reklama

Desítky firem vracejí státní podpory. Bojí se kontrol svého účetnictví

Desítky firem nestojí o státní příspěvky v současné podobě. Bojí se kontrol nebo chtějí čerpat peníze jinak. Zaměstnavatelé vracejí například peníze z kurzarbeitového programu Antivirus (příspěvek na náhrady mzdy). S informací přišel web E15.cz. V rámci projektu stát zatím rozdal zhruba 12 a půl miliardy korun více než 50 tisícům subjektů.

reklama

Na programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zabránit tomu, aby firmy propouštěly zaměstnance, vláda pracovala už v březnu. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v květnu prosadila, aby program pokračoval až do konce srpna. V posledních dnech má navíc Maláčová zájem o jeho další rozšíření.

Ukazuje se však, že mnoho firem peníze z Antiviru vrací. „Úřady práce evidují v rámci celé republiky desítky případů, kdy se zaměstnavatelé rozhodli pro vrácení poskytnutého příspěvku na vyplacené náhrady mezd,“ řekla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kristýna Křupková. Resort však nemá k dispozici přesnější údaje o objemu vrácených peněz.

Maláčová Antivirus podporuje

Možné důvody, proč někteří zaměstnavatelé a živnostníci příspěvky vrací, vysvětluje člen výboru pro strukturální fondy Asociace malých a středních podniků ČR Jiří Kvíz: „Určitě i faktor strachu může hrát roli. Pochopitelně pokud přijde kontrola, která prověřuje čerpání nějaké státní podpory nebo dotace, tak mnohdy nahlíží i do celkového účetnictví společnosti, což ne každému může být příjemné.“

V posledních výrocích Maláčové zaznělo, že program Antivirus nesmí skončit v srpnu, ale měl by pokračovat i nadále. Jak vláda bude reagovat na to, že dotace mnoho firem vrací, ukáže až čas.

K tématu

Tagy: peníze byznys ekonomika Jana Maláčová finance firmy Antivirus

Další hlavní zprávy

reklama
reklama
Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?

Reportáž

Domácí zpravodajství

Volební model: Piráti a STAN vedou před ANO a Spolu. Šlachta si jde pro státní příspěvek
Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Další články
reklama
reklama