Fotbalová Liga mistrů se vrací do Česka. S ní přiteče téměř půl miliardy korun

Fotbalová Liga mistrů se bude od září 2022 po třech letech hrát opět v Česku. Viktoria Plzeň porazila v odvetě posledního čtvrtého předkola doma ázerbájdžánský Karabach FK 2:1 a kvalifikovala se do skupinové fáze. Soupeře pro ni se doví ve čtvrtek večer.

Tklivá znělka Ligy mistrů se vrátí do Česka po téměř třech letech. Poslední zápas s českou účastí se hrál 10. prosince 2019, kdy Slavia Praha podlehla v Dortmundu tamní Borussii 1:2. Ve své skupině tehdy skončila poslední se dvěma body, když remizovala na Interu Milán a v Barceloně. Viktoria tak naváže na své tři předchozí starty v nejprestižnější klubové soutěži nejen Evropy, ale i světa. V sezonách 2011–2012, 2013–2014 a 2018–2019 vždy skočila ve své skupině na třetím místě a „přesunula“ se do play-off Evropské ligy.

Pro klub majitele Adolfa Šádka, jehož diváci vyvolávali po postupu stejně poctivě jako trenéra Michala Bílka, jde o životně důležitou finanční injekci v podobě téměř půl miliardy korun. Samotný postup do základní skupiny Champions League má hodnotu 386,31 milionu korun. Odměna Viktorie za desetiletý koeficient UEFA činí 56,17 milionu korun. Tedy zatím celkem 442,48 milionu korun.

Další přísun peněz bude záležet na výsledcích Plzně v základní skupině. Vítězství v ní přinese 70 milionů korun, remíza 23,25 milionu. Viktoria bude také participovat na příjmech za televizní práva.

Po závěrečném hvizdu úterní odvety s Karabachem, který rozhodl o postupu Plzeňanů část hráčů padla na kolena a schovala hlavu v dlaních, jako by snad ani nemohli uvěřit, čeho dosáhli. Polovina se sprintem spojila, fotbalisté na sebe naskákali radostí a štěstím dováděli.

Hráči hostujícího Karabachu ještě několik minut po utkání diskutovali s portugalským rozhodčím Diasem.

To domácí desítky minut obcházeli hřiště, zastavovali se u každé tribuny, nechali se vyvolávat a vytleskávat nadšenými fanoušky. Ti zůstali na svých místech, nenaskákali na plochu. Jako poslední zmizel v útrobách stadionu brankář Staněk, který nemusel tolik kouzlit jako před týdnem v Baku. Právě jeho zákroky tam položily základ ke čtvrté účasti Viktorie ve skupině Ligy mistrů. A trenérovi Michalu Bílkovi přinesly největší úspěch jeho kariéry.

Tagy: