reklama

Gazdík sepsul kabinet: Vláda marketingu funguje v časech sluníčka, ne při pandemii

„Vláda selhala, trasování nefunguje, lidé už opatřením nevěří.“ Tak definoval vývoj pandemie v Česku místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík. O koronavirových opatřeních a letošních volbách do Poslanecké sněmovny diskutoval v Partii Terezie Tománkové se členem sněmovního výboru pro zdravotnictví Jiřím Maškem (ANO), místopředsedou poslaneckého klubu ČSSD Ondřejem Veselým a místopředsedou hnutí SPD Radimem Fialou.

reklama

Hosté pořadu Partie se shodli na tom, že byla chyba před vánočními svátky opatření uvolnit. Na druhou stranu uznali společenský tlak. „Mohli jsme počkat. Pro hospodského není nic horšího, než když na týden otevře a pak zavře. Byla to chyba. Dalo se čekat, že o svátcích se lidé neudrží a začnou navštěvovat příbuzné,“ řekl Veselý.

Zvláště kritický je vůči chování vlády Gazdík, podle kterého kabinet pokračuje v populismu i během pandemie. „Ukazuje se, že vláda marketingu a populismu funguje v časech sluníčka, a ne v časech pandemie. Například trasování už vůbec nefunguje. Oproti zahraničí je to tristní. Důvěra lidí není, lidem je to jedno, lidé nevěří opatřením,“ myslí si poslanec starostů, podle kterého je jediným řešením krize vakcinace.

V kontextu očkování je zvláště optimistický poslanec Mašek, podle kterého se podaří naočkovat rizikové skupiny už do konce března. Podle Fialy ale vláda selhala hlavně v přístupu ke starším občanům, které nedokázala ochránit.

Vakcína jako jediná spása

Podle poslanců je štěstí, že Česká republika objednávala jednotlivé dávky vakcín v rámci celé Evropské unie. „Kdybychom nebyli v EU, čekáme na vakcínu jako Srbsko, které očekává první dávky někdy v říjnu. Izrael je ohledně vakcinace určitě inspirující, na druhou stranu se příliš nezabýval testováním vakcíny a ze začátku využíval i očkování Sputnik z Ruska, jehož kvalita je velmi sporná,“ míní Veselý.

Společný postup zemí unijní sedmadvacítky kvituje i Mašek. „Věřím, že Evropská unie dobře objednala počet dávek a že přijde jejich dostatečný počet pro naočkování šesti milionů našich obyvatel. Bude to těžký logistický krok, tohle ale nemůže dělat jenom ministerstvo nebo každý kraj zvlášť, tady musí fungovat spolupráce,“ míní.

Postup Bruselu ocenil i Gazdík. „Já jsem rád, že Evropská unie schvaluje pomalu a na trh pustí jen vakcíny, které jsou ověřené. Navíc rozložila riziko a objednala vakcíny od různých výrobců v době, kdy nikdo nevěděl, jaké mohou být účinky u té které vakcíny,“ řekl.

Zvýhodňovování naočkovaných?

Třaskavým tématem nedělní Partie bylo také téma covid pasů a případné zvýhodňování těch občanů, kteří se nechají dobrovolně naočkovat. Všichni poslanci se shodli na tom, že by nikdy neměl nikdo člověka do očkování nutit. Na druhé straně je podle zákonodárců třeba dobře promyslet fakt, že případná vakcinace pozitivně ovlivní nejen samotného člověka, ale i jeho blízké.

„Nesmíme lidi znevýhodňovat,“ myslí si Gazdík. „Ale tady nejde jen o mě, ta nemoc je nejzákeřnější právě v tom, že nevím, zda někomu nemůžu způsobit smrt,“ doplnil.

Nejvíce skeptický je vůči očkování poslanec SPD Fiala. „Nejsem odpůrce vakcinace, kdybych dnes patřil k ohrožené skupině, budu to určitě zvažovat, zatím ale očkování neplánuji. Navíc až bude těch vakcín více, ten komfort bude lepší,“ uvedl v Partii. „Jedna věc je pozitivní motivace, pokud chtějí někoho motivovat zdravotní pojišťovny, proti tomu nic nemám. Ale jsem proti tomu, aby vznikli z neočkovaných lidí občané druhé kategorie. Kdyby náhodou takoví lidé nemohli najednou do kostela, do kina, to by byl problém,“ uzavřel Fiala.

Útok na Kapitol

Hosté Partie reflektovali také středeční útok na Kapitol, kdy příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa zaútočili na budovu, ve které sídlí obě komory Kongresu. „K útoku na Kapitol vyzýval sám prezident Trump, to bylo něco nemyslitelného. Přeju republikánům, ať se z toho co nejdříve vzpamatují,“ komentoval událost Veselý.

„Jsem rád, že žijeme v zemi, kde ač máme jiné názory, respektujeme demokracii a výsledky voleb a věříme jim. Takový útok by byl v Česku nemyslitelný,“ vyjádřil se Mašek.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama