Floridu trápí záplavy jako po tsunami, hrozí stovky mrtvých. Lidé lezou na střechy domů

Jihovýchod USA nadále pustoší hurikán Ian. Kritická je situace zejména na Floridě, kde podle tamních úřadů mohly kvůli živlu zemřít stovky lidí. Ulice ve státě mnohdy připomínají řeky, rozsah živelné katastrofy se srovnává s řáděním tsunami.

Hurikán Ian v týdnu vtrhnul na půdu Spojených států a pustoší zejména jihovýchod země, nejvíce postižená je Florida. Živel ale řádil také v Jižní Karolíně, Georgii nebo na Kubě.

Úřady na Floridě prozatím nemají informace o obětech, přesto se obávají, že mrtvých budou stovky. Ulice ve městech zaplavila voda, list Daily Mail srovnává rozsah živelné katastrofy s řáděním tsunami. Záplavy mají být ničivostí srovnatelné s těmi, jaké vyvolávají tyto obří vlny. Vítr v oblasti dosahoval rychlosti neuvěřitelných 240 kilometrů v hodině.

Útěk na střechu

Řada obyvatel Floridy tak zůstala odstřižena od zbytku světa. Lidé se snaží dovolat příbuzným a bezpečnostním složkám. Někteří museli při útěku před živlem vylézt na střechy svých domů. Ochromená je doprava, miliony lidí jsou bez elektrického proudu.

S obavami sleduje řádění živlu také policie. Floridský šerif Mike Chitwood se domnívá, že rozsah záchranných a opravných prací v USA „ještě nezažili“. Experti vyčíslili předběžné škody na 260 miliard dolarů (6,6 bilionu korun).

Hurikán pustoší také floridský ostrov Sanibel Island, kde živel utrhl most. Ostrov tak v současnosti není spojený s pevninou. První oběti už sčítají na Kubě, kde zemřeli nejméně dva lidé. Mimoto se tam v bouři převrhla loď s migranty, úřady nalezly pouze tři z 23 lidí.

Tagy: