Klaus: Vláda si hledá na poštách miliardičku. Zvýšení DPH je nesmysl, nechápu Fialovo jásání

Zvyšovat daně je obecně naprostý nesmysl a v současné situaci zvlášť. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl exprezident Václav Klaus. Reagoval tak na uniklé analytické propočty ministerstva financí, které podle všeho počítaly s úpravou sazeb DPH. V případě rozpočtu Klaus vládě doporučil, aby učinila celoplošné škrty na výdajové straně a nehledala „miliardičku“ na poštách či finančních úřadech. Inflace je dle něj i přes aktuální zpomalení katastrofická. Důvod „jásání“ premiéra Petra Fialy (ODS) proto nechápe.

„Zvyšovat daně je obecně naprostý nesmysl a v téhle situaci zvlášť,“ řekl Klaus ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že se na současnou krizi dívá diametrálně odlišně než představitelé vlády.

I když kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) garantoval, že udělá vše, aby snížil zadlužení České republiky, zatím nepředstavil konkrétní návrh úspor. Část společnosti navíc pobouřil propočet ministerstva financí (o výrazné úpravě DPH a navýšení některých sazeb), jehož úryvky se v pondělí objevily v médiích.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) sice opakovaně upozornil, že jde o analytické propočty (které teprve obdrželi členové vlády), nikoliv o konkrétní návrhy. Podle Klause však Stanjurovy výroky ze začátku týdne korespondovaly s obsahem uniklých materiálů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nechci snižovat daň z hazardu ani zvyšovat DPH, ujišťuje Stanjura. Pavel chce jednat s Fialou

„Vláda ještě nezačala do dnešního dne provádět něco, co by šlo nazvat jako antiinflační rozpočtovou politiku. Kabinet plánuje pokračovat v obrovských deficitech. Současné škrty jsou malé a úsměvné. Při takovém vývoji si o inflaci můžeme povídat ještě léta,“ kritizoval Klaus. Sám by šel cestou globálních a plošných škrtů.

Jediná smysluplná důchodová reforma je přesun zodpovědnosti ze státu na každého jednotlivce.

K úsporám, které vláda plánuje v rámci České pošty či Finančního úřadu, se bývalý prezident vyjádřil následovně: „Dětinské položky. Vláda hledá miliardičku, jestli by náhodou ten či onen ministr nemohl ještě škrtnout tolik a tolik milionů. Ušetří se pár miliard a místo toho se vyhodí peníze někde jinde, tudy cesta nevede. Musí se udělat plošný škrt – čekám, kdy to někdo z vlády řekne nahlas, asi to nikdo neudělá. Pan premiér musí říct občanům, že jsme si žili nad poměry a teď to musíme vyrovnat.“

Podle Klause je sice dobrou zprávou, že inflace v březnu zvolnila na 15 procent z únorových 16,7 procenta. Přesto meziroční nárůst považuje za katastrofický. „Nechápu důvod k jásání, který slyšíme od našeho pana premiéra a ministra financí. Máme tady historickou inflaci a jako makroekonom jsem opravdu ještě nezaznamenal, že by s tím vláda kromě povídání začala něco dělat,“ dodal.

Exprezident se ve vysílání CNN Prima NEWS vyjádřil také k penzím a k důchodové reformě, kterou vláda připravuje i ve spolupráci s opozicí: „Vytvořme takový penzijní systém, v němž bude každý sám spolurozhodovat o tom, jak moc si bude šetřit na své stáří. Jinými slovy – jak moc si bude připravovat peněžní prostředky k tomu, aby je používal, až mu bude více let. Jediná smysluplná důchodová reforma je přesun zodpovědnosti ze státu na každého jednotlivce.“

Tagy: