Lidé vládě nevěří, prohlásil jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS) v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Podle něj některá rozhodnutí kabinetu postrádají selský rozum a devět z deseti lidí se nevyzná v protiepidemickém systému PES.
„Pro lidi je to velmi dlouhé. Lidé poztráceli důvěru v to, že vláda dělá jen to nutné, aby je neomezovala,“ kritizoval v Partii hejtman Kuba.
Jako příklad uvedl omezení v obchodech. „Nikoho nezajímalo, kolik lidí je v Kauflandu,“ připomněl Kuba. A pak podle něj z ničeho nic vláda rozhodla, že může být jen jeden zákazník na dva metry. Podle Kuby není dobrý nápad ani záměr umožnit návštěvy v nemocnicích, protože právě tam je hodně nakažených.
„Stejně tak není šťastné otvírat restaurace a obchody najednou,“ řekl Kuba. Podle něj je jasné, že když někdo sedí přes dvě hodiny v hospodě bez roušky, je šíření nákazy koronaviru mnohem pravděpodobnější, než když si člověk s rouškou zajde do malého krámku. „Chtělo by to víc selského rozumu,“ konstatoval hejtman.
Chaos je podle něj i v protiepidemickém systému PES. Sám Kuba přiznal, že změny v systému nesleduje. „Když se zeptáte deseti lidí na ulici, tak devět z nich se v tom nevyzná,“ řekl.
Kuba má vlastní strategii
Kuba se také podivil nad tím, jak premiér Andrej Babiš (ANO) hovoří o očkování. „Vláda říká, že naočkuje tolik a tolik lidí. Jak vláda v Jihočeském kraji někoho naočkuje, když tam nemá fakultní nemocnici? To by si musel ministr zdravotnictví Jan Blatný a premiér Andrej Babiš postavit na náměstí a očkovat,“ řekl v nadsázce hejtman.
Vláda podle něj měla strategii očkování nejdříve komunikovat s jednotlivými kraji. Systém na rezervaci očkování ale doposud nikdo z hejtmanů neviděl, řekl Kuba. „Akorát to řekne premiér v Čau lidi, oznámí to v televizi a nám neřekne nic,“ zlobil se.
Kuba spolu s ředitelem českobudějovické nemocnice Michalem Šnorkem už na tiskové konferenci v pondělí představili vzorový projekt vakcinační strategie pro celorepublikové využití.
Systém evidence zájemců o očkování proti koronaviru musí řadit uchazeče podle kritérií jako věk nebo zdravotní stav a jejich diagnóza. Jde o podobný model, jaký funguje v Izraeli. V pořadí na očkování by podle něj měla vzniknout čekací listina. Za zásadní považuje proočkování lidí nad 60 let.