První dáma Haiti Martine Moiseová v rozhovoru pro CNN
Smrt prezidenta Haiti Jovenela Moiseho přišla naprosto nečekaně. Atentát má na svědomí záhadné komando, hlavu ostrovního státu zavraždili přímo v jeho rezidenci. V domě byla tou dobou i první dáma Martine Moiseová. Sama při hrozivé akci utrpěla zranění a měla za to, že atentátníci zastřelí i ji. V rozhovoru pro americkou televizi CNN popisuje okamžiky před i po atentátu na prezidenta Haiti.
Dnes už bývalá první dáma je jedinou očitou svědkyní smrti prezidenta Haiti. Jeho život vyhasl při nočním útoku ozbrojeného komanda na jeho rezidenci začátkem července.
Okolnosti útoku nyní popsala pro CNN. Vše podle ní začalo kolem jedné hodiny ranní, kdy se svým manželem leželi v ložnici, když v tom zaslechli střelbu před domem. Následně jim došlo, že střelci se dostali do domu. V ten okamžik se rozhodli ukrýt pod postel.
Moiseová podle svých slov ovšem nečekala, že by se atentátníci dostali až do ložnice. „V té době jsem si nemyslela, že by se mohli dostat do pokoje, ve kterém jsme byli, protože jsme v domě měli 30 až 50 příslušníků ochranky,“ řekla CNN bývalá první dáma.
Přesně to se však útočníkům, kteří podle jejích slov mluvili španělsky, povedlo. V ložnici ovšem zprvu nehledali prezidentský pár. „Přišli do pokoje něco najít, protože jsem je slyšela říkat: ‚No es eso, no es eso... eso es!‘ (španělsky: ‚To není ono, to není ono... to je ono!’ – pozn. red.). Takže našli to, co hledali,“ dodala Moiseová.
Dvanáct ran pro prezidenta
Poté svoji pozornost zaměřili na prezidenta. Podle první dámy Haiti útočníci s naprostým klidem komusi zavolali. „V ten okamžik byl živý. Řekli, že je vysoký, hubený a černý, a člověk na druhém konci hovoru možná střelci potvrdil, že to je on (prezident). Pak ho přímo na podlaze zastřelili,“ popsala dále bývalá první dáma karibské země.
Jejího manžela a prezidenta Jovenela Moiseho střelili vrahové celkem 12krát. Rány měl v obličeji, na torzu těla, na nohách i rukách. Moiseová doplnila, že atentátníci jejímu muži přímo neřekli ani slovo a on na ně také nepromluvil.
Moiseová: Střelci si asi mysleli, že jsem mrtvá
Poté, co zavraždili Moiseho, počítala jeho manželka s tím, že zabijí i ji. „Jakmile prezidenta zastřelili, tak jsem si pomyslela: ‚To je konec pro nás oba.‘ Zavřela jsem oči a na nic jsem nemyslela. Jen jsem si řekla: ‚Je konec. Tohle je náš poslední den,’“ pokračovala Moiseová. Útočníci ji však nechali, kde byla, a odešli. Bývalá první dáma má za to, že si nejspíš mysleli, že i ona už je mrtvá.
Atentát na prezidenta Haiti provází celá řada otazníků. Prošetřuje se například selhání bezpečnostních složek, které měly Moiseho i jeho manželku v rezidenci chránit. Moiseová potvrzuje, že překvapením pro ni také bylo, když jí v ložnici nenašla prezidentská ochranka, ale jedna ze služebnic.
Až poté se na místo dostali příslušníci policie. Ti ji nejprve zavezli do nemocnice, protože při útoku utrpěla zlomeninu ruky a byla zakrvácená. Poté jí i s jejími dětmi poslali na letadlo do amerického Miami.
Spolupracovala ochranka s vražedným komandem?
Při odchodu z rezidence si prý všimla, že na místě neviděla jediného člena ochranky, které zde běžně potkávala. „Stráže by bez rozkazu neodešly. Možná dostaly rozkaz odejít. To je to, co si myslím,“ dodala pro CNN Moiseová.
Donedávna první dáma Haiti Martine Moiseová na rozdíl od svého muže, prezidenta Jovenela Moiseho, těsně unikla smrti, když se do jejich rezidence vloupalo komando. Zdroj: CNN
Donedávna první dáma Haiti Martine Moiseová na rozdíl od svého muže, prezidenta Jovenela Moiseho, těsně unikla smrti, když se do jejich rezidence vloupalo komando. Zdroj: CNN
Haitské vyšetřující orgány uvedly, že ani jeden z příslušníků ochranky nebyl při útoku zraněn. Minimálně 24 policistů je kvůli atentátu vyšetřováno, přičemž 12 z nich již bylo zadrženo. Čtveřice policistů už byla přímo obviněna ze spolupráce s kolumbijskými žoldáky.
Bezpečnostní složky zadržely celkem 18 Kolumbijců a také tři občany USA, které z útoku na rezidenci podezřívají. Celkově bylo zatčeno přes 40 lidí.
Moiseová v rozhovoru pro CNN řekla, že dosavadní zadržení jsou jen vykonavatelé, nikoliv ti, kteří o smrti jejího muže rozhodli. „Lidé, kteří byli zadrženi jsou ti, co zmáčkli spoušť. Nezmáčkli by ji, kdyby neměli rozkaz. Takže hlavní postavy, které potřebujeme najít, jsou ti, kteří za to zaplatili, a ti, kteří vydali rozkaz,“ dodala první dáma.
Šetření atentátu ovšem stále nevyjasnilo, jaký motiv mohli útočníci, respektive ti co jim veleli, k vraždě prezidenta mít. Na Haiti se již začínají množit různé teorie, kdo stál za Moiseovou smrtí, a seznam to není malý. Prezident byl totiž v posledních měsících poměrně nepopulární a vztek na něj měla celá řada lidí.