reklama

Forejt: S oceněním Prymuly bych počkal. Je vyznamenán za něco, co ještě nemá hranice

Bývalý šéf protokolu Pražského hradu Jindřich Forejt by s vyznamenáním končícího ministra zdravotnictví a epidemiologa Romana Prymuly (za ANO) počkal. Prymula podle protokoláře sice zvládl první vlnu pandemie koronaviru na jaře, ale stále nelze vidět konec pandemie, která může mít v budoucnu celou řadu vln. Forejt to řekl ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

„Ve své podstatě je to ocenění něčeho, co ještě nemá dané hranice. Já bych s tím počkal,“ řekl Forejt k ocenění Prymuly. Ministr zdravotnictví byl prezidentem vyznamenán Řádem Bílého lva. Bývalý šéf hradního protokolu připomněl, že se díky nejvyššímu státnímu vyznamenání stal nositelem ocenění, které mají i takové světové osobnosti jako bývalá britská ministerská předsedkyně Margaret Thacherová či francouzský prezident François Mitterand.

Prymula byl podle Forejta vyznamenán za událost, která stále pokračuje, a u níž ještě nevidíme konec. Podle bývalého protokoláře Pražského hradu může být dalších vln pandemie klidně padesát. První vlna, za kterou byl Prymula oceněn, může být podle něj klidně tou nejlehčí.

Ocenění pro předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského Forejt vítá. „Je to odborník a autorita, dlouholetá tvář Ústavního soudu. Když promluví, tak to má svoji váhu. Jemu vyznamenání určitě patří,“ uvedl k Forejt.

Samotný ceremoniál by kvůli omezenému počtu účastníků kvůli vládním nařízením v případě konání ve Vladislavském sále vypadal podle Forejta „tristně“ či „depresivně“. K předání vyznamenání by mohlo dojít i v jiných dnech, přičemž Forejt zmínil například 8. květen, tedy Den vítězství.

Zeman seznam vyznamenaných tají do poslední chvíle

Bývalý hradní protokolář také popsal, jak jednotliví čeští prezidenti v udělování státních vyznamenání postupovali. Václav Havel si prý nechal předkládat všechny dokumenty, se kterými se seznamoval a konzultoval možné vyznamenané. Jeho nástupce, Václav Klaus, pod kterým Forejt sloužil, pak pořádal pravidelné porady, kde se bavil o jednotlivých jménech. Zeman má podle protokoláře jiný přístup, neboť si o vyznamenaných rozhoduje sám a seznam lidí, které ocení, „drží až do poslední chvíle v tajnosti i před nejbližšími spolupracovníky“.

Forejt promluvil i k avizovanému vrácení vyznamenání zpěvákem Danielem Hůlkou. Ten záměr oznámil kvůli nesouhlasu s vládními opatřeními, které Zeman podporuje. Hůlka k tomu uvedl, že jej Zeman „zklamal coby přítel i prezident“. Medaili za zásluhy, kterou od Zemana dostal, však zatím nevrátil kvůli nařízení o zákazu shromažďování.

Podle Forejta se však nejedná o vyznamenání od Zemana, nýbrž od prezidenta republiky a občanů země. „V tom vzynamenání, v tom aktu jsme všichni. Není to jen o tom, že prezident si vyznamená své lidi,“ řekl Forejt a dodal, že pro schválení vyznamenaných je potřeba i kontrasignace premiéra.

Tagy:
Hamáček má osobní problém se mnou a já s ním. Babišovi bych béčko nedělal, říká Šlachta
360°

Hamáček má osobní problém se mnou a já s ním. Babišovi bych béčko nedělal, říká Šlachta

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) si nedovede představit, že by se mnou seděl ve vládě. Já si nedovedu představit, že bych s ním někde seděl jako s osobou, řekl šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta. Předseda sociálních demokratů s ním prý má osobní problém, to samé podle Šlachty platí i naopak. Odmítl, že by někomu dělal „béčko“, jmenovitě vládě Andreje Babiše a hnutí ANO, zopakoval ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Cesta do Chorvatska byla utrpení. Klienti RegioJetu si stěžují na zápach a nepořádek

Zápach moči ve vagonech, nefungující klimatizace, netekoucí voda a mnohahodinové zpoždění vlaku. To jsou zkušenosti některých cestujících, kteří se na dovolenou vydali vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska. Ta se hájí, že zpoždění nabírá kvůli výlukám na tratích v kombinaci s kontrolou dokladů a proticovidovými opatřeními. Přiznává, že vlaky pak nejsou dostatečně připravené na další cestu.

Izrael bude jako první na světě očkovat třetí dávkou. Dostanou ji lidé starší 60 let

Aktualizováno

Izrael nabídne přeočkování třetí dávkou vakcíny proti COVID-19 od společností Pfizer a BioNTech osobám starším 60 let, oznámil ve čtvrtek izraelský premiér Naftali Bennett. Podle agentury AP tak bude Izrael první zemí, která začne očkování třetí dávkou této vakcíny nabízet široké veřejnosti. Jako první bude přeočkován prezident Jicchak Herzog.

ON-LINE: Česko má jisté další medaile. USA našly po odstoupení Bilesové novou hvězdu

Jiří Lipták a David Kostelecký předvedli ve finále střelby na trap fantastické výkony. Prvně jmenovaný je olympijským šampionem, Kostelecký má stříbro. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Markéta Vondroušová a Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se probojovaly do finále. Kanoistka Tereza Fišerová ve finále po sérii chyb skončila šestá. Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner dokázali ve svém prvním utkání po nákaze koronavirem prvně jmenovaného zvítězit.

reklama

Domácí zpravodajství

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

K podpisům mě otec-diktátor vycvičil. Lidé za koblihy přehlíží zlo, říká Babiš ml.

Před více než dvěma lety poprvé veřejně promluvil syn českého premiéra Andrej Babiš mladší. Znovu pak o sobě dal vědět po řádění tornáda na jižní Moravě. Muž, který veřejnost zaskočil informací, že ho jeho otec nechal unést na Krym, aby nemohl svědčit v kauze Čapí hnízdo, si nyní nebere servítky. Po negativních zkušenostech nechápe, jak jeho otci mohou lidé důvěřovat. Redakce požádala o reakci na výroky premiéra Babiše (ANO), doposud neodpověděl. Dlouhodobě tvrdí, že jeho syn je psychicky nemocný.

reklama