Epidemie chřipky v Česku na vzestupu: Nejde o banální nemoc, varují lékaři. Jak se bránit?
žáci
Výpis příspěvků ke štítku „žáci“
Prázdniny školního roku 2024/25 PŘEHLEDNĚ: Děti čekají prodloužené „Vánoce“ i víkendy
Ačkoliv se do školy ještě nevrátili, mnozí z nich odpočítávají týdny a měsíce do dalších prázdnin či prodloužených víkendů. Řeč je o žácích a studentech, kteří již 2. září po dvouměsíční pauze usednou znovu do školních lavic. Dnů, kdy se v pracovním týdnu vyhnou povinné docházce, bude celá řada. Děti si dokonce oproti poslednímu školnímu roku „přilepší“. Redakce CNN Prima NEWS pro vás sestavila přehled všech svátků a prázdnin, kdy si děti užijí volna nad rámec víkendů.
Školství musíme připravit na změny, uvedli Fiala a Bek. Premiér zmínil investice do budoucnosti
Na základních a středních školách začal nový školní rok. Prezident Petr Pavel ho zahájil v kladenské ZŠ Zdeňka Petříka, na školním dvoře předal šerpy žákům dvou prvních tříd. Úspěšný rok popřál žákům i pedagogům ministr školství Mikuláš Bek (STAN), který navštívil školu v Bílovicích nad Svitavou. Podle údajů ministerstva zasedne do lavic celkem přibližně 117 900 prvňáčků. Počet žáků na základních školách se podle odhadů ministerstva oproti loňsku sníží, středoškoláků naopak přibude.
Šikana na brněnské škole: Synové se zhroutili, říká matka. Napjatou situaci řeší inspekce
Šikana mezi dětmi, násilné chování v hodinách i o přestávkách nebo drobné krádeže. Podle některých rodičů dlouhodobý problém Základní školy Kotlářská v Brně. S šikanou může souviset i lednová sebevražda jednoho z žáků. Zřizovatel, městská část Brno-střed, o situaci jednal s ředitelem školy, rodiči i učiteli.
České školství trápí dramatická nerovnost. Rozdíly v matematické gramotnosti jsou i tři roky
Mechanické memorování letopočtů nebo rozvíjení myšlení dětí ve školních lavicích? Mezinárodní průzkum zjišťoval, jak si české školy vedou v přístupu k učení. V porovnání s více než šedesáti zeměmi světa jsme na 15. místě. Problémem ale je dramatická nerovnost jak ve vzdělávacím systému, tak i mezi žáky.
Zlatý déšť otrávil v Německu 15 dětí: Studenti skončili na jednotce intenzivní péče
Celkem 15 žáků školy v německém městě Idar-Oberstein se ve čtvrtek otrávilo zlatým deštěm. Informuje o tom web Südwestrundfunk (SWR). Záchranáři převezli děti do nemocnice, kde je lékaři umístili na jednotku intenzivní péče. Podle dostupných informací žádné z nich není v ohrožení života.
Školy po střelbě na FF UK posilují zajištění budov. Existuje celá řada chytrých řešení
Prosincová střelba na Filozofické fakultě UK v Praze přinesla řadu otazníků ohledně zabezpečení základních, středních i vysokých škol v Česku. Ukazuje se, že mezi jednotlivými institucemi jsou značné rozdíly: Některé používají sofistikované zabezpečovací systémy, jiné spoléhají na prostý zámek na dveřích. Moderních řešení přitom existuje mnoho, jsou to například vstupní systémy s identifikátory v telefonu. Nutnost posílit úroveň zabezpečení potvrzuje i ministerstvo školství.
Syn uspěl, ale systém ho nepustí za přáteli na jinou školu. Jediné řešení matku netěší
Touto dobou se měl Tomáš spíše radovat. Jeho píle se vyplatila a dostal se na střední školu, na kterou chtěl nejvíce. Stovky jiných dětí takové štěstí neměly. I přesto mu ale není příliš do smíchu – jeho tři nejlepší kamarádi totiž nakonec nastoupí společně jinam. Všichni se shodou náhod dostali na osmiletý obor, který si Tomáš dal do pořadníku až na druhé místo. A třebaže by na body splnil veškeré podmínky k zápisu na studium, udělat to nemůže. Alespoň ne s novým systémem na přihlášky.
Pod lavicí i o přestávce: Stále více škol zakazuje mobilní telefony, žáci se nesoustředí
Řada škol zakázala v poslední době používání mobilních telefonů. Může tak rozhodnout vedení. Podle pedagogů je velkým problémem používání mobilů o přestávkách. Žáci si neodpočinou a nesoustředí se pak na výuku. Podle posledních průzkumů dostane dospívající majitel telefonu 250 notifikací za den. Každé čtyři minuty jednu.
Roman: Přijímačky by měli v 5. třídě dělat všichni. Učivo střední školy se nedá zvládnout
Přijímací zkoušky by v páté třídě měly dělat všechny děti. V pořadu K věci to řekl předseda správní rady neziskových škol a bývalý ředitel ČEZu Martin Roman. Podle něj by díky tomu stát získal informace, co za své peníze dostává, a mohl by regulovat, kolik peněz jednotlivým školám pošle. Doplnil, že na středních školách se studují věci, které se nelze naučit.
Rázný krok školy v Rýmařově: Úplně zakázala mobily. Berou dětem svobodu, míní ředitel
Používání mobilních telefonů a tabletů reguluje během vyučování většina škol. Jsou ale i takové, které jdou ještě dál a zakazují je také o přestávkách nebo v jídelně. Od prvního května se k nim přidá základní škola v Rýmařově na severní Moravě. Její vedení ale nezůstalo jen u toho a připravilo celou řadu vychytávek, které mají žáky zabavit.
TEST: Jak byste si vedli v přijímačkách na gymnázia? Letošní zkoušky mají žáci za sebou
Jednotnou přijímací zkoušku 2024 mají žáci pátých, sedmých a devátých tříd za sebou. Ve středu 17. dubna byl poslední testový den, kdy děti v řádných termínech usedly do lavic s cílem dostat se na vysněnou školu. Některé žadatele však přijímačky z matematiky a českého jazyka ještě čekají. Jedná se o ty, kteří se například ze zdravotních důvodů nemohli testů zúčastnit. Už nyní řada žáků tuší, nakolik uspěli, oficiální výsledky se však dozví až 15. května. Jak byste si vedli v přijímačkách na gymnázia? Otestujte své znalosti.
TEST: Zkuste si druhé kolo přijímaček. Bylo zadání snazší? Žáci se neshodnou
První kolo jednotné přijímací zkoušky 2024 mají žáci devátých tříd za sebou. Zda úspěšně, s jistotou zjistí až 15. května, už nyní však na sociálních sítích debatují o tom, který z testů byl složitější. Mnozí si v pátek stěžovali na komplikovanou matematiku plnou geometrie, po pondělním druhém pokusu si jsou svými výsledky jistější. Naopak češtinu napodruhé někteří hodnotí jako záludnější. Vyzkoušejte si testovací otázky a posuďte sami.