CNN Prima News tsunami

tsunami

Výpis příspěvků ke štítku „tsunami“

Děsivá bilance zemětřesení v Japonsku: 64 mrtvých a stovky zraněných. Lidé trpí zimou

Aktualizováno

Nejméně 64 lidí zahynulo při pondělním zemětřesení, které zasáhlo japonský poloostrov Noto. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním na novou bilanci zveřejněnou místními úřady. Podle nich by pod troskami zřícených domů mohly být uvězněny ještě desítky lidí. Pátrací akce ale komplikují poničené silnice a infrastruktura, odlehlost oblasti a následné otřesy. V oblasti navíc panuje chladné počasí a předpovídán je silný déšť, což vyvolává obavy z možných sesuvů půdy.

Otřesy přišly hned po varování. Reportér CNN Prima NEWS popsal pohromu v Japonsku z místa

Varování před blížícím se zemětřesením přišlo lidem v Japonsku na mobilní telefony jen několik vteřin před tím, než byly cítit první otřesy, vylíčil reportér CNN Prima NEWS Adam Křivánek. O nadstandardně silném jevu se mohl přesvědčit i ve městě Cukuba na východě země, relativně daleko od epicentra. Otřesy tam nebyly ničivé, ovšem byly mnohem výraznější a delší než při jinak relativně běžných menších zemětřeseních v dané oblasti.

Filipíny se po silném zemětřesení obávají ničivé vlny tsunami. Evakuace pokračují

Aktualizováno

Zemětřesení o síle 7,5 stupně v sobotu zasáhlo ostrov Mindanao na Filipínách, uvedlo Evropské seismologické středisko (EMSC). Filipínské vulkanologické a seismologického středisko (PHIVOLCS) uvedlo, že první vlnu tsunami lze očekávat ještě před půlnocí místního času (17:00 SEČ) a vyzvalo lidi na pobřeží k okamžité evakuaci do vnitrozemí. Vlna ale dosud k filipínským břehům nedorazila a americký výstražný systém své dřívější varování na rozdíl od filipínských úřadů stáhl, píše agentura Reuters. Evakuace z pobřeží přitom pokračují.

Symbol katastrofálních záplav v Libyi. Mrtvé do masových hrobů ukládá ve zničeném městě bagr

Záplavy na východě Libye mají podle místních úřadů již přes tři tisíce potvrzených obětí. Značná část mrtvých byla zaznamenána ve statisícovém městě Derna, kterým se v neděli přehnala řeka podobná tsunami, a to po protržení nedalekých přehrad ve vyšší nadmořské výšce. Na místě stále probíhají rozsáhlé záchranné akce, které výrazně komplikuje nejistá politická situace v zemi. Představitelé východní správy země tvrdí, že tragédie je zcela nad jejich hospodářské možnosti. O rozsáhlé zkáze informuje web BBC.

Japonsko chce vypouštět do oceánu radioaktivní vodu z Fukušimy. Čína zakáže dovoz potravin

Postoj odborníků z týmu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), který posuzoval plán Japonska vypouštět do oceánu radioaktivní vodu z jaderné elektrárny Fukušima, podle všeho nebyl jednotný. Vyplývá to z prohlášení šéfa MAAE Rafaela Grossiho v rozhovoru s agenturou Reuters. Čína kvůli japonskému záměru zakáže dovoz potravin z deseti japonských prefektur.