Záchrana Kyjeva, charkovský zázrak i jatka na Donbase. Připomeňte si velké zvraty na bojišti

Záběry ukrajinského vzdoru proti ruské přesile

Ruská invaze na Ukrajinu trvá už tři roky v kuse. Za tu dobu došlo na mnoha místech frontové linie k výraznějším i menším posunům. Ruští okupanti v posledních měsících dosahují postupu na Donbase. Ukrajina se zase snaží zvrátit výsledek bojů výpadem do Kurské oblasti. K nejdynamičtějším změnám ovšem docházelo v první fázi války, kdy se obráncům povedlo vytlačit nepřítele z okolí Kyjeva a prakticky z celé Charkovské oblasti. Ukrajinci rovněž zvítězili v klíčové bitvě o Cherson.

Ruský debakl u Kyjeva

Už na konci února 2022 bylo zřejmé, že ruská invaze na Ukrajinu nebude několikadenní záležitostí, jak si Putin a spol. nejspíš představovali. I navzdory tvrdému ukrajinskému odporu však okupanti v prvních dnech bojů zaznamenali několik dílčích úspěchů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vylidněné, zničené a vypálené město. Ukrajinci ukázali fotografie rozbombardovaného Časiv Jaru

Výrazně postoupili na východě i jihu. Tam po pouhých šesti dnech zvítězili v bitvě o Cherson, což bylo první a dlouhou dobu také jediné větší ukrajinské město, které během invaze padlo. V souvislosti se severní frontou se často mluvilo o více než 60 kilometrů dlouhém ruském konvoji těžké techniky, který táhl směrem na Kyjev.

Boje se začátkem března 2022 přesunuly do předměstí Kyjeva, který se Rusové snažili obklíčit. K ostrým střetům docházelo u Buči, Brovar, Hostomelu či Irpině. Leckdo si pokládal otázku, zda se Ukrajinci armádě s takovou početní převahou mohou vůbec ubránit.

Brzy se však ukázaly značné nedostatky ve fungování dlouhých kolon ruské těžké techniky. Ukrajinci pomocí dělostřelectva, bezpilotních letounů či protitankových raketometů drtili jeden nepřátelský obrněnec za druhým. Mnoho útoků mířilo také na zásobovací transportní vozy.

I proto Rusové začali mít problémy s logistikou. Rovněž trpěli čím dál většími ztrátami, což je dostalo do neudržitelné situace. Bitva o Kyjev skončila definitivně 31. března 2022 ukrajinským vítězstvím. Z ruského pohledu se boje na severní frontě daly považovat za totální debakl.

Jak se orientujete v okolnostech války na Ukrajině?

1 13 Ve kterém roce se definitivně rozpadl Sovětský svaz?

2 13 K čemu se Rusko mimo jiné zavázalo v dohodách z roku 1994 známých jako Budapešťské memorandum?

3 13 Která z událostí nebyla přímým důsledkem protestů známých jako Euromajdan?

4 13 Která ukrajinská území Rusko v roce 2014 anektovalo?

5 13 Jaké názvy nesou dva loutkové kvazistáty, které v roce 2014 vyhlásili proruští separatisté na území ukrajinského Donbasu?

6 13 Který sovětský vládce je zodpovědný za administrativní přičlenění Krymu k Ukrajině?

7 13 Jak představitelé Moskvy vysvětlovali přesun značné části ruských vojenských sil na hranici s Ukrajinou na přelomu let 2021 a 2022?

8 13 Kdy přesně vypukla ruská invaze na Ukrajinu?

9 13 Jak Vladimir Putin nazýval ruskou agresi vůči Ukrajině?

10 13 Jak Volodymyr Zelenskyj reagoval na americkou nabídku evakuace krátce po vypuknutí ruské invaze?

11 13 Které ukrajinské město Rusko obsadilo během prvních dnů invaze?

12 13 Ze které fronty se Rusko vzhledem k výrazným neúspěchům na bojišti kompletně stáhlo?

13 13 U kterých ukrajinských území Rusko v září 2022 vyhlásilo faktickou anexi?

Máte % správných odpovědí.

To není dobrý výsledek. Zkuste to znova.

To není dobrý výsledek. Zkuste to znova.

To není špatné, ale pořád je co zlepšovat.

Gratulujeme, máte velmi dobré znalosti.

Výborně, vaše znalosti jsou skvělé.

Okupanti se na přelomu března a dubna 2022 postupně stáhli z Kyjevské, Žitomirské, Černihivské i Sumské oblasti. Kreml se tak vzdal původního plánu dobýt hlavní ukrajinské město. Své jednotky ze severu Moskva přeskupila a následně nasadila na východní nebo jižní frontě.

Kromě toho, že Rusové před odchodem z okolí Kyjeva nastražili v oblasti tisíce min a dalších výbušnin, zanechali po sobě také stovky popravených civilistů. K největšímu masakru došlo pravděpodobně v Buči.

Ukrajinský zázrak u Charkova

Není velkým překvapením, že si Putin v první fázi invaze brousil zuby na východoukrajinský Charkov. Po Kyjevu jde o druhé největší ukrajinské město, které má nezpochybnitelný ekonomický i politický význam. I proto Rusko do bojů v Charkovské oblasti nasadilo svou elitní 1. gardovou tankovou armádu.

Okupantům se velmi rychle podařilo postoupit od severu k okraji města. Již v březnu 2022 Charkov oblehli i z východu. Kreml své sebevědomí ve zmíněné bitvě opíral také o skutečnost, že v Charkově žije vysoký podíl ruskojazyčného obyvatelstva. V tomto ohledu se ale Putin přepočítal.

Rusové v Charkově a jeho předměstí narazili na tvrdý odpor ukrajinské armády a utrpěli značné ztráty. Na totální obklíčení města či větší frontální útok jim nezbyl dostatek sil. V květnu 2022 Ukrajinci podnikli rozsáhlý protiútok, místy postoupili až o 40 kilometrů. Téhož měsíce pak dosáhli i státní hranice.

VIDEO: Interaktivní mapa, která dokumentuje první rok ruské invaze

Tím ale ruská pohroma v Charkovské oblasti zdaleka neskončila. Během podzimu 2022 Ukrajinci podnikli další překvapivou protiofenzivu, kterou šokovali okupanty i západní analytiky. Za pouhých pár dnů získali zpět pod kontrolu 12 tisíc kilometrů čtverečních a znovudobyli města jako Izjum či Kupjansk. Někteří experti o protiútoku mluvili jako o největším vojenském operačním umění od druhé světové války

Opaření Rusové po sobě při improvizovaném úprku nechávali nespočet kusů těžké techniky či dalšího vojenského vybavení. Zároveň nestíhali „maskovat“ některé válečné zločiny, které v Charkovské oblasti napáchali. Veřejnosti utkvěla v paměti především ruská zvěrstva v Izjumu. Nyní ukrajinská armáda kontroluje drtivou většinu Charkovské oblasti.

Cherson jako horká brambora

Zatímco na východní a tehdejší severní frontě si Rusové vyráželi zuby o ukrajinský odpor, na jihu země se jim zpočátku agrese dařilo. První již zmíněná bitva o Cherson vypukla hned v počáteční den ruské invaze, tedy 24. února 2022. Po šesti dnech skončila drtivým ruským vítězstvím.

Netrvalo ale dlouho a poměr sil v okolí Chersonu se začal obracet. Už v létě 2022 obránci začali vyvíjet silnější tlak na znovudobytí některých jihoukrajinských měst. Často se objevovaly zprávy o ostřelování ruských strategických cílů, mezi ně patřily muniční sklady, protivzdušná obrana i mosty vedoucí přes řeku Dněpr. Rusko mělo čím dál větší problémy se zásobováním.

I díky dodávkám moderních zbraní ze Západu získali Ukrajinci na jihu převahu. Koncem léta mohli zahájit drtivou ofenzivu, která své ovoce přinesla na podzim téhož roku. Rusové se v Chersonu dostali do bezvýchodné situace, a tak naplánovali kompletní evakuaci. K ní došlo 9. listopadu 2022.

O dva dny později do města vstoupila ukrajinská armáda. V Chersonu opět zavlály modrožluté vlajky a Ukrajinci mohli oslavit odchod ruských okupantů. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil 11. listopad jako historický den.

Ukrajinci po dobytí Chersonu získali kontrolu nad přibližně dvěma pětinami území stejnojmenné oblasti. Jejich postup na jihu země se nicméně zastavil. Velkou překážkou je v tomto ohledu Dněpr, vojenský přechod přes tuto řeku vyžaduje velké úsilí. Vliv na částečné zamrznutí bojů měly také katastrofické záplavy z června 2023 způsobené protržením Kachovské přehrady, kterou s největší pravděpodobností odpálili členové ruské armády.

Ruský tlak na Donbase

Ani na Donbase, v němž mělo Rusko již před invazí značné vojenské zázemí, se agresorovi během úvodního roku války příliš nedařilo. První větší ruský úspěch nastal až v květnu 2022, kdy okupanti obsadili doněcký Mariupol. Ukrajinci toto fatálně obklíčené přístavní město bránili skoro tři měsíce, a to de facto bez možnosti zásobování.

I v Luhanské oblasti se obráncům dařilo dlouhou dobu vzdorovat. Až v červnu 2022 se Ukrajinci stáhli ze Severodoněcku, v červenci pak definitivně prohráli bitvu o Lysyčansk. Rusko tak od té doby kontroluje drtivou většinu území Luhanské oblasti.

Během druhého roku války k žádnému výraznějšímu posunutí východní fronty nedošlo. V květnu 2023 Rusko obsadilo Bachmut, v prosinci 2023 Marjinku a v únoru 2024 Avdijivku. Několikaměsíční boje o tato tři doněcká města představovaly z hlediska počtu ztrát a vlivu na podobu tamních sídlišť to nejbrutálnější, co ruská invaze přinesla.

Ruský postup na Donbase výrazně zrychlil až v posledních měsících. Kreml k plnění svých cílů v Doněcké oblasti využívá taktiku „nás mnoho“. Denně posílá na prakticky jistou smrt obrovské množství vojáků, aby muničně vyčerpal svého západního souseda. Ukrajinci tyto okupanty označují jako potravu pro děla a drony.

V důsledku zmíněné taktiky Rusko trpí těžkými ztrátami, přesto ale na východě Ukrajiny průběžně postupuje – loni na podzim se dokonce objevily zprávy, že nejrychleji od prvních dní své invaze. V říjnu Rusové obsadili Vuhledar, v lednu pak Kurachove. Toreck a Časiv Jar visí na vlásku. Ruské dobývání těchto strategických pevností bezpochyby ovlivňuje morálku ukrajinské armády.

Epicentrum bojů na Donbase se nyní nachází v okolí Pokrovsku. Okupanti už stojí před branami tohoto strategicky důležitého ukrajinského města, které leží na klíčové zásobovací trase. Výsledek bitvy o Pokrovsk bude mít vliv na osud celého Donbasu.

Ukrajinský výpad u Kursku

Loni v srpnu Ukrajinci zahájili poněkud překvapivou operaci, když ze Sumské oblasti překročili ruskou hranici, čímž započali ofenzivu v Kurské oblasti. Poprvé od druhé světové války tak došlo k situaci, kdy cizí stát sebral Rusku část území vojenskou cestou. Ukrajinci obsadili přes tisíc kilometrů čtverečních a stovku obcí, včetně městečka Sudža. Rusové pak velkou část území získali zpět. V současnosti Ukrajinci v Kurské oblasti stále drží asi 400 kilometrů čtverečních.

Od podzimu Rusku ve snaze vytlačit Ukrajince pomáhá KLDR, která na místo vyslala více než 12 tisíc vojáků. Obzvláště v posledních týdnech se objevovaly zprávy o masivních ztrátách severokorejské, ale i ruské armády.

Kyjev chtěl překvapivým letním výpadem ke Kursku přinutit Rusko přemístit jednotky z východu Ukrajiny, aby se zpomalil postup okupantů na Donbase, a to zejména ve směru na Pokrovsk. Dalším důvodem je snaha Ukrajiny získat páku pro vyjednávání s Moskvou. Volodymyr Zelenskyj v únoru potvrdil, že plánuje nabídnout Rusku výměnu obsazených území. To však Kreml odmítá.

ČTĚTE TAKÉ: Krvavé záběry boje na život a na smrt. Okupant bodal nožem, s Ukrajincem si vyjádřili respekt

Tagy:
válka armáda fronta vojáci Ukrajina okupace Kursk Rusko Donbas Kyjev Charkov těžká technika Cherson Chersonská oblast Charkovská oblast Kyjevská oblast Doněcká oblast Luhanská oblast Kurská oblast