reklama

Fiala s Mynářem uzavřeli výměnný obchod, tvrdí Okamura. Nechce ale říct, o co šlo

Schůzka designovaného premiéra Petra Fialy (ODS) s kancléřem Vratislavem Mynářem překvapila lídra SPD Tomia Okamuru. Setkání mělo podle něj posloužit k uzavření výměnného obchodu. Co by mohlo být předmětem politického „handlu“, si však nechá pro sebe, dodal v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

Ke schůzce mělo dojít v pondělí před oficiálním setkáním s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. „Proč se premiér setkává s kancléřem? Překvapilo to všechny, nebyl jsem sám. Je jasné, že si dojednávali výměnný obchod ze strany Petra Fialy, aby vše proběhlo hladce,“ uvedl Okamura.

O schůzce totiž zástupci vznikající vlády ani Pražský hrad neinformovali. Podle mluvčího ODS Václava Smolky však Fiala s Mynářem řešili organizační otázky jmenování vlády. Mluvčí zároveň vyloučil, že by se jednání účastnil i prezidentův poradce Martin Nejedlý.

„Pakliže se jedná o organizační schůzku, během které se má projednat, jakým způsobem Fiala navštíví zámek v Lánech, k tomu není schůzka potřeba. Sám jsem tam byl několikrát a žádné setkání se dělat nemuselo. Tomu nemůže nikdo věřit,“ rýpl si Okamura.

Vadí mu, že takové setkání se koná za zády všech. „Je jasné, že tou podmínkou za nekompetentního kandidáta nebylo to, že bude Lipavský reportovat své postoje. To by bylo pro pana prezidenta na nízké úrovni,“ uvažoval. Právě kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) totiž Zeman odmítal jmenovat.

Okamura však konkrétně nesdělil, jaký pakt mezi sebou mohl designovaný premiér a kancléř Hradu udělat. „Mám několik scénářů, ale nechám si to pro sebe a budu se dívat, na který dochází,“ dodal s tím, že jeho domněnky se často vyplní.

Prezident Miloš Zeman by měl vládu jmenovat v pátek. „Mohu vám oznámit možná překvapující závěr. Vláda bude jmenována tak, jak jsem ji panu prezidentovi navrhl, včetně kandidáta za Pirátskou stranu Jana Lipavského,“ oznámil po jednání s prezidentem Fiala. Jediný, kdo si musí na funkci počkat, je budoucí ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Ten je v karanténě kvůli koronaviru.

Tagy:

Hlavní zprávy

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta
360°

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta

Pandemický zákon je „brutální politická chyba“. Politici pokračují ve vytváření protiepidemického parchanta, postěžoval si na vládní kroky bývalý poslanec za ODS a zdravotnický expert Boris Šťastný v pořadu 360°. Do studia CNN Prima NEWS si přinesl vytištěný soubor vládních opatření se slovy, že kdyby se pokusil vyzkoušet úředníka resortu zdravotnictví z platných restrikcí, nejspíše by se nedočkal správných odpovědí.

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama