reklama

Gazdík sepsul kabinet: Vláda marketingu funguje v časech sluníčka, ne při pandemii

„Vláda selhala, trasování nefunguje, lidé už opatřením nevěří.“ Tak definoval vývoj pandemie v Česku místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík. O koronavirových opatřeních a letošních volbách do Poslanecké sněmovny diskutoval v Partii Terezie Tománkové se členem sněmovního výboru pro zdravotnictví Jiřím Maškem (ANO), místopředsedou poslaneckého klubu ČSSD Ondřejem Veselým a místopředsedou hnutí SPD Radimem Fialou.

reklama

Hosté pořadu Partie se shodli na tom, že byla chyba před vánočními svátky opatření uvolnit. Na druhou stranu uznali společenský tlak. „Mohli jsme počkat. Pro hospodského není nic horšího, než když na týden otevře a pak zavře. Byla to chyba. Dalo se čekat, že o svátcích se lidé neudrží a začnou navštěvovat příbuzné,“ řekl Veselý.

Zvláště kritický je vůči chování vlády Gazdík, podle kterého kabinet pokračuje v populismu i během pandemie. „Ukazuje se, že vláda marketingu a populismu funguje v časech sluníčka, a ne v časech pandemie. Například trasování už vůbec nefunguje. Oproti zahraničí je to tristní. Důvěra lidí není, lidem je to jedno, lidé nevěří opatřením,“ myslí si poslanec starostů, podle kterého je jediným řešením krize vakcinace.

V kontextu očkování je zvláště optimistický poslanec Mašek, podle kterého se podaří naočkovat rizikové skupiny už do konce března. Podle Fialy ale vláda selhala hlavně v přístupu ke starším občanům, které nedokázala ochránit.

Vakcína jako jediná spása

Podle poslanců je štěstí, že Česká republika objednávala jednotlivé dávky vakcín v rámci celé Evropské unie. „Kdybychom nebyli v EU, čekáme na vakcínu jako Srbsko, které očekává první dávky někdy v říjnu. Izrael je ohledně vakcinace určitě inspirující, na druhou stranu se příliš nezabýval testováním vakcíny a ze začátku využíval i očkování Sputnik z Ruska, jehož kvalita je velmi sporná,“ míní Veselý.

Společný postup zemí unijní sedmadvacítky kvituje i Mašek. „Věřím, že Evropská unie dobře objednala počet dávek a že přijde jejich dostatečný počet pro naočkování šesti milionů našich obyvatel. Bude to těžký logistický krok, tohle ale nemůže dělat jenom ministerstvo nebo každý kraj zvlášť, tady musí fungovat spolupráce,“ míní.

Postup Bruselu ocenil i Gazdík. „Já jsem rád, že Evropská unie schvaluje pomalu a na trh pustí jen vakcíny, které jsou ověřené. Navíc rozložila riziko a objednala vakcíny od různých výrobců v době, kdy nikdo nevěděl, jaké mohou být účinky u té které vakcíny,“ řekl.

Zvýhodňovování naočkovaných?

Třaskavým tématem nedělní Partie bylo také téma covid pasů a případné zvýhodňování těch občanů, kteří se nechají dobrovolně naočkovat. Všichni poslanci se shodli na tom, že by nikdy neměl nikdo člověka do očkování nutit. Na druhé straně je podle zákonodárců třeba dobře promyslet fakt, že případná vakcinace pozitivně ovlivní nejen samotného člověka, ale i jeho blízké.

„Nesmíme lidi znevýhodňovat,“ myslí si Gazdík. „Ale tady nejde jen o mě, ta nemoc je nejzákeřnější právě v tom, že nevím, zda někomu nemůžu způsobit smrt,“ doplnil.

Nejvíce skeptický je vůči očkování poslanec SPD Fiala. „Nejsem odpůrce vakcinace, kdybych dnes patřil k ohrožené skupině, budu to určitě zvažovat, zatím ale očkování neplánuji. Navíc až bude těch vakcín více, ten komfort bude lepší,“ uvedl v Partii. „Jedna věc je pozitivní motivace, pokud chtějí někoho motivovat zdravotní pojišťovny, proti tomu nic nemám. Ale jsem proti tomu, aby vznikli z neočkovaných lidí občané druhé kategorie. Kdyby náhodou takoví lidé nemohli najednou do kostela, do kina, to by byl problém,“ uzavřel Fiala.

Útok na Kapitol

Hosté Partie reflektovali také středeční útok na Kapitol, kdy příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa zaútočili na budovu, ve které sídlí obě komory Kongresu. „K útoku na Kapitol vyzýval sám prezident Trump, to bylo něco nemyslitelného. Přeju republikánům, ať se z toho co nejdříve vzpamatují,“ komentoval událost Veselý.

„Jsem rád, že žijeme v zemi, kde ač máme jiné názory, respektujeme demokracii a výsledky voleb a věříme jim. Takový útok by byl v Česku nemyslitelný,“ vyjádřil se Mašek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Čeká nás těžká třetí vlna, tvrdí vědec. Popsal pět rizik, které byste neměli podcenit

Uznávaný slovenský vědec Pavel Čekan, který za svou práci během pandemie získal státní vyznamenání od prezidentky Zuzany Čaputové, tvrdí, že odborná diskuse o výhodách očkování je u cíle. Všechny argumenty ve prospěch očkování proti covidu podle něj již zazněly. Na Facebooku se rozhodl ještě naposledy veřejně vyzvednout smysl vakcinace, a to na velmi jednoduchém příkladu. Uvedl několik faktorů, které v případě nákazy neočkovaných rozhodují o úrovni průběhu onemocnění.

Osahával a líbal ženu, musela se schovat v hotelu. Pražští policisté po útočníkovi pátrají

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie dnes zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Sen každého motoristického šílence. Luxusní vila nabízí svůj polygon a garáž plnou strojů

Po celém světě dnes lze nalézt nejrůznější a nejbláznivější zařízení, v nichž lze trávit volný čas. Když má člověk peníze, může si pronajmout úplně všechno, od ledového království přes luxusní jachtu až po podmořské apartmá. Pokud je ale motoristický šílenec, pak rozhodně sáhne po překrásné vile v americkém státě Missouri, která je stavěná až pro 16 hostů a má úplně všechno, co by si zarytý „petrolhead“ mohl jen přát. Třeba i vlastní polygon.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš: Opozice ohrozila životy našich občanů. Kde berete tu drzost? reagoval Rakušan

Ostrý střet vyvolala debata o pandemickém zákoně, který schválila v tomto roce Poslanecká sněmovna. „Opozice udělala všechno, aby nám zazdila prodloužení nouzového stavu. Ohrozila životy našich občanů,“ řekl premiér Andrej Babiš v pořadu Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. „Že máte drzost tohle říct. Máte na podrážce otisk bílého kříže,“ kontroval předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Předjíždění cyklistů přes plnou čáru? Stále není jasno, nová vyhláška se upravuje

Přestože předepsaná vzdálenost 1,5 metru při předjíždění cyklistů ještě nevstoupila v platnost, už vzbudila řadu kontroverzí. Novela zákona přesně uvádí, kolik řidič za přestupek zaplatí, jak budou ale policisté přestupky kontrolovat, zatím neobjasnila. Nyní se ministerstvo dopravy snaží v zákoně upravit i pravidla o předjíždění cyklistů přes plnou čáru.

reklama