reklama

Hackeři zaútočili na školu v Přerově, požadují výkupné. Nic neplaťte, radí experti

Rozsáhlému hackerskému útoku čelí Základní škola Trávník v Přerově. Hacker nebo skupina hackerů zašifrovala část dat na školních serverech a požaduje výkupné. Učitelé tak přišli mimo jiné o část výukových materiálů a známky žáků.

reklama

Nejspíš vůbec poprvé si u nás za cíl svého vydírání vybrali hackeři základní školu, a to konkrétně přerovskou základku Trávník. Jen díky zkušené IT specialistce se podařilo zabránit fatálním škodám. „Naše ajťačka neváhala, vyběhla a vypnula všechny servery, takže šifrování nebylo dokončeno a byli jsme ubezpečení naším správcem, že nedošlo k úniku dat,“ popsala ředitelka ZŠ Trávník Přerov Kamila Burianová.

Zašifrován byl například školní systém Bakalář, do kterého se mimo jiné ukládají známky. Provoz školy prý ovšem v žádném případě omezený nebyl. Učitelé si jen musí znovu zvyknout na klasické papírové třídnice a zápisníky. „Sice jsme něco měli zálohováno, ale samozřejmě to musíme napravit,“ řekla Burianová.

Útočníkům neplaťte

Písemné práce se archivují a někteří učitelé si zálohují i známky, takže hodnocení žáků je z velké části zachráněno. Specialisté v každém případě radí žádné výpalné neplatit, ale zálohovat data a sítě lépe zabezpečit. „Je nesmysl útočníkům platit, protože je de facto podporujete a potom získávají peníze na další útoky. Vyšší bezpečnost se týká nasazení kvalitního firewallu, který nám bude řešit šifrování, blokování, případně identifikaci hrozby,“ vysvětlil IT specialista Libor Housírek.

„Případem se zabývají přerovští kriminalisté, kteří ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací,“ sdělil policejní mluvčí Libor Hejtman.

Kyberútočník by mohl jít až na tři roky za mříže. Naděje na dopadení hackerů je ale malá. Policisté zatím nedopadli ani ty, kteří nedávno stejným způsobem na víc než týden zcela paralyzovali celý olomoucký magistrát a způsobili obrovské škody.

Tagy:

Hlavní zprávy

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva
Zahraničí

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva

Japonská metropole Jokohama byla svědkem poněkud bizarního případu hromadného zranění. Ze střechy budovy nejdříve spadl muž, což upoutalo pozornost ženy ve třetím patře. Ta po vykouknutí z okna ale ztratila rovnováhu a taktéž se zřítila. Během letu přitom zavadila o zvědavce, který situaci sledoval z okna o patro níž. Následně dopadla na kolemjdoucího, který přispěchal na pomoc za nešťastníkem ze střechy. Informoval o tom deník Asahi Šimbun a veřejnoprávní televize NHK.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama