reklama

Forejt: S oceněním Prymuly bych počkal. Je vyznamenán za něco, co ještě nemá hranice

Bývalý šéf protokolu Pražského hradu Jindřich Forejt by s vyznamenáním končícího ministra zdravotnictví a epidemiologa Romana Prymuly (za ANO) počkal. Prymula podle protokoláře sice zvládl první vlnu pandemie koronaviru na jaře, ale stále nelze vidět konec pandemie, která může mít v budoucnu celou řadu vln. Forejt to řekl ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

„Ve své podstatě je to ocenění něčeho, co ještě nemá dané hranice. Já bych s tím počkal,“ řekl Forejt k ocenění Prymuly. Ministr zdravotnictví byl prezidentem vyznamenán Řádem Bílého lva. Bývalý šéf hradního protokolu připomněl, že se díky nejvyššímu státnímu vyznamenání stal nositelem ocenění, které mají i takové světové osobnosti jako bývalá britská ministerská předsedkyně Margaret Thacherová či francouzský prezident François Mitterand.

K tématu

Prymula byl podle Forejta vyznamenán za událost, která stále pokračuje, a u níž ještě nevidíme konec. Podle bývalého protokoláře Pražského hradu může být dalších vln pandemie klidně padesát. První vlna, za kterou byl Prymula oceněn, může být podle něj klidně tou nejlehčí.

Ocenění pro předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského Forejt vítá. „Je to odborník a autorita, dlouholetá tvář Ústavního soudu. Když promluví, tak to má svoji váhu. Jemu vyznamenání určitě patří,“ uvedl k Forejt.

Samotný ceremoniál by kvůli omezenému počtu účastníků kvůli vládním nařízením v případě konání ve Vladislavském sále vypadal podle Forejta „tristně“ či „depresivně“. K předání vyznamenání by mohlo dojít i v jiných dnech, přičemž Forejt zmínil například 8. květen, tedy Den vítězství.

Zeman seznam vyznamenaných tají do poslední chvíle

Bývalý hradní protokolář také popsal, jak jednotliví čeští prezidenti v udělování státních vyznamenání postupovali. Václav Havel si prý nechal předkládat všechny dokumenty, se kterými se seznamoval a konzultoval možné vyznamenané. Jeho nástupce, Václav Klaus, pod kterým Forejt sloužil, pak pořádal pravidelné porady, kde se bavil o jednotlivých jménech. Zeman má podle protokoláře jiný přístup, neboť si o vyznamenaných rozhoduje sám a seznam lidí, které ocení, „drží až do poslední chvíle v tajnosti i před nejbližšími spolupracovníky“.

Forejt promluvil i k avizovanému vrácení vyznamenání zpěvákem Danielem Hůlkou. Ten záměr oznámil kvůli nesouhlasu s vládními opatřeními, které Zeman podporuje. Hůlka k tomu uvedl, že jej Zeman „zklamal coby přítel i prezident“. Medaili za zásluhy, kterou od Zemana dostal, však zatím nevrátil kvůli nařízení o zákazu shromažďování.

Podle Forejta se však nejedná o vyznamenání od Zemana, nýbrž od prezidenta republiky a občanů země. „V tom vzynamenání, v tom aktu jsme všichni. Není to jen o tom, že prezident si vyznamená své lidi,“ řekl Forejt a dodal, že pro schválení vyznamenaných je potřeba i kontrasignace premiéra.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Kubek: Vojtěchovi nemohu odpustit to, že lhal a papouškoval, co se mu řeklo

Kubek: Vojtěchovi nemohu odpustit to, že lhal a papouškoval, co se mu řeklo

Po roce pandemie koronaviru v Česku věří protiepidemickým opatřením jen asi 40 procent Čechů, zatímco na počátku to bylo dvakrát více. Start boje s epidemií byl dobrý, pak ale přišly chyby. Shodli se na tom hosté speciálu Rok s koronavirem na CNN Prima NEWS, jimiž byli bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), epidemiolog Rastislav Maďar, prezident České lékařské komory Milan Kubek a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal.

360°

Sledujte speciál 360°: Rok s koronavirem zhodnotí Vojtěch, Maďar, Smejkal i Kubek

Sledujte speciál 360°: Rok s koronavirem zhodnotí Vojtěch, Maďar, Smejkal i Kubek

Česko si připomíná rok s pandemií koronaviru. Ze světového lídra se Česká republika propadla téměř na dno evropského žebříčku. Jak ovlivnila globální pandemie životy a co bude dál? Ve speciálu 360° Pavlíny Wolfové odpoví bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, prezident České lékařské komory Milan Kubek a epidemiologové Rastislav Maďar a Petr Smejkal. Sledujte je živě od 20 hodin na televizi CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Hlídku městské policie přivítal ohňostrojem. Alkohol je svi*a, řekl
Do kontrol se zapojí armáda, rozhodla vláda. Od úterý pomůže policii na 4000 vojáků
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Vakcína Sputnik v Česku? Lékový ústav se jí zabývá, Blatný zatím výjimku udělit nechce
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama