reklama

Flegr: Hlavní zpráva voleb je pád komančů. Babiš se bude smažit v pekle

Evolučního biologa Jaroslava Flegra výsledek víkendových voleb potěšil. Vůbec nejvíce to, že z Poslanecké sněmovny odchází komunisté. Řekl to v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Pád někdejšího politického hegemona ocenil i biochemik Zdeněk Hostomský. Epidemiolog Romana Prymula dodal, že současný premiér Andrej Babiš (ANO) svůj výsledek neočekával ani v nejtemnějších snech.

reklama

Známý parazitolog a vysokoškolský pedagog Flegr v pořadu Co Čech, to politik! neskrýval nadšení z výsledků voleb. Největší radost však nemá z toho, že premiér Andrej Babiš, ke kterému byl v minulosti velmi kritický, se svým ANO zřejmě nezvládne sestavit novou vládu, ale ze skutečnosti, že se do Sněmovny znovu neprobojovala KSČM. „Konečně po těch letech už tam nebudou komančové,“ prohlásil.

„To je hlavní zpráva voleb,“ řekl. Je mu prý líto Pirátů, kteří si podle něj kampaň oddřeli. „Doufejme, že se Starostové zachovají tak, jak to mají sepsané v memorandu,“ konstatoval Flegr.

S jeho slovy o vypadnutí komunistů z Poslanecké sněmovny souzní i biochemik Zdeněk Hostomský. „Komunisté nejsou v Parlamentu od roku 1945! To je dějinná věc, na kterou budeme pyšní,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Hostomský s tím, že z výsledků voleb je „v euforii“.

„Volby dopadly poměrně překvapivě, ale reflektují náladu ve společnosti. Překvapivé je, že se žádná z těch menších stran, které oscilovaly kolem hranice pěti procent, do Parlamentu nedostala,“ doplnil kolegy epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula.

Babiš může kandidovat na prezidenta, říká Prymula

Následně dodal, že o novém premiérovi s důvěrou nemůže být pochyb. „Finální situace je poměrně jasná. Pokud se na to díváme objektivně, tak tady nejde spekulovat,“ pravil Prymula. Volby totiž ovládla koalice Spolu pod vedením předsedy ODS Petra Fialy. Společně s jeho uskupením uspěla i koalice Pirátů a STAN. Obě tato uskupení dlouhodobě deklarovala zájem vládnout spolu, mají celkem 108 poslanců a již podepsala memorandum o vůli zřídit společný kabinet.

Současný premiér Andrej Babiš se svým ANO získal 72 mandátů a na vládě se nejspíš podílet nebude. „Vývoj, který nastal, neočekával ani v nejtemnějších snech,“ má jasno Prymula.

Ten si myslí, že by Babiš v budoucnu mohl vstoupit do boje o prezidentský úřad. A k definitivnímu rozhodnutí by mohl přispět právě výsledek sněmovních voleb. „Situace, která nastala, mu umožňuje jedinou možnost, jak zůstat v systému, a to je funkce prezidenta,“ uvedl Prymula.

Flegr byl sice během uplynulých měsíců k Babišovi kritický, ale vyzdvihl jej za roli k Dukovanům. „Za něho se přijal zákon, že se Rusové a Číňané nesmí zúčastnit dostavby,“ řekl evoluční biolog. „Babiš se ale jinak za to, co provedl, bude smažit v pekle. Zkrátil bych mu za toto na polovinu pobyt v očistci,“ řekl s úsměvem parazitolog.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vědci se neshodnou, co od mutace omikron čekat. Proč na výzkum potřebují týdny?

Vědci se po objevení varianty omikron, která nejspíše pochází z Jihoafrické republiky, okamžitě pustili do jejího zkoumání. Řeší se její nebezpečnost v porovnání s jinými variantami. Teoreticky by mohla být jakousi spásou, pokud by způsobovala mírnější průběh onemocnění COVID-19. To se ale dozvíme až za určitý čas. Experti ji napřed potřebují důkladně zmapovat a prozkoumat.

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Covidová vlna ve školách: Žáci kašlou jeden přes druhého, řada učitelů je v karanténě

Jeden kašle přes druhého, smrkají a jsou nachlazení, přesto chodí do školy. V poslední době ale také mnoho žáků, studentů a učitelů končí v karanténě či izolaci kvůli koronaviru. Podle Pedagogické komory školy zasáhla obří covidová vlna, vláda je zatím ale příliš neomezuje. Studenti pro CNN Prima NEWS popsali, jak to ve školách skutečně vypadá.

Etzler kvůli covidu skončil na kyslíku. Které další celebrity bojovaly s těžkým průběhem?

Herec Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici na dýchacích přístrojích. Fanouškům prostřednictvím sociální sítě napsal, že nebyl očkován a vyzval národ, aby neudělal stejnou chybu jako on. V českém šoubyznysu není jediným, kdo měl velmi těžký průběh nemoci. Koho dalšího koronavirus dostal na lopatky?

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

reklama

Domácí zpravodajství

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

reklama