reklama

Fiala: Zmrazení platů politiků? Populistické téma. Musíme řešit miliardové výdaje

Zmrazení platů politiků je populistické téma před volbami. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl lídr koalice Spolu a kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS). Ve srovnání s jinými výdaji jde podle něj o malé částky. Daleko větší problém vidí v tom, že končící kabinet Andreje Babiše (ANO) podle jeho slov neřešil věci, na kterých se daly ušetřit miliardy korun. Z rozpočtu na příští rok, který připravila ještě Babišova vláda, chce Fiala minimalizovat škody.

reklama

Fiala poukazuje na to, že ačkoliv bylo téma zmrazení platů politiků vytáhnuto těsně před volbami a považuje jej za populistické, hlasoval on i poslanci pod hlavičkou koalice Spolu pro. Jde podle něj však jen o malou částku. „Bavíme se o milionech. Je to symbol. Co budeme muset řešit, jsou stovky miliard korun, které tento stát musí ušetřit na výdajích, aby se lidem nezdražovalo, abychom si poradili s inflací,“ řekl Fiala v Partii Terezie Tománkové.

Senát návrh smetl ze stolu a šéf ODS, která má v horní komoře Parlamentu nejsilnější společný klub s TOP 09 a má i předsedu v osobě Miloše Vystrčila, dodal, že pro zamítnutí hlasovali i někteří senátoři vládních partají ANO a ČSSD.

Zopakoval však, že návrh z dílny končící Babišovy vlády přišel zejména kvůli tomu, že se blížily volby do Poslanecké sněmovny. „Já pochopil tu předvolební symboliku a všichni jsme hlasovali pro. Chtěl jsem, aby poslanci nerozhodovali o svých platech, aby byl nějaký automat,“ dodal lídr koalice Spolu.

Nezmrazení platů politiků ale Fiala považuje za druhotné téma, které by ve finále velké množství peněz neušetřilo. „Není to ten problém, kterému čelíme. Ať to nikdo nenalhává lidem, to je politika Andreje Babiše. My musíme řešit miliardy a ty Babiš neřešil. Vysoká inflace je tlačená nerozvážným hospodařením vlády. To musíme zastavit,“ dodal Fiala.

„U rozpočtu musíme zabránit nejhoršímu“

Pravděpodobný budoucí předseda vlády zmínil, že za optimální úsporu ve státním rozpočtu by považoval zhruba 100 miliard korun. Do budoucna však míří výše. „Cíl je, že rozpočet se musí dostat pod deficit 300 miliard korun,“ řekl Fiala ve vysílání CNN Prima NEWS.

Aktuálně je však podle jeho slov problém, že jeho případný kabinet bude připravovat až další rozpočet, protože ten na rok 2022 již schválila Babišova vláda. „Teď jsme schopní jen zachránit to nejhorší, a to je nezadlužovat se tak tragicky, jak to dělá Babišova vláda,“ dodal lídr koalice Spolu.

I kvůli tomu říká, že nastoupivší vláda nemůže okamžitě začít řešit témata jako například digitalizace státní správy. „Digitalizaci nedokážeme udělat teď, ale až příští rok. My budeme sestavovat rozpočet až pro další rok,“ nechal se dále slyšet předseda ODS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?
Vláda

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila koronavirem. V izolaci zůstane dva týdny

Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Svrčinová zůstane dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na koronavirus ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh covidu, pracovat chce z domova.

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

reklama

Domácí zpravodajství

STAN navrhl nového ministra průmyslu místo Michalika. Jde o slovenského finančníka

Novým kandidátem hnutí Starosové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Jeho nominaci schválil o víkendu celostátní výbor STAN, informovalo v pondělí hnutí v tiskové zprávě. Síkela v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání.

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

reklama