reklama

Topolánek: Rakušan je ambiciózní. Vláda se bude lámat na jeho vztahu s Fialou

Podle bývalého premiéra Mirka Topolánka bude nastupující vláda stát zejména na vztahu dvou politiků – lídra koalice Spolu a nastupujícího premiéra Petra Fialy (ODS) a šéfa hnutí STAN Víta Rakušana. Topolánek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že mezi oběma muži musí být ta správná chemie.

reklama

Nastupující vláda již designovaného premiéra Petra Fialy má ve Sněmovně většinu 108 poslanců a čeká už „jen“ na jmenování od prezidenta a vyslovení důvěry. Tvořit ji budou dvě koalice, reálně se ale jedná o pět stran – tři z koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a dvě z koalice Pirátů a Starostů.

Nejvíce poslanců mají ODS (34) a STAN (33). Podle bývalého premiéra Mirka Topolánka bude záležet zejména na jejich lídrech, jak se bude novému kabinetu dařit.

„Vláda se bude lámat na vztahu Petra Fialy a Víta Rakušana. Rakušan je ambiciózní. Pokud mezi nimi nebude chemie, může to být hozený písek do pětikoalice. Ale pokud nastane, vláda bude silná,“ konstatoval Topolánek. Zatímco Fiala by měl být premiérem, Rakušan je kandidátem na post ministra vnitra.

Co ale musí ještě Fiala udělat, aby jeho vládnutí neskončilo krachem? „Klíčové je, aby se Petrovi podařilo udržet totožnou rétoriku. Už teď mají někteří ministři hubu na špacíru a říkají, že aktuálně nevládnou,“ zdůraznil bývalý premiér.

Fiala si musí udržet Piráty

Před vládou stojí podle Topolánka nesmírně složité úkoly. Expremiér přitom po kabinetu nechce, aby dělal zásadní rozhodnutí, ale aby zvládl covidovou i společenskou krizi. Zároveň má pocit, že veřejnost je z nastupující vlády trochu zklamaná, protože zatím nevidí akceschopnost.

Topolánek zopakoval, že nová vláda je plná ambiciózních politiků. V této souvislosti zmínil Piráty, kteří mají nakonec jen čtyři poslance a vláda by se vlastně obešla i bez nich. Jako koaliční partner Starostů ale pozvánku do kabinetu dostali a v celostátním stranickém referendu vstup do vlády potvrdili.

„Fiala musí Piráty udržet uvnitř, aby v případě neúspěchu nemohli říct, že byli jen opozice a nemají s tím nic společného,“ apeloval další host pořadu, politolog Jan Kubáček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole
Sněmovna

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo
Nehody

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama