reklama

Francouzi se bouří proti novým opatřením. Pracák je nejvýhodnější, shodují se restauratéři

Jedny z nejpřísnějších proticovidových opatření v Evropě přijala Francie. Už nyní stát vyžaduje takzvaný sanitární pas při vstupu na kulturní a sportovní akce nad padesát lidí. Od příštího pondělí by se s ním měli lidé prokazovat v restauracích, v hromadné dopravě či v nemocnicích. Mnoho občanů to odmítá.

reklama

Už několik týdnů se ulice francouzských měst plní demonstranty, kteří odmítají zavádění covid pasů a povinného očkování pracovníků konkrétních profesí.

Yannick je majitel palačinkárny v Seine-et-Marne na pařížském předměstí. A jak sám říká, své zákazníky kontrolovat nehodlá. Lustrování lidí považuje za neslušné. „To je jako ptát se žen na jejich věk,“ má jasno.

„Když lidé chodí a mám plný podnik, tak je přece nebudu vyhazovat. A servírky mají svou práci. Nejsou tu od toho, aby si před vchodem hrály na policajty,“ dodává Yannick.

Přitom za nedodržení kontroly může provozovatel dostat pokutu v přepočtu až 40 tisíc korun. Při opakovaném přestupku mu hrozí postih bezmála čtvrt milionu korun a dokonce až rok vězení. Někteří proto počítají s tím, že raději skončí. „Jestli uvidím, že většina lidí nemá pas, tak to raději zavřu a půjdu na pracák. To je výhodnější,“ říká Chérif, majitel baru v Paříži.

Mapa s kontrolami

Odpůrci nových nařízení se spojili v iniciativě zvané Animap. Ta na svých stránkách zveřejňuje mapy míst, kde nebudou klienty kontrolovat. Nyní jich čítá už přes šest tisíc. Vedle restaurací nebo obchodů jsou to ordinace lékaři, kteří chtějí poskytovat péči a služby všem bez rozdílu. „To, co mi na covid pasech vadí, je, že to nemá žádné ohraničení. Neříká se, kdy je přestaneme používat. Od jakého počtu očkovaných? Od jakého reprodukčního čísla? To všechno je velká neznámá,“ vysvětlil praktický lékař Jérôme Marty.

Protesty proti pasům a očkování se někde obracejí i proti lékařům a farmaceutům samotným. Ti si stěžují, že dostávají výhružné dopisy. Výjimkou prý nejsou ani útoky proti očkovacím centrům. Jeden z posledních zaznamenali i v Polsku, kde o víkendu mobilní centrum někdo podpálil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí
Koronavirus

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí

Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu. Týkat by se měla zejména žáků a studentů, kteří by se nejspíš nově nemuseli kvůli školám v přírodě, návštěvě zoo, zájmových kroužků či divadla prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné třídy nebo z neměnného kolektivu. Uvedl to dnes web Seznam Zprávy. Podle něj to vyplývá z návrhu mimořádného nařízení, který má k dispozici.

Británii zachvátila benzinová panika. Palivo nemá na pumpy kdo vozit, některé zavírají
Velká Británie

Británii zachvátila benzinová panika. Palivo nemá na pumpy kdo vozit, některé zavírají

Nepanikařte, prosila Automobilová asociace (AA) v pátek řidiče. Některé benzinové pumpy, především společnosti BP, kvůli nedostatku řidičů kamionů museli své čerpací stanice uzavřít. Mnozí lidé však žádosti nebrali na vědomí a u benzinek se tvoří dlouhé fronty. Vyšší poptávku zaznamenala i společnost Shell či Esso, i ty mají některé stanice uzavřené.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Žádná civilizace nevydrží věčně. Italská Aquileia podává svědectví o zániku té antické

Temné mračno divokého kmene zažehovalo oheň požárů, všude padala setba smrti. Tak český kunsthistorik Jaromír Neumann vylíčil zničení antické Aquileie kmeny Hunů v roce 452. Třistatisícové město, druhé největší po starověkém Římu, od té doby živoří a nyní má jen tři tisíce obyvatel. Většina antických rozvalin zůstává zatím v hlíně, což je i důvod, proč Aquileiu chrání UNESCO.

Koho volíte, když nevolíte? Příklad ukazuje, jak pomáháte nejsilnější straně

Už víš, koho budeš volit? To je v současnosti zřejmě nejčastější otázka v Německu. V neděli se v sousední zemi uskuteční volby do Spolkového sněmu, jejich výsledek rozhodne o budoucí vládnoucí koalici. Nejčtenější německý deník Bild v této souvislosti poznamenal, že žádná z kandidujících stran nemá v současnosti vysoký podíl hlasů a kdyby existoval seznam nevoličů, byl by nejsilnější politickou silou v Německu. Ale i nevoliči ve skutečnosti rozhodují o vítězi.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Bohbot ze Svobodných: Více než 5 procent muslimů v zemi znamená problémy a nebezpečí

Bezpečnostní expert a stínový ministr vnitra trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků David Bohbot (Svobodní) by měl obavy, pokud by Česká republika v budoucnu přijímala více migrantů muslimského vyznání. „Kdykoliv muslimská komunita v evropských státech překlopí 5 procent, jsou problémy a je nebezpečno,“ řekl v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS.

reklama