CNN Prima News fronta

fronta

Výpis příspěvků ke štítku „fronta“

Británie chce poslat své vojenské instruktory na Ukrajinu. Medveděv vyhrožuje třetí světovou

Británie chce své vojenské instruktory pro výcvik ukrajinských vojáků poslat přímo na Ukrajinu, pronesl britský ministr obrany Grant Shapps v rozhovoru s deníkem Sunday Telegraph. V současnosti absolvují příslušníci ukrajinské armády výcvik na území Británie a dalších evropských zemí, připomíná agentura Reuters. Premiér Rishi Sunak však podle agentury AP vyloučil, že by britští vojáci mohli být na Ukrajinu vysláni v brzké době. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv na tyto úvahy reagoval tvrzením, že se jedná o krok „ke třetí světové válce“.

Unikátní záběry bojů o Bachmut. Včera se Rusů každý bál, dnes je tlačíme, říká Zelenského muž

Ukrajinské armádě se daří postupně osvobozovat vesnice v okolí Bachmutu v Doněcké oblasti, o něž se vedou tuhé boje. Každá vztyčená vlajka nad oblastí stojí Ukrajinu mnoho lidských životů i materiálu. Jestliže se jednotkám podaří obsadit důležité strategické uzly, odstřihnou ruské síly od zásobování, uvedla americká televize CNN ve svém vysílání.

Pomalý postup Ukrajinců na jihu je zásadní problém. Čas mají do září, říká generál Šedivý

Postup Ukrajinců u Bachmutu výrazně zpomalil, což je velký problém, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS armádní generál ve výslužbě Jiří Šedivý. Největší komplikaci však podle něj představuje fakt, že Ukrajinci se v hlavních směrech protiofenzivy posouvají pouze o stovky metrů. Pokud Kyjev nenajde recept, jak obranu Rusů prolomit, přijdou statické boje, řekl Šedivý a nastínil, jaký zlom může na frontě nastat v září.

Experti o vzpouře: Euforický den. Ukrajinci fandili Prigožinovi, je z něj chodící mrtvý muž

Vzpouru v Rusku vnímali Ukrajinci jako velkou šanci. Z mého pohledu překvapivě a nepokrytě fandili Jevgeniji Prigožinovi, s nímž vedli bitvu o Bachmut. V pořadu Zprávy PLUS to uvedl vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno. K občanské válce v Rusku však nedošlo a šéf Vagnerovy skupiny skončil v Bělorusku. Podle politického geografa Vladimíra Baara Prigožinovi ruský prezident takovou zradu neodpustí. „Dneska je z něj chodící mrtvý muž,“ uvedl.

Odjezd na Ukrajinu. Šojgu po vzpouře dělá inspekci na frontě, Gerasimov je stále v ústraní

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu navštívil ruské vojáky bojující na Ukrajině, informují agentury s odoláním na ministerstvo obrany. Jde o jeho první veřejnou akci od víkendové ozbrojené vzpoury šéfa Vagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina, která byla namířená zejména proti Šojguovi a náčelníkovi generálního štábu Valeriji Gerasimovi. Druhý jmenovaný se na veřejnosti od víkendu neobjevil.

Ruský obranný val zatím drží. Ukrajincům dorazí klíčová zbraň možná příliš pozdě, píše BBC

Ukrajinská armáda při protiofenzivě těžce vybojovala několik obcí, většinou však šlo o poloopuštěné vesnice. Vojáci Kyjeva se chtějí probít až k Azovskému moři, jenže ruská obrana zatím odolává. Ukrajinci navíc nemají leteckou podporu, protože stíhačky F-16 ze Západu se možná vyjednaly příliš pozdě, ve své analýze o tom píše britská BBC.

Ukrajinci vystavili ruské armádě tvrdý účet. Za jediný den měl Kreml přijít o tisíc vojáků

Ohromné ztráty v řadách ruských vojáků na frontě podle Ukrajinců pokračují. Během pátku obránci země údajně „zlikvidovali“ více než tisíc vojáků, další úspěchy slaví i v ničení ruské techniky. S tou mají problémy zřejmě i sami okupanti. Podle informací Generálního štábu Ukrajiny totiž stahují Rusové raketové systémy protivzdušné obrany zpět k výrobcům. Tyto informace však nelze nezávisle ověřit.