Sociální síť Facebook vlastněná společností Meta mění s ohledem na osvobození Američana Kylea Rittenhouse algoritmy. Krátce poté, co muž zabil loni v Kenoshe při rasových protestech dva lidi, zablokoval Facebook o Rittenhousovi veškeré zmínky. Lidé ho tak například nemohli veřejně velebit. To se nyní mění.
Když někdo po srpnu minulého roku zadal do vyhledavače Facebooku spojení Kyle Rittenhouse, systém mu předložil jen prázdnou stránku. Veškeré zmínky o něm sociální síť blokovala, čímž chtěla zabránit vzestupu nenávisti. Některé příspěvky pak Facebook rovnou mazal, například takové, kde uživatelé chválili Rittenhouse za zabití dvou lidí.
Loni sedmnáctiletý Rittenhouse vyrazil do ulic města Kenosha ve Wisconsinu se samonabíjecí puškou AR-15 v ruce. S cílem chránit veřejný majetek a pomáhat raněným se připletl do průvodu příznivců hnutí Black Lives Matter. Situace byla tehdy v USA po zabití Afroameričana George Floyda velmi napjatá.
Rittenhouse se dostal do potyčky s demonstranty. U soudu zaznělo, že ho zřejmě chtěli zabít a vzít mu pušku. Když už neměl teenager kam ustupovat, začal střílet. K zemi padli dva lidé mrtví. Dalšího muže Rittenhouse postřelil. Údajně jednal v sebeobraně, což v listopadu potvrdil americký soud.
Na verdikt soudu reaguje sociální síť Facebook tím, že znovu zpřístupnila obsah o Rittenhousovi. Lidé tak mohou snáze dohledat, kdo a kde o střelci z Kenoshy píše. Zatímco jedni oslavují svobodu slova, druzí se bojí eskalace násilí.
Facebook loni také zřejmě smazal i osobní účty Rittenhouse, muž tak v současnosti žádné profily na síti pravděpodobně nemá. Zda mu algoritmy Facebooku dovolí, aby si v budoucnu znovu nějaký pod svým jménem založil, není jasné.