Hádka v Partii: Petříček hájí fašisty, obvinil ministra Vojtěch Filip

PARTIE Terezie Tománkové 17.5.2020

Lubomír Zaorálek (ČSSD), Vojtěch Filip (KSČM) a Tomio Okamura (SPD) diskutovali v nedělní Partii převážně o vztazích České republiky a Ruska. Podle Zaorálka je současná situace nešťastná, Rusku bychom měli jasně říci, že nemůže dělat velkopanskou politiku. Vojtěch Filip obvinil ministra zahraničí Petříčka (ČSSD), že se postavil na stranu těch, kteří podporují fašistické síly v Česku.

Hlavním tématem Partie Terezie Tománkové se nakonec staly česko-ruské vztahy. Trojice politiků debatovala o slovech ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, který Česku vzkázal, aby sochu maršála Koněva vrátilo tam, odkud byla odstraněna.

„Chci, aby se hledalo diplomatické řešení. Výrok ministra Lavrova je nešťastný,“ řekl v první reakci ministr kultury a někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podle něho by si Česko a Rusko měly sednout za jednací stůl a vzájemně si vyjasnit, co komu vadí.

„Vždy jsem dával přednost neeskalaci situace,“ dodal. S principem vzájemné dohody souhlasil i Vojtěch Filip, tím ale jeho shoda se Zaorálkem končí. „Odstranění Koněvovy sochy bylo protiprávní,“ zdůraznil. Podle Filipa se totiž česko-ruská dohoda z roku 1993 vztahuje i na válečné pomníky a mohyly, mezi které prý kontroverzní skulptura také patří.

Debata se v průběhu dalších minut vyostřovala. Jinak poměrně klidný Zaorálek vzpomněl T. G. Masaryka, jenž poukazoval na potřebu neustále upozorňovat na to, když se Rusko chová carsky. „Nemůžeme přistoupit na jejich pohled, toho se musíme v rusko-české debatě držet. Ve chvíli, kdy Rusko ujíždí, musíme říct, že tohle je jeho velkopanská politika,“ rozohnil se někdejší šéf české diplomacie.

I Churchill má různou historii

Terezie Tománková se Vojtěcha Filipa ptala i na jeho vyjádření pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda, kde uvedl, že v české společnosti sílí fašistické tendence“ a někteří lidé v Česku záměrně podporují neonacismus. „Z čeho to vyvozujete?“ dotázala se moderátorka. Místopředseda sněmovny Filip argumentoval tím, že se „tady staví památník Vlasovcům“. Podle Filipa pod generálem Buňačenkem bylo zabito více než 500 civilistů, za což byl „po právu odsouzen jako fašistický zločinec“.

Filip také tvrdil, že Vlasovci neosvobozovali Prahu, ale jejich zájmem bylo pouze se probojovat do amerického zajetí. Na Filipovu stranu se postavil také Tomio Okamura, který připomněl roli Vlasovců při masakru v obci Zákřov na Olomoucku. „Koněva bych nechal tam, kde je. Máme tady náměstí Winstona Churchilla, který v roce 1943 řekl, že nenávidí Indy. Každá osobnost má různou historii,“ řekl předseda SPD.

Do vysílání vstoupil také místopředseda ODS Martin Kupka, který řekl, že Vojtěch Filip v ruských médiích poplival Českou republiku a jeho vyjádření v deníku Krasnaja zvezda bylo hanebné. „Je na místě, aby se za to omluvil,“ dodal starosta Líbeznic. „Nemám za co se omlouvat,“ opáčil Filip a shodně s Okamurou znovu vyzval ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) k rezignaci. Podle Filipa totiž stojí na straně lidí, kteří podporují fašismus. Okamura se přidal s tím, že Petříček nehájí zájmy České republiky, nýbrž zájmy Bruselu.

Podle Lubomíra Zaorálka je používání nálepek „fašista“ absolutním selháním a přistoupením na ruský výklad. „Nemůžeme přece akceptovat, že každý, kdo s Ruskem nesouhlasí, je fašista,“ dodal. Diskutující se také dotkli otázky péče Ruska o válečné hroby československých legionářů. A ani v tomto mezi nimi nepanovala shoda. Vojtěch Filip je přesvědčen, že vymáhat pro Rusku údržbu těchto památníků má smysl pouze v místech, kde to nevyvolává kontroverze u tamních občanů. Zároveň řekl, že se mu to při jednáních s ruskou stranou špatně zdůrazňuje, když „my přemisťujeme sochu Koněva“.

Podle předsedů ODS Petra Fialy a STAN Víta Rakušana by Vojtěch Filip neměl být ve vedení Sněmovny. Rakušan vnímá jako nepřijatelné, že se Filip takto vyjadřuje jako představitel jedné z nejvýznamnějších ústavních funkcí. „Pokud to opravdu ruská strana prezentovala tak, že je to stanovisko představitele českého Parlamentu, tak jsem ochoten podpořit příslušné usnesení Poslanecké sněmovny, které konstatuje, že to není názor českého Parlamentu," uvedl k tomu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle Hamáčka jsou Filipovy výroky rétorikou před sjezdem KSČM.

Tagy: