CNN Prima News jmenování

jmenování

Výpis příspěvků ke štítku „jmenování“

Fremr zvažuje, že se vzdá kandidatury na ústavního soudce. V 80. letech odsoudil 172 lidí

Robert Fremr, který byl navržen na post ústavního soudce, odsoudil v letech 1983 až 1985 za emigraci 172 lidí ve 124 samostatných případech. Vyplývá to z aktualizovaného seznamu rehabilitačních spisů Obvodního soudu pro Prahu 4, které si vyžádal Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) z Archivu hlavního města Prahy. ÚSTR, který se nyní zabývá Fremrovým působením v komunistické justici, informaci uvedl na svém webu. Ač jeho kandidaturu na ústavního soudce schválil Senát, prezident Petr Pavel ho zatím nejmenuje, a to kvůli informacím ohledně jeho rozhodování v minulém režimu.

Do vedení Ústavního soudu byl jmenován Baxa. Nahradí Rychetského, v Senátu čelil kritice

Předsedou Ústavního soudu jmenoval prezident Petr Pavel někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxu. Od úterý nahradí ve funkci končícího Pavla Rychetského. Do funkce ústavní soudkyně Pavel jmenoval profesorku občanského práva Kateřinu Ronovskou, jejíž nominaci Senát schválil ve středu. Ronovskou zároveň prezident jmenoval místopředsedkyní soudu.

Kde bude Pavel „doma“? Z vesnice se mu nechce, na Hradě si přitom může vybírat ze tří bytů

Ještě před výsledkem druhého kola prezidentských voleb Petr Pavel vzkazoval, že by rád v případě zvolení žil doma – v obci Černouček na Litoměřicku. Poté, co byl zvolen novým prezidentem a jednal s Milošem Zemanem v Lánech, však připustil, že by na Hradě mohl alespoň částečně bydlet. K dispozici mu budou hned tři byty. Jak se ukazuje, skromný dům opustit zcela nechce. Jak Pavlovy možnosti hodnotí komentátor Martin Schmarcz?

Hladík vyvrátil pouze jednu z výhrad, řekl Zeman a představil zbylé tři. Lidovce zkritizoval

Není pravda, že mi Petr Hladík (KDU-ČSL) vysvětlil všechny mé výhrady. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to uvedl prezident Miloš Zeman. Zdůraznil, že kandidát na ministra životního prostředí vyvrátil pouze jednu z výtek, a to navíc tu nejméně důležitou. Zeman následně body, které mu na lidoveckém politikovi vadí, představil a připojil také kritiku celé KDU-ČSL.

Expert: Jurečka musí trvat na Hladíkovi. Kdyby ustoupil, byla by to jeho politická prohra

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka ve čtvrtek uvedl, že kandidát lidovců na ministra životního prostředí a exnáměstek brněnské primátorky Petr Hladík by měl být jmenován nejpozději v prvním lednovém týdnu. Podle politického komentátora Martina Schmarcze Jurečka nemůže jednat jinak. V případě, že by se svého straníka rozhodl nahradit, zaznamenal by politickou prohru.