Jedním ze svědků v procesu s bývalým italským ministrem vnitra Matteem Salvinim, obviněným z únosu kvůli jeho migrační politice, bude i americký herec Richard Gere. Informovala o tom agentura ANSA s odvoláním na Salviniho.
„Znám ho jako herce, a tak nevím, jaké lekce může dát mně nebo ostatním Italům v naší legislativě,“ prohlásil Salvini. „Lidé, kteří chtějí dělat z procesu show a vidět tam Richarda Gerea, by měli jít radši do kina,“ dodal Salvini. Nicméně také řekl, že hollywoodského herce požádá o autogram pro svou matku.
Žádná civilizace nevydrží věčně. Italská Aquileia podává svědectví o zániku té antické
Temné mračno divokého kmene zažehovalo oheň požárů, všude padala setba smrti. Tak český kunsthistorik Jaromír Neumann vylíčil zničení antické Aquileie kmeny Hunů v roce 452. Třistatisícové město, druhé největší po starověkém Římu, od té doby živoří a nyní má jen tři tisíce obyvatel. Většina antických rozvalin zůstává zatím v hlíně, což je i důvod, proč Aquileiu chrání UNESCO.
Proces se Salvinim v této kauze začal 15. září v Palermu, ale okamžitě byl odročen na 23. října. Šéf krajně pravicové strany Liga je v něm obviněn z únosu, respektive nelegálního zadržování osob, za což mu hrozí až 15 let vězení. Dopustit se tohoto činu měl tím, že v srpnu 2019 povolil vylodění více než stovky migrantů z lodě španělské nevládní organizace Open Arms až po téměř třech týdnech, když to nařídila sicilská prokuratura.
Gere je jako svědek povolán proto, že tehdy tuto loď s migranty z Afriky navštívil a přivezl tam ovoce, zeleninu či vodu. Nyní dvaasedmdesátiletý herec, který proslul řadou charitativních projektů, je ženatý se španělskou podnikatelkou a aktivistkou Alejandrou Silvaovou a v Itálii byl tehdy na dovolené.
Migranti trávili na palubách týdny
Salvini jako ministr vnitra mezi lety 2018–2019 prosadil přísnou protiimigrační politiku, kterou mnozí Italové vítali, protože jejich země se tehdy potýkala s masovou migrační vlnou z Afriky. Uzavíráním přístavů si ale Salvini vysloužil kritiku, protože migranti prchající před násilím a bídou z Afriky museli trávit několik dní – někdy i týdnů – na palubách lodí. Dřívější vylodění umožnil obvykle jen několika běžencům s vážnějšími zdravotními potížemi či ženám v pokročilém stadiu těhotenství. Vylodění ostatních povolil až poté, co jiné země EU slíbily, že migranty převezmou.
Soud hrozil Salvinimu i v další podobné kauze kvůli tomu, že v červenci 2019 nedovolil okamžité vylodění 130 africkým migrantům zachráněným ve Středozemním moři. Kromě asi 15 z nich, včetně těhotné ženy a dětí, museli ostatní čekat několik dní v přístavu na lodi pobřežní stráže Gregoretti, než některé země EU slíbily, že je převezmou. Letos v květnu ale bylo v předběžném soudním řízení v Katánii rozhodnuto, že v této kauze Salvini souzen nebude.