Topolánek: Rakušan je ambiciózní. Vláda se bude lámat na jeho vztahu s Fialou

360° 9.12.2021

Podle bývalého premiéra Mirka Topolánka bude nastupující vláda stát zejména na vztahu dvou politiků – lídra koalice Spolu a nastupujícího premiéra Petra Fialy (ODS) a šéfa hnutí STAN Víta Rakušana. Topolánek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že mezi oběma muži musí být ta správná chemie.

Nastupující vláda již designovaného premiéra Petra Fialy má ve Sněmovně většinu 108 poslanců a čeká už „jen“ na jmenování od prezidenta a vyslovení důvěry. Tvořit ji budou dvě koalice, reálně se ale jedná o pět stran – tři z koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a dvě z koalice Pirátů a Starostů.

Nejvíce poslanců mají ODS (34) a STAN (33). Podle bývalého premiéra Mirka Topolánka bude záležet zejména na jejich lídrech, jak se bude novému kabinetu dařit.

„Vláda se bude lámat na vztahu Petra Fialy a Víta Rakušana. Rakušan je ambiciózní. Pokud mezi nimi nebude chemie, může to být hozený písek do pětikoalice. Ale pokud nastane, vláda bude silná,“ konstatoval Topolánek. Zatímco Fiala by měl být premiérem, Rakušan je kandidátem na post ministra vnitra.

Co ale musí ještě Fiala udělat, aby jeho vládnutí neskončilo krachem? „Klíčové je, aby se Petrovi podařilo udržet totožnou rétoriku. Už teď mají někteří ministři hubu na špacíru a říkají, že aktuálně nevládnou,“ zdůraznil bývalý premiér.

Fiala si musí udržet Piráty

Před vládou stojí podle Topolánka nesmírně složité úkoly. Expremiér přitom po kabinetu nechce, aby dělal zásadní rozhodnutí, ale aby zvládl covidovou i společenskou krizi. Zároveň má pocit, že veřejnost je z nastupující vlády trochu zklamaná, protože zatím nevidí akceschopnost.

Topolánek zopakoval, že nová vláda je plná ambiciózních politiků. V této souvislosti zmínil Piráty, kteří mají nakonec jen čtyři poslance a vláda by se vlastně obešla i bez nich. Jako koaliční partner Starostů ale pozvánku do kabinetu dostali a v celostátním stranickém referendu vstup do vlády potvrdili.

„Fiala musí Piráty udržet uvnitř, aby v případě neúspěchu nemohli říct, že byli jen opozice a nemají s tím nic společného,“ apeloval další host pořadu, politolog Jan Kubáček.

Tagy: