Gang na Haiti unesl 17 amerických misionářů, včetně dětí. Není jasné, kdo si zločin objednal

Ozbrojený gang unesl v sobotu na Haiti skupinu 17 osob, které se podle amerických médií hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Ta dnes večer uvedla, že ve skupině je 16 amerických občanů a jeden Kanaďan. Mezi unesenými je také pět dětí a sedm žen, informovala agentura Reuters. Podle haitské policie je ve skupině i jedno dvouleté dítě.

Cizince unesli v haitské metropoli, když se chystali dostat autobusem na letiště. Před tím navštívili místní sirotčinec. Haitská policie se domnívá, že za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti. Tentýž gang policie podezřívá z dubnového únosu skupiny kněží a jeptišek, mezi kterými byli i francouzští občané. Ti byli po několika týdnech propuštěni na svobodu. Co se týče výkupného, mají haitské gangy často velmi odlišné požadavky - od několika stovek až po milion dolarů.

„Zdraví a bezpečnost amerických občanů v zahraničí jsou mezi prioritami ministerstva zahraničí,“ uvedl mluvčí úřadu. Podle agentury AP jsou američtí představitelé v kontaktu s úřady na Haiti, aby situaci vyřešili. Únos se stal jen několik dní po návštěvě amerických vládních představitelů, kteří slíbili finanční pomoc haitské policii, k jejímž hlavním cílům patří i potírání kriminálních skupin.

Podle amerických médií křesťanská skupina Christian Aid Ministries ze státu Ohio uvedla, že unesené osoby jsou jejími členy. Podle tisku jeden z členů organizace stihl zaslat zprávu přes službu WhatsApp, v níž tvrdí, že byli uneseni spolu s řidičem. Organizace vyzvala k modlitbám za propuštění unesených.

Násilí a únosy nejsou na Haiti neobvyklé, i místní úřady ale překvapilo, že tentokrát jde o tak velkou skupinu. V posledních dvou měsících navíc frekvence únosů na Haiti zesílila. Podle agentury EFE bylo v září v této zemi zaznamenáno 117 únosů, což je o 60 procent více než v srpnu. Od začátku roku to bylo 628 únosů, ve stejném období loni tam evidovali 231 únosů. Ozbrojené gangy unášejí kohokoli  pouliční prodejce, studenty, policisty, jeptišky, kněze.

Příměří

Podle zprávy kanceláře OSN na Haiti tamní gangy dodržovali jisté příměří v unášení lidí asi tak dva týdny v červenci po vraždě prezidenta Jovenela Moïseho, jehož zastřelilo v noci v jeho domě komando kolumbijských žoldnéřů. Zatím není jasné, kdo si tento zločin objednal. Země se kromě ekonomické krize potýká i s politickou krizí a dlouhodobě s protivládními protesty. Zavražděný prezident od ledna 2020 vládl pomocí dekretů, protože se kvůli násilnostem a nepokojům nekonaly volby.

Další „příměří“ vyjednaly místní úřady se soupeřícími gangy v srpnu, aby přes jimi ovládané území mohly projet humanitární konvoje. Nejchudší americkou zemi totiž postihlo další zemětřesení, které si vyžádalo na 2250 obětí a skoro 13.000 zraněných, 329 osob je stále pohřešovaných.

Tagy: