reklama

Svoboda: Že očkovaný může virus přenášet, jsme věděli. Vláda to ale nepouštěla ven

Předseda sněmovního zdravotnického výboru Bohuslav Svoboda (ODS) zkritizoval předchozí vládu za to, jak s veřejností komunikovala očkování proti covidu. Podle něj se v odborných kruzích již před rokem vědělo, že vakcinovaný jedinec může dál virus přenášet. „Tehdejší vláda to ale nepouštěla ven,“ řekl poslanec v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

„Od začátku se mělo říkat, že vytvořit komunitní ochranu je u tohoto viru prakticky nemožné a že účinek vakcinace bude klesat. Rovněž říkat, že pacient, který je naočkován, může tu chorobu roznášet. To se vědělo,“ tvrdil Bohuslav Svoboda ve vysílání CNN Prima NEWS.

Na reakci moderátorky, že tehdejší opozice včetně členů ODS ve vyvracení tohoto stanoviska prakticky nebyla nijak slyšet, odpověděl: „To je mi líto, ale v našich kruzích jsme to slyšeli všichni. Jenom jsme věděli, že to tehdejší vláda nepouští ven.“

Očkovat proti covidu se v Česku začalo na konci minulého prosince. Minimálně pro veřejnost tehdy nebylo jasné, zda se očkovaný jedinec může koronavirem nakazit a jestli poté může nemoc dál přenášet.

Na začátku ledna přišel tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný s prohlášením, že očkovaný proti covidu se nemůže nakazit, a tím pádem ani nemůže být infekční. Tento výrok rozporovala část odborníků i Blatného předchůdci. Vysvětlení po něm požadoval mimo jiné i Adam Vojtěch.

Slyšet byla jen vláda

Epidemiolog Roman Prymula v reakci na Blatného tvrzení uvedl, že vakcína nemusí chránit proti vylučování viru beze zbytku. „Člověk by měl být chráněn proti hospitalizaci, úmrtí i těžkým a středním formám, nebude ale zřejmě dokonale chráněn proti bezpříznakovým formám,“ zmínil už tehdy Prymula.

Hlasy odborníků s tímto názorem však nebyly oproti vládě ve veřejném prostoru příliš slyšet. Blatný ještě v březnu tohoto roku na půdě Senátu znovu řekl: „Ten, kdo má ukončenou vakcinaci, tak neonemocní a nikoho dalšího nenakazí.“ Později se ukázalo, že tento odhad byl výrazně mylný.

Podle Svobody v tomto ohledu vláda Andreje Babiše (ANO) jednoduše selhala. Poslanec předchozí kabinet kritizoval i za jeho restriktivní přístup k zavádění opatření. „Co jsou nám platné příkazy, když restaurace zavírají v deset a lidé se pak schází třeba v garáži. Pořád věřím v osobní odpovědnost,“ uvedl.

Válek: Neumíte se chovat zodpovědně?

Nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) rovněž ve svých projevech často zmiňuje, že nechce lidem neustále něco nařizovat či zakazovat, ale spíš hodlá apelovat na společenskou odpovědnost. „Proč chcete, aby vám vláda něco nařídila? Neumíte se chovat zodpovědně?“ uvedl například minulý týden.

Jenže podle mnoha odborníků nebo členů bývalé vládní koalice se už apel na společenskou odpovědnost jako řešení boje s covidem v minulosti zkusil a velký účinek to nemělo. „Je to úsměvné. Nechápu, proč se členové vlády takhle zesměšňují. Spoléhat, že lidi něco budou dodržovat dobrovolně, už se zkusilo a nejde to,“ reagoval na Válka imunolog Václav Hořejší.

„Teď, mávnutím kouzelného proutku, budou všichni zodpovědní? Babiš také vyzýval k odpovědnosti stejně jako Fiala, nevidím zásadní rozdíl,“ zmínil ve vysílání CNN Prima NEWS poslanec Robert Králíček (ANO).

Podle Svobody ale Babišova vláda nekomunikovala správně, čímž nemohla odpovědnost v české společnosti probudit. „Babiš to neříkal tak, jak to říkat měl. Neukazoval rizikovost. Hovořil o tom jako politik, aby se lidem zalíbil. To v medicíně nejde,“ dodal Svoboda.

Tagy:

Hlavní zprávy

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik
360°

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

Řidička se propadla v zamrzlé řece. Pak si dělala selfie na potápějícím se automobilu

Netradiční způsob zábavy si našla mladá Kanaďanka z Ontaria. Namísto nedělního sezení u televize se rozhodla se svým automobilem driftovat po zamrzlé řece Rideau. Dobrodružná jízda ale netrvala dlouho, jelikož žena vjela na tenký led a propadla se do vody. Hrozba smrti ani ztráta vozidla ji však nerozhodily. Vylezla na potápějící auto a začala si dělat selfie. Událost zachytila bezpečností kamera.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra financí Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

reklama

Domácí zpravodajství

Nová vakcína na omikron nebude. Výrobci totiž nejsou blbí, tvrdí Flegr

Čím dál častěji se mezi odborníky mluví o tom, že by výrobci měli vytvořit nové vakcíny, které by lépe reagovaly na nové varianty koronaviru. Podle Jaroslava Flegra to ale není na místě, a to hned z několika důvodů. „Dosavadní vakcíny jsou zatraceně dobré a výrobci nejsou blbí. Dovedou si spočítat, že než by dovedli vakcíny do stádia výroby, bude dávno po omikronu,“ uvedl evoluční biolog ve svém prohlášení.

Video z nehody na D5: Auta se jen klouzala. Nejlepší bylo vyskákat, popsal řidič

Aktualizováno

Redakci CNN Prima NEWS se podařilo získat video z nehody 36 osobních a nákladních automobilů na dálnici D5 u Žebráku. Je na něm vidět, jak řidiči nemohli kvůli čerstvému sněhu na silnici kontrolovat své vozy a začali do sebe postupně najíždět. Šest lidí se zranilo, někteří z nich museli být transportováni vrtulníkem do Prahy. Provoz v obou pruzích byl obnoven až po 22. hodině.

reklama