reklama

Fiala: První úkol nového ministra bude přesvědčovat každého důchodce k očkování

Předseda ODS a pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala v Partii Terezie Tománkové oznámil, jak bude jeho vláda řešit zhoršující se covidovou situaci. Jediným řešením je podle něj očkování, ve kterém Česká republika zaostává. První úkol, který dá novému ministru zdravotnictví, bude oslovit všechny nenaočkované seniory.

reklama

„Vidíme všichni, že je to obrovský problém Česka i Evropy, zvyšující se počty nakažených. Trochu se to liší od toho, co se dělo před rokem. Máme tu totiž už výraznou skupinu očkovaných lidí, i když je to bohužel pod průměrem EU. Vládě se kampaň nepovedla, ale myslím, že jediné řešení covidu je co největší proočkovanost,“ řekl Fiala ve vysílání CNN Prima NEWS.

Jako řešení proto vidí přímé oslovování neočkovaných. „První krok, který bych zadal ministrovi zdravotnictví, by byl soustředit se na rizikové skupiny, které nejsou očkované, na seniory,“ sdělil předseda ODS.

„Chtěli bychom udělat opravdu adresné oslovování. Oslovit přímo lidi skrze pojišťovny a praktické lékaře, ať se nechají naočkovat. Že nejsou senioři naočkovaní, není často tím, že jsou odpírači. Mají třeba sociální důvody, že se tam třeba nedostanou. Byl by to první úkol ministerstva,“ doplnil.

Válek nechce plošný lockdown

Pravděpodobný budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) podle něj přichází s rozumnými návrhy. „Musíme přemýšlet nad tím, jak chránit i ty neočkované. Válek mluvil o lokálních opatřeních, ne plošných. Moji podporu bude mít každý rozumný návrh, který přijde. I ze slov Válka vyplývá, že to nemá být plošný lockdown,“ sdělil.

Otázka je také, zda budoucí koalice znovu obnoví bezplatnost testů, jak dříve avizovala. „Víte, že náš anticovid tým nebyl pro zrušení bezplatných testů. Nevítali jsme to. Přece nemůžeme jít ode zdi ke zdi. Vláda to zavedla a my nemůžeme přijít a říct, že to zase zrušíme. Musíme si to vyhodnotit,“ sdělil Fiala.

„Jde i o určitou psychologii a mentální rozpoložení společnosti. Lidé nechtějí čelit nepříjemnostem, že se nenechali očkovat. Možná se nám tím více otevře prostor, že se větší část společnosti nechala naočkovat,“ připustil.

Tagy:

Hlavní zprávy

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR
Koronavirus

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

 • Aktualizováno
 • České hygienické stanice odhalily první nákazu mutace koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. CNN Prima NEWS to potvrdil mluvčí rezortu zdravotnictví Daniel Köppl. Mělo by jít o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj, informoval na Twitteru premiér Andrej Babiš.

  Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn
  Rozhovor

  Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

  Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

  Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

  Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

  Maye Musk: Tohle je víc, než o čem jsem kdy snila, říká matka slavných synů

  Maye Musk je úspěšná podnikatelka, modelka a také máma tří úspěšných dětí včetně byznysmena a zakladatele společnosti SpaceX Elona Muska. Investice do jejich i svého vzdělání považuje za ty nejdůležitější. Velkým tématem je pro ni jako pro dietoložku také zdraví a zdravá strava. Pro Vogue CS se fotila v modelech DressX, značky digitální módy, se kterou spolupracuje – během své dlouhé modelingové kariéry zažila analogové focení, přechod na digitální přístroje a nyní i digitální oděvy. Jak sama říká, vše nové a futuristické ji baví, takže také sama inciovala focení, kdy svůj výsledný vzhled viděla až na samotných fotografiích.

  Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

  Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

  Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

  Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

  V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

  Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

  V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

  reklama