reklama

Hádka o Green Deal. Babiš dohodu odsouhlasil a teď se diví, tepal premiéra Fiala

Babiš se měl při vyjednávání Green Dealu (Zelené dohody pro Evropu) v Evropské unii ozvat, míní lídr Spolu Petr Fiala. Prohlásil to v pořadu Česko hledá premiéra, kde diskutoval se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem, Ivanem Bartošem (Piráti) a Tomiem Okamurou (SPD).

reklama

„Pan premiér Babiš odsouhlasil Green Deal, tak ho tu máme. Neřekl tehdy ne, nevím, proč proti tomu teď vystupuje,“ volal Fiala v superdebatě televize CNN Prima NEWS snahu premiéra Babiše v Česku kritizovat ekologické plány Bruselu, i když je sám v Unii schválil.

„Vláda musí dělat všechno pro to, aby to na lidi nedopadlo. Například návrh na zákaz aut se spalovacími motory? To musí Česká republika odmítnout,“ pokračoval Fiala. Podle něj auto nesmí být luxus, který si může dovolit jen úzká skupina lidí. Tím narážel na ceny ekologických elektromobilů, které se zpravidla pohybují kolem jednoho milionu korun.

Lžete, vpálil Babiš Fialovi

Premiér ale v superdebatě CNN Prima NEWS označil slova šéfa ODS za lež. „Fiala o tom lhal, žádný Green Deal jsem neodsouhlasil. Naopak jsem vybojoval, že nemáme závazek snížit emise do roku 2030 na 55 procent,“ řekl Babiš s tím, že bojoval za jádro, za plyn a za lesy. „Máme problém s kůrovcem, za to může pan Jurečka,“ dodal šéf hnutí ANO.

K debatě o Green Dealu se připojil také lídr SPD. „Naše strana prosazuje rozumnou ochranu přírody, ale na základě našich občanů, ne Bruselu. Zelený úděl se prosazuje na základě toho, že třetina domácností nebude moci platit energie. Je to šílený neomarxistický plán. Když bude SPD ve vládě, odmítne zelený úděl EU,“ uzavřel třaskavou diskuzi.

V rámci klimatické dohody Green Deal se členské státy EU zavázaly, že budou snižovat uhlíkové emise, a to do té doby, dokud se nestanou uhlíkově neutrální. Nejlépe už v roce 2050.

Tagy:

Hlavní zprávy

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?
Koronavirus

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?

V neděli v Česku převládne varianta omikron, varoval již koncem uplynulého týdne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zda je tomu tak, ukážou data z následujících dnů. Jedno je však jisté, omikronová vlna už v České republice nabírá na síle, což dokazují počty nově nakažených z posledních dní. Co tedy od nadcházející vlny očekávají čeští odborníci?

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?
Tenis

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?

Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Tenista prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později má přistát v rodném Bělehradě. Na CNN Prima NEWS můžete sledovat, jak byl 20násobný grandslamový šampion na domácí půdě přivítán.

Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii

Hlasování o důvěře vlády mezi polévkou a rizotem či ministři, kteří si nemohli ani odskočit na toaletu. Jaké nejlepší hlášky zazněly v nedělní Partii Terezie Tománkové? V první části debaty se střetl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s předsedou ČSSD Michalem Šmardou. Ve druhé části zase diskutovali místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN), bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. A kritikou či ostrými slovy nešetřili.

Blažkův náměstek Daňhel zpracovával účetnictví firmě zapojené do daňových podvodů

Radomír Daňhel, politický náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), zpracovával účetnictví firmě, která byla zapojená do stamilionových daňových podvodů. Podnikatelé Hussein Rekhem a Saman El-Talabani za ně loni dostali několikaleté tresty. Daňhel v kauze figuroval jen jako svědek. O podvodech podle svého vyjádření nevěděl. Podle odborníků si ale podezřelého jednání svých klientů všimnout musel. Uvedly to Hospodářské noviny (HN) a server Aktuálně.cz.

Z vyhnanství do kraje, kde je milován. Srbové natěšeně očekávají přílet Djokoviče

Na začátek roku 2022 rozhodně nebude Novak Djokovič vzpomínat v dobrém. Mise Australian Open se u neočkovaného tenisty zvrtla dávno před startem turnaje. Bylo mu sebráno vízum a u Australanů se stal od příletu veřejným nepřítelem. To u Srbů se status miláčka národa vzhledem ke strastem, které v posledních dnech prožil, ještě posílil. A deportované světové jedničce chtějí přichystat co nejlepší návrat do vlasti.

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

reklama

Domácí zpravodajství

Ministr Baxa položil funkci primátora Plzně. Nástupcem je dosavadní náměstek Šindelář

Novým primátorem Plzně se v pondělí stal jednačtyřicetiletý dosavadní technický náměstek Pavel Šindelář (ODS). Primátora volili zastupitelé poté, co předtím na funkci rezignoval dosavadní primátor, ministr kultury Martin Baxa (ODS). Podle koaliční dohody post v čele čtvrtého největšího města v Česku připadá ODS. Šindelář byl jediným navrženým kandidátem. V tajné volbě dostal 33 z 37 hlasů.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama