reklama

Forejt: S oceněním Prymuly bych počkal. Je vyznamenán za něco, co ještě nemá hranice

Bývalý šéf protokolu Pražského hradu Jindřich Forejt by s vyznamenáním končícího ministra zdravotnictví a epidemiologa Romana Prymuly (za ANO) počkal. Prymula podle protokoláře sice zvládl první vlnu pandemie koronaviru na jaře, ale stále nelze vidět konec pandemie, která může mít v budoucnu celou řadu vln. Forejt to řekl ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

„Ve své podstatě je to ocenění něčeho, co ještě nemá dané hranice. Já bych s tím počkal,“ řekl Forejt k ocenění Prymuly. Ministr zdravotnictví byl prezidentem vyznamenán Řádem Bílého lva. Bývalý šéf hradního protokolu připomněl, že se díky nejvyššímu státnímu vyznamenání stal nositelem ocenění, které mají i takové světové osobnosti jako bývalá britská ministerská předsedkyně Margaret Thacherová či francouzský prezident François Mitterand.

K tématu

Prymula byl podle Forejta vyznamenán za událost, která stále pokračuje, a u níž ještě nevidíme konec. Podle bývalého protokoláře Pražského hradu může být dalších vln pandemie klidně padesát. První vlna, za kterou byl Prymula oceněn, může být podle něj klidně tou nejlehčí.

Ocenění pro předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského Forejt vítá. „Je to odborník a autorita, dlouholetá tvář Ústavního soudu. Když promluví, tak to má svoji váhu. Jemu vyznamenání určitě patří,“ uvedl k Forejt.

Samotný ceremoniál by kvůli omezenému počtu účastníků kvůli vládním nařízením v případě konání ve Vladislavském sále vypadal podle Forejta „tristně“ či „depresivně“. K předání vyznamenání by mohlo dojít i v jiných dnech, přičemž Forejt zmínil například 8. květen, tedy Den vítězství.

Zeman seznam vyznamenaných tají do poslední chvíle

Bývalý hradní protokolář také popsal, jak jednotliví čeští prezidenti v udělování státních vyznamenání postupovali. Václav Havel si prý nechal předkládat všechny dokumenty, se kterými se seznamoval a konzultoval možné vyznamenané. Jeho nástupce, Václav Klaus, pod kterým Forejt sloužil, pak pořádal pravidelné porady, kde se bavil o jednotlivých jménech. Zeman má podle protokoláře jiný přístup, neboť si o vyznamenaných rozhoduje sám a seznam lidí, které ocení, „drží až do poslední chvíle v tajnosti i před nejbližšími spolupracovníky“.

Forejt promluvil i k avizovanému vrácení vyznamenání zpěvákem Danielem Hůlkou. Ten záměr oznámil kvůli nesouhlasu s vládními opatřeními, které Zeman podporuje. Hůlka k tomu uvedl, že jej Zeman „zklamal coby přítel i prezident“. Medaili za zásluhy, kterou od Zemana dostal, však zatím nevrátil kvůli nařízení o zákazu shromažďování.

Podle Forejta se však nejedná o vyznamenání od Zemana, nýbrž od prezidenta republiky a občanů země. „V tom vzynamenání, v tom aktu jsme všichni. Není to jen o tom, že prezident si vyznamená své lidi,“ řekl Forejt a dodal, že pro schválení vyznamenaných je potřeba i kontrasignace premiéra.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Neslavme společně Vánoce a Silvestra. Zabráníme třetí vlně, vyzývá imunolog Hořejší

Neslavme společně Vánoce a Silvestra. Zabráníme třetí vlně, vyzývá imunolog Hořejší

Ministr zdravotnictví Jan Blatný nevylučuje třetí vlnu koronaviru. Ta by do Česka mohla dorazit začátkem příštího roku. Podle imunologa Václava Hořejšího by si lidé měli odpustit společné oslavy vánočních svátků a Silvestra. V pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové uvedl, že nebezpečí třetí vlny vidí „padesát na padesát“. Šéf podnikatelských odborů Radomil Bábek varoval, že pokud vláda opět vypne ekonomiku, pro malé obchodníky to bude znamenat ránu do vazu.

Evropská unie

EU neproplatí dotaci 100 milionů korun Agrofertu. Holding peníze vracet nehodlá

EU neproplatí dotaci 100 milionů korun Agrofertu. Holding peníze vracet nehodlá

Evropská Unie neproplatí evropskou dotaci 100 milionů korun, kterou holding Agrofert již získal od ČR na modernizaci pekárny. Auditoři z Bruselu si stojí za tím, že projekt nebyl inovativní, uvedl iROZHLAS.cz. Daný typ projektu totiž již zrealizovala jiná firma, která pod Agrofert spadá. Mluvčí holdingu Karel Hanzelka CNN Prima NEWS řekl, že dotaci Agrofert vracet nehodlá. Agrofert vložil do svěřenských fondů premiér Andrej Babiš (ANO).

reklama
V pondělí přibylo 4 377 nakažených, skóre PES zůstává na 57, to je třetí stupeň
Retro v NHL: Kluby se s dresy vydávají do historie. Co obléknou Voráček a další?
Čtvrtý operátor ani 5G sítě v Česku ještě dlouho nebudou, kritizuje expert Havlíčka
Piráti mají jasno. Koalici se STAN dali zelenou, podpořilo ji 81 procent hlasujících
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Zájem o těžbu kryptoměn rapidně roste
reklama
reklama
Otevřou obchody už příští týden? Vláda o tom bude mimořádně jednat v neděli

Vláda

Domácí zpravodajství

Čeští muži nejčastěji trpí rakovinou prostaty, prevence zachraňuje život
Další články
reklama
reklama