reklama

Kužílek: Dění kolem Zemana je podvod na veřejnost. Hrad z jeho zdraví udělal tajemství

Hradní kancelář kolem prezidenta vytvořila paralelní realitu. Je to podvod na veřejnost. Myslí si to poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí Oldřich Kužílek. „Jde o ústavně-právně velmi nebezpečnou situaci,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

„Hradní kancelář vytvořila dojem, že zdraví prezidenta je nějaká tajná věc. Pochybuji, že Andrej Babiš dnes hovořil s prezidentem. Pan prezident není schopen udělat práci. Je to podvod na veřejnost ze strany Kanceláře hradu,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí a bývalý politik.

„Jsem přinucen více a více dokumentovat paragrafy právních předpisů, podle kterých máme právo na informace, které bych odvozoval od článku 66 Ústavy. A Ústřední vojenská nemocnice nám to má sdělovat taky,“ pokračoval Kužílek. Jestli je Miloš Zeman schopen vykonávat funkci prezidenta, prý lékaři posoudit dovedou. „Všichni jsme viděli na vlastní oči, že když je někdo v bezvědomí, nemůže. Stav se ale může měnit,“ dodal také bývalý politik.

Zbaví Zemana pravomocí?

Hrad podle Kužílka do hry kolem prezidenta Miloše Zemana vtahuje vojenskou nemocnici a vytváří paralelní realitu. Veřejnost by prý ale měla mít takové informace, které vyplývají z článku 66 Ústavy. Právě ten může být pro další vývoj klíčový. Umožňuje totiž poslancům a senátorům zbavit prezidenta republiky pravomocí, a to v případě, že není schopen vykonávat svůj úřad. Zeman by ale v úřadu zůstal. Pokud by se k tomuto kroku zákonodárci rozhodli, stačí, aby se shodla prostá většina poslanců a prostá většina senátorů.

„Vzhledem k tomu, v jaké kondici se prezident zdá být a v jakém období se nacházíme, se jeví důležité se tím zabývat,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ústavní právník Jan Kysela. Podle něho sice nebývá zvykem, aby Sněmovna ještě ve starém složení zasedala, ale současná situace to může změnit.

„Nová Sněmovna by pak mohla zasedat až po svém svolání, což může být kdykoli po 21. říjnu,“ řekl Kysela. Pokud by novou Sněmovnu ale nebyl prezident schopen svolat, pak by mohla začít „kolem 7. a 8. listopadu“. Ústava totiž hovoří o možnosti, že by se Poslanecká sněmovna mohla svolat „automaticky“, pokud ji není schopen do 30 dnů od voleb svolat právě prezident republiky.

Role Ústavního soudu

Takovou variantu už připustil jeden z poslanců koalice Spolu Michal Kučera. „Samozřejmě chceme s panem prezidentem Zemanem nejprve jednat, pak uvidíme. Pokud nebude konat v souladu s Ústavou a nabydeme dojmu, že není schopen svůj úřad vykonávat, pravděpodobně budeme muset podniknout kroky i tohoto typu,“ řekl Kučera CNN Prima NEWS.

Hlava státu ale není Parlamentu v takovém případě vydána na milost a nemilost. Pokud by totiž byl Miloš Zeman přesvědčen, že je dokonale způsobilý svou funkci vykonávat, může se obrátit na Ústavní soud. Ten by vedl řízení o usnesení Sněmovny a Senátu a zjišťoval by, nakolik existují nebo neexistují závažné důvody bránící prezidentovi ve výkonu funkce.

Tagy:
prezident Andrej Babiš Miloš Zeman Hrad 360° Oldřich Kužílek

Hlavní zprávy

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch: Očkováním dětí stabilizujeme školy. Píšou mi rodiče, kteří na vakcíny už čekají

Očkování dětí je bezpečné a může díky němu dojít ke stabilizaci ve školství, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Naočkovaný člověk je podle něj o 60 procent méně infekční. V rozhovoru mluvil dále i o tom, zda na třetí dávku musí i lidé, kteří nákazu prodělali a mají zároveň i ukončené očkování.

reklama