
ZPRÁVY PLUS - 23.7. v 10:30
Americký prezident Donald Trump si neví rady se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem, v otázce konfliktu na Ukrajině na něj neumí zatlačit. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl bezpečnostní expert Andor Šándor. Diplomacie USA si podle něj uvědomuje, že Rusko ze svých cílů neustoupí. Šéfredaktor webu Aktuálně.cz Matyáš Zrno připomněl, že mírovým dohodám v historii předcházela diskrétně utajená jednání.
Šándor tvrdí, že obě strany konfliktu mají neslučitelné podmínky. „Pokud by Ukrajina přijala ruské požadavky, zbyde z ní nefunkční země bez bezpečnostních záruk. Byla by to kapitulace,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. „Zadruhé tím, že se Rusové účastní diplomatických jednání, ukazují jakousi lepší tvář, zatímco mají stále oněch 50 dní od Trumpa na posouvání fronty a zabíjení ukrajinských vojáků,“ dodal.
K TÉMATU: Ukrajinci vyšli do ulic, bojí se o demokracii. Kritizují „skandální“ zákon podepsaný Zelenským
Američané si podle něj uvědomují, po čem Putin prahne. „Uvědomují si, že ze svých požadavků neustoupí. Donald Trump chtěl nejdříve konflikt vyřešit za den, potom hovořil o 100 dnech. Ukazuje to, že si s celou věcí neví rady a že neumí přitlačit na šéfa Kremlu,“ poznamenal expert.
Trump také podle něj doufal, že uzavře příměří a celý problém přehodí na Evropu. „Zatím nevidíme ze žádné strany zvažování ústupků. Konflikt směřuje ke scénáři, že Rusové na frontě vyhrají a dojde na zamrzlý konflikt se všemi negativními dopady na bezpečnostní situaci starého kontinentu,“ obává se Šándor.
Utajená jednání v třetí zemi
Jednání mají podle Zrna smysl už jen proto, že může dojít k výměně mnoha zajatců. „Neměl bych ale přehnaná očekávání. Z historie víme, že pokud došlo v podobně složitých konfliktech k dohodě o příměří a později i na mír, předcházela tomu diskrétní a utajená jednání kdesi ve třetí zemi,“ zdůraznil novinář.
Pokud by se skutečně jednalo o ukončení bojů, schůzky by probíhaly jinde – daleko od očí veřejnosti. „Jednání v Turecku je spíše show, aby strany ukázaly Trumpovi, že se snaží dohodnout,“ tvrdí Zrno.
První světová válka s drony
Podotkl také, že válka na Ukrajině se vyvíjí rychlým tempem. „Masové nasazení dronů charakter konfliktu zcela změnilo. Na jedné straně máte linie zákopů a na druhé straně hypermoderní bezpilotní prostředky i jakési pozemní drony,“ přiblížil Zrno situaci na frontě.
„Je to taková první světová válka s drony. Děsivým aspektem je, že tyto letouny umožňují kontrolovat území až do hloubky 20 kilometrů od frontové linie,“ dodal novinář.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Další kolo jednání mezi Ruskem a Ukrajinou proběhne tento týden. Kreml nečeká zázraky