reklama

GALERIE: Psa to vytáhlo oknem ven, králíky a slepice zachránil štěkot

Ještě v neděli vytahovali záchranáři zvířata z trosek a ošetřovali zraněné. Krom domácích a drobných hospodářských zvířat nosili lidé k vetpointu v Moravské Nové Vsi i ptáčata, která přišla o hnízda.

reklama

Veterináři ošetřili okolo padesátky zvířat, nejvíce pak koťat. Když jsme v neděli přijeli na místo, jedno zrovna odvážel Marek Blaško ze Záchranné služby pro zvířata Tibet do útulku. Nebyl jediný, kdo vytrvale a pohotově asistoval týmu veterinářů z pražské záchranky Pet-Medic. Krom spolků jako Dočasky.cz nebo Dejte nám šanci, poskytoval zvířatům špičkovou péči i veterinář Jiří Žák v brněnské ordinaci.

Podle veterinárních lékařů z Prahy na místě vše funguje a všichni si pomáhají navzájem. „Když jsme přijeli, hasiči nám hned pomáhali stavět stan,“ chválili si spolupráci veterináři. Některá zvířata, která se jim dostala do rukou, přežila jen díky neuvěřitelným náhodám. Například králíky a slepice, které převzal do péče útulek Tibet, našli záchranáři jen díky dvojici psů. Ti začali hrabat a štěkat u hromady sutin. Taktéž ošetřili dva psy, kteří přežili přímý kontakt s tornádem. Jeden z nich, jorkšírský teriér, byl při řádění tornáda vtažen oknem ven dírou po střešní tašce. Oba dva vyvázli bez větších zranění.

Ke kurióznímu případu záchrany zvířete došlo v neděli, kdy po obcích rozvážela organizace Home4Pets spolu s Prima Mazlíčkem krmivo a veterinární potřeby po postižených obcích. V jednu chvíli se ze sutin vedle vetpointu ozvalo kokrhání kohouta. Když však veterináři začali pročesávat rozsáhlou plochu plnou plechů, suti a větví, pták se už neozval. K jeho nalezení po několika minutách pomohl zvuk kvokajících slepic pouštěný z mobilu, na který kohout zareagoval. K údivu všech bylo zvíře až na slepené oko, které se po ošetření ukázalo jako funkční, zcela v pořádku.

Tornádo zasáhlo nejen majitele koček, psů, králíků nebo slepic, ale i koní. Petra Zetochová v Lužicích se krom svých 13 koní stará i o 6 koní od sousedů. Koně Veroniky Balášové, jejíž rodina v Lužicích přišla úplně o všechno, má v péči Antonín Hanák v Josefově. A to nejsou jediné dva případy. Proto se mohou zájemci s nabídkou pomoci ozvat na adrese Velkomoravská 579/102, Lužice, kde najdou Petru Zetochovou. Ta k sobě musela provizorně nastěhovat i své rodiče z Mikulčič, kteří přišli o dům.

Co také pomůže?

  • dezinfekce pro lidi i zvířata včetně obvazů a náplastí
  • přípravky na spáleniny po sluníčku a opalovací krémy
  • nářadí
  • elektrocentrály
  • malé plynové bomby a vařiče
  • kotce pro psy (kontaktujte spolek Dočasky.cz na čísle 777 866 555)

Příležitostí k předání může být osobní účast na pomoci s likvidačními pracemi za předpokladu, že auta zůstanou na odstavných parkovištích před obcemi. Kvůli těžké technice jsou totiž některé komunikace v obcích jen těžko průjezdné. Podrobné informace najdete na facebookových stránkách Hodonína, Břeclavi, Moravské Nové Vsi, Lužic a Mikulčic, příp. na stránkách Jihomoravského kraje.

Tagy:
Podivná zranění a zmizelé doklady. Smrt aktivisty Šyšova policie vyšetřuje jako vraždu
Zahraničí

Podivná zranění a zmizelé doklady. Smrt aktivisty Šyšova policie vyšetřuje jako vraždu

Šéfa ukrajinské organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům, našli oběšeného v Kyjevském parku. Vital Šyšov se ztratil v neděli při ranním běhu. Podle ukrajinské policie mu někdo ukradl mobil a doklady. Detektivové tak začali případ vyšetřovat jako úkladnou vraždu, která měla být maskovaná sebevraždou. Za jeho smrtí podle nevládních organizací může stát režim v Bělorusku.

Jsme ve válce, tvrdí Litva. Běloruská „cestovka“ sváží do země tisíce uprchlíků

Nová migrační krize na hranici Evropské unie. Bělorusko pod taktovkou diktátora Lukašenka stupňuje prostřednictvím migrantů z Iráku tlak na sousední Litvu. Ta už letos zadržela téměř čtyři tisíce běženců. To je asi padesátkrát více než loni. Minsk mezitím nadále posiluje letecké spojení s Irákem a litevští politici otevřeně mluví o hybridní válce.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok

Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?

Znepokojivý průzkum: Očkovaní senioři mají po půl roce jen minimum protilátek

Po půl roce od očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků výzkumu až 60 procent seniorů výrazně nižší nebo žádné množství protilátek. V tiskové zprávě to uvedla společnost Podané ruce, která analýzu provedla na více než 620 lidech. Podle ní bude v brzké době potřeba přeočkování třetí dávkou zranitelných skupin a také bude nutné navýšit kapacity preventivního testování pracovníků i klientů v sociálních službách.

Sparta podlehla Monaku 0:2. Zápas byl přerušen kvůli rasistickým urážkám z publika

Historicky první pohárové utkání pražské Sparty proti AS Monako skončilo porážkou. Knížecký klub v úvodním utkání 3. předkola Ligy mistrů vyhrál na hřišti Sparty 2:0. V prvním poločase skóroval Aurélien Tchouaméni (37). Domácí ultras si následně neodpustili rasistické urážky na účet záložníka tmavé pleti. Na hřiště létaly i kelímky s pivem a zápas byl na několik minut přerušen. 14 minut po začátku druhého poločasu pak vedení Monaka navýšil Kevin Volland. Odveta v Monaku je na programu příští úterý.

Zatuchlý rybník s operátory. Češi mají druhý nejdražší mobilní internet v Evropě

Příčka, která Čechy nepotěší. Podle průzkumu nezávislého britského portálu, který sleduje ceny internetu v mobilu ve světě, mají Češi druhá nejdražší data v Evropě. Podle českých ekonomů v Tuzemsku chybí konkurenční prostředí a ceny nahoře drží velcí operátoři. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) naopak tvrdí, že operátoři zlevňují a že průzkumy nepočítají s neomezenými balíčky.

reklama

Domácí zpravodajství

Do Sněmovny kandiduje 22 stran a hnutí. Největší výběr bude v Praze a na jižní Moravě

K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to z informací od krajských úřadů a pražského magistrátu. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16:00. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

reklama