkování, který by si mohli registrovat, čekají i týdny. Také možností nechat se očkovat bez registrace je mimo Prahu méně. Podle webu ministerstva je očkovacích míst 477, bez registrace lze přijít do 84 z nich. Devatenáct je v Praze, ale například v Olomouckém kraji jedno nebo v Moravskoslezském kraji tři.

Tagy:

Hlavní zprávy

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy
Sociální sítě

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se opět stala terčem internetových vtípků. Tentokrát lidé na sociálních sítích reagovali na informaci, že prezentace někdejší šéfky resortu na Instagramu a Facebooku stála miliony korun. Fotografové a kameramani si tak měli přijít na štědré odměny, což se stalo inspirací pro tradiční lidovou tvořivost – pozadu nezůstali ani Cimrmani. Vybrali jsme nejpovedenější výtvory.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Aktualizováno

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

reklama