reklama

Hrad nemá kolem zdraví Zemana mlžit, míní Forejt. Pak nebudou vznikat fake news

O zdravotním stavu prezidenta republiky Miloše Zemana se stále intenzivněji spekuluje. A to poté, co byl v neděli opět převezen do Ústřední vojenské nemocnice ze zámku v Lánech. Podle bývalého hradního protokoláře Jindřicha Forejta je chybou Hradu, jak Zemanovo zdraví komunikuje na veřejnost. „Vyvstávají otazníky nad tím, v jakém stavu dnes skutečně je,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

„Viděl jsem záběry jako mnozí vaši diváci, četl jsem různé zprávy. Zprostředkovaně vím, co se stalo,“ řekl Jindřich Forejt v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle něho bychom měli v případě Miloše Zemana zohlednit v první řadě lidské hledisko. „Každý z nás může být nemocen. Informování veřejnosti o stavu pana prezidenta se dramaticky mění každý den. Vyvstávají otazníky nad tím, v jakém stavu dnes skutečně je,“ upřesnil.

Podle Forejta však nelze úplně kapitulovat na snahu vědět, jak na tom prezident republiky je ve vztahu ke schopnosti vykonávat svůj úřad. „Záleží, jak budete definovat pojem ,schopen‘. Měli bychom vědět, zda jde o projev jeho svobodné vůle, že to tak opravdu chce. V okamžiku pověření někoho sestavením vlády jeho hlavní role pořád zůstává. To bude vzbuzovat v příštích dnech pozornost,“ vysvětlil někdejší hradní protokolář ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ovčáčka má řídit Mynář

Hrad by měl být obezřetný a „zvolit takovou komunikaci, která bude bránit vytváření fake news“. Kancelář prezidenta republiky může podle něho informace sdělovat třeba prostřednictvím brífinků. „Myslím, že o zdraví prezidenta by se mělo transparentně hovořit. Je třeba najít komunikační cestu, aby veřejnost věděla, že pan prezident je v pořádku,“ dodal Jindřich Forejt.

Podle něho je to o nastavení komunikace. Prezident prý svým spolupracovníkům nastavoval mantinely, o kterých rozhodoval on sám. „Jak jsem poznal fungování Miloše Zemana, vždy dával jasné pokyny, do jakých mezí se může zajít,“ řekl Forejt ve vysílání CNN Prima NEWS.

Bývalý hradní protokolář se rovněž vyjádřil k roli prezidentova tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka. Ten je podle něho podřízen hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi. „Na kancléři je, aby práci tiskového mluvčího řídil. Kancléř je ředitel Hradu, ať tam prezident je, či není. Jeho odpovědností je řídit aparát i poskytování informací o prezidentovi,“ vysvětlil Jindřich Forejt v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama