reklama

Lipavský způsobuje problémy, koalice se bez Pirátů obejde, nastínil možný vývoj Holec

Piráti způsobují problémy a zároveň ve vládě nejsou potřeba, upozornil v pořadu Interview komentátor Info.cz Petr Holec. Situace by se proto mohla vyvinout tak, že do nové vlády půjde premiér Petr Fiala (ODS) bez Ivana Bartoše (Piráti). Viníkem je pirátský kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský, kterému prezident doporučil, ať odstoupí.

reklama

„Lipavský je Pirát a má úplně jiné názory na zahraniční politiku než Zeman, takže jsme mohli tušit, že padne kosa na kámen,“ uvedl Holec ve vysílání CNN Prima NEWS. Reagoval tak na poslední dění, kdy měl prezident Miloš Zeman na úterním jednání doporučit Lipavskému, aby odstoupil z kandidatury na ministra.

Podle Holce existuje nyní několik možných scénářů, jak se situace může vyvinout. „Piráti mohou vyměknout, stáhnout Lipavského a vybrat jiného kandidáta. Také by si ale ty čtyři strany (ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN, pozn. red.) mohly říct, že Piráty nepotřebují. Navíc koalici s Piráty rozpustili i Starostové, protože řekli, že ve vládě budou i bez Pirátů a do příštích sněmovních voleb jdou také bez nich,“ připomněl komentátor.

Další možný, a podle Holce nejhorší scénář, je, že Fiala podá žalobu na prezidenta k Ústavnímu soudu. „Ten rozhodne, že Zeman nemůže vetovat kandidáta na ministra a Zeman to odmítne vykonat s tím, že soud je zpolitizovaný,“ sdělil.

Každé volby přinesou překvapení

Holec také dodal, že pětikoalice Spolu a PirSTAN sice trvá na účasti Pirátů ve vládě, protože chce zůstat stejnou pětikoalicí, jako byla v opozici, ale po volbách se situace zkrátka mění. „Každé volby přinesou nějaké překvapení, ať už pozitivní, nebo negativní, a tyhle volby přinesly velké zklamání pro Piráty. A nyní způsobují Fialovi velkou komplikaci, přičemž je ve vládě nepotřebuje,“ podotkl.

Fiala ale opakovaně uvedl, že na nominaci kandidátů na ministry se nic nemění. Také předseda Pirátů Ivan Bartoš se nechal slyšet, že za nominací Lipavského stojí. Jde podle něj o kvalitního a kompetentního kandidáta, který reprezentuje i koaliční program vznikající vlády.

Pokud Piráti ve vládě nebudou, na programovém nebo politickém směřování se podle Holce nic nezmění. „Být Fialou, tak to ještě chvíli budu snášet a pak si řeknu, že je vlastně nepotřebuju a můžu vládnout pouze se třemi dalšími stranami (TOP 09, KDU-ČSL, STAN, pozn. red.),“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn
Kultura

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

Djokovič přiletěl do Bělehradu jako hrdina. Za skandování ho přivítal velký dav

Aktualizováno

Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Hráč prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později přistál v rodném Bělehradě. Rychle prošel letištní halou s tenisovou taškou na zádech a zamířil do prostoru pro vyzvednutí dalších zavazadel. Lidé před terminálem vytrvale a hlasitě skandovali „Novak, Novak“.

Vládní koalici drží především strach z Babiše u moci, říká komentátor Fischer

Největším spojujícím prvkem vládní koalice je Andrej Babiš (ANO), řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor a novinář Petr Fischer. „A tím zůstane po celé volební období. Koalici nedrží nic jiného než strach z toho, že by se Babiš vrátil k moci,“ prohlásil. Politolog Lukáš Valeš k tomu dodal, že bývalému premiérovi začínají ve Sněmovně zlaté časy.

reklama

Domácí zpravodajství

Dívky utekly z dětské psychiatrie v Lounech, policie po nich pátrá. Mohou být i v Praze

Policisté pátrají po dvou mladistvých pacientkách dětské psychiatrické léčebny v Lounech. Dívky ve věku 16 a 17 let v neděli společně utekly při návratu z vycházky, od té doby jsou nezvěstné. Je možné, že se po útěku rozdělily, pohybovat se mohou po Praze ve velkých obchodních centrech a jejich okolí. V tiskové zprávě to uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Významný nárůst počtu pozitivních školáků. Testy jich odhalily opět přes tři tisíce

Testování na koronavirus v základních a středních školách minulý týden ve čtvrtek ukázalo další významný nárůst virové zátěže u žáků i pedagogů. Metodou PCR se ve školách potvrdilo 3 357 případů koronaviru, z toho 3 016 mezi žáky a 341 nákaz u pedagogů a zaměstnanců škol. Nárůst v obou skupinách je významný proti oběma kolům testování o týden dříve a mírně také proti předchozímu testování v pondělí 10. ledna.

Blažkův náměstek Daňhel zpracovával účetnictví firmě zapojené do daňových podvodů

Radomír Daňhel, politický náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), zpracovával účetnictví firmě, která byla zapojená do stamilionových daňových podvodů. Podnikatelé Hussein Rekhem a Saman El-Talabani za ně loni dostali několikaleté tresty. Daňhel v kauze figuroval jen jako svědek. O podvodech podle svého vyjádření nevěděl. Podle odborníků si ale podezřelého jednání svých klientů všimnout musel. Uvedly to Hospodářské noviny (HN) a server Aktuálně.cz.

reklama