reklama

GALERIE: Psa to vytáhlo oknem ven, králíky a slepice zachránil štěkot

Ještě v neděli vytahovali záchranáři zvířata z trosek a ošetřovali zraněné. Krom domácích a drobných hospodářských zvířat nosili lidé k vetpointu v Moravské Nové Vsi i ptáčata, která přišla o hnízda.

reklama

Veterináři ošetřili okolo padesátky zvířat, nejvíce pak koťat. Když jsme v neděli přijeli na místo, jedno zrovna odvážel Marek Blaško ze Záchranné služby pro zvířata Tibet do útulku. Nebyl jediný, kdo vytrvale a pohotově asistoval týmu veterinářů z pražské záchranky Pet-Medic. Krom spolků jako Dočasky.cz nebo Dejte nám šanci, poskytoval zvířatům špičkovou péči i veterinář Jiří Žák v brněnské ordinaci.

Podle veterinárních lékařů z Prahy na místě vše funguje a všichni si pomáhají navzájem. „Když jsme přijeli, hasiči nám hned pomáhali stavět stan,“ chválili si spolupráci veterináři. Některá zvířata, která se jim dostala do rukou, přežila jen díky neuvěřitelným náhodám. Například králíky a slepice, které převzal do péče útulek Tibet, našli záchranáři jen díky dvojici psů. Ti začali hrabat a štěkat u hromady sutin. Taktéž ošetřili dva psy, kteří přežili přímý kontakt s tornádem. Jeden z nich, jorkšírský teriér, byl při řádění tornáda vtažen oknem ven dírou po střešní tašce. Oba dva vyvázli bez větších zranění.

Ke kurióznímu případu záchrany zvířete došlo v neděli, kdy po obcích rozvážela organizace Home4Pets spolu s Prima Mazlíčkem krmivo a veterinární potřeby po postižených obcích. V jednu chvíli se ze sutin vedle vetpointu ozvalo kokrhání kohouta. Když však veterináři začali pročesávat rozsáhlou plochu plnou plechů, suti a větví, pták se už neozval. K jeho nalezení po několika minutách pomohl zvuk kvokajících slepic pouštěný z mobilu, na který kohout zareagoval. K údivu všech bylo zvíře až na slepené oko, které se po ošetření ukázalo jako funkční, zcela v pořádku.

Tornádo zasáhlo nejen majitele koček, psů, králíků nebo slepic, ale i koní. Petra Zetochová v Lužicích se krom svých 13 koní stará i o 6 koní od sousedů. Koně Veroniky Balášové, jejíž rodina v Lužicích přišla úplně o všechno, má v péči Antonín Hanák v Josefově. A to nejsou jediné dva případy. Proto se mohou zájemci s nabídkou pomoci ozvat na adrese Velkomoravská 579/102, Lužice, kde najdou Petru Zetochovou. Ta k sobě musela provizorně nastěhovat i své rodiče z Mikulčič, kteří přišli o dům.

Co také pomůže?

  • dezinfekce pro lidi i zvířata včetně obvazů a náplastí
  • přípravky na spáleniny po sluníčku a opalovací krémy
  • nářadí
  • elektrocentrály
  • malé plynové bomby a vařiče
  • kotce pro psy (kontaktujte spolek Dočasky.cz na čísle 777 866 555)

Příležitostí k předání může být osobní účast na pomoci s likvidačními pracemi za předpokladu, že auta zůstanou na odstavných parkovištích před obcemi. Kvůli těžké technice jsou totiž některé komunikace v obcích jen těžko průjezdné. Podrobné informace najdete na facebookových stránkách Hodonína, Břeclavi, Moravské Nové Vsi, Lužic a Mikulčic, příp. na stránkách Jihomoravského kraje.

Tagy:

Hlavní zprávy

Termíny a systém prvního předvánočního MS ve fotbale 2022. Proč začíná v listopadu?

Česká reprezentace zabojuje o fotbalové mistrovství světa v Kataru v březnové baráži. Pokud by ve dvoukolovém play-off uspěla, bude se upínat k termínu 21. listopad 2022. Právě v tento den „mundial“ v exotické destinaci začíná. Termín je to pro světový šampionát dosti netradiční, ale vzhledem k vedrům v Perském zálivu je zimní varianta pro hráče komfortnější než tradiční letní.

reklama

Domácí zpravodajství

Spory uvnitř České lékařské komory gradují. O očkování dětí museli členové jednat ve sněhu

Spory uvnitř České lékařské komory (ČLK) nabírají na intenzitě. Menší část jejích členů chtěla v sobotu v Lékařském domě uspořádat odbornou diskusi o očkování dětí. Vedení ale konání akce zamítlo. Jako důvod uvedlo špatnou epidemickou situaci. Jednání se tak muselo uskutečnit venku ve sněhu. Organizátoři semináře, kteří si přezdívají Paralelní lékařská komora a jsou podepsaní pod Deklarací lékařů proti nátlaku na očkování, to považují za naschvál. Prezident komory Milan Kubek to odmítá.

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama