Duka a Halík reagují na útok Piráta Zábranského proti církvi. Kdo odrazuje věřící?

Pražský radní za Piráty Adam Zábranský se veřejně zaradoval nad úbytkem počtu katolických věřících v Česku a jmenovitě se pustil do pražského arcibiskupa Dominika Duky, pod jehož vedením má prý církev špatný vliv na společnost. Jak na to reagoval kardinál a co si o věci myslí jeho „vnitrocírkevní“ kritik, kněz a teolog Tomáš Halík?

„Za posledních 10 let v Česku klesl počet lidí hlásících se k římskokatolické církvi o třetinu, tedy o 340 tisíc. To není špatná zpráva,“ napsal na Twitter pražský radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti) s odkazem na loňské sčítání lidu.

Viníkem je podle něj kardinál Dominik Duka. „Jsem přesvědčen, že římskokatolická církev pod vedením Duky má na naši společnost negativní dopady,“ doplnil Zábranský.

Duka: Nenaparuji se, ani nejsem deptán

Duka si za svým veřejným vystupováním stojí. „Nevím, jak na to přišel. Je to jeho názor a ten nemám nárok mu popírat. Jestli mě někdo chválí nebo se mnou nesouhlasí, neznamená, že se budu naparovat nebo z toho budu deptán. Jistě, jsem spojen s restitucemi a tak dále. Vím, že i v církvi jsou lidé, kteří nebudou souhlasit s mými kroky. Na druhou stranu jsou i lidé mimo církev, kteří s mými kroky souhlasí,“ řekl CNN Prima NEWS kardinál Duka.

Duka podle svých slov udělal nějaké chyby, tak jako každý člověk. „Zodpovídám za své svědomí. Kdybych řekl, že vše dělám dobře, tak nejsem pravdivý. Sám vím, že některé věci jsem mohl udělat lépe nebo jsem je nemusel dělat, ale dělal jsem je tak, jak jsem v dané situaci považoval za vhodné,“ uvedl Duka. Konkrétně se ale nevyjadřoval.

Kritika za vztah se Zemanem

Přestože je pražský arcibiskup hlavním symbolem katolické církve v Česku, neznamená to, že s jeho přístupem všichni farníci či kněží souhlasí. Často se Duka dostává do sporu například s pražským katolickým knězem a profesorem teologie Tomášem Halíkem.

Kritika vůči arcibiskupovi se v posledních deseti letech snáší i z řad České biskupské konference za to, že údajně úřad politizuje. Některým, zejména mladým, věřícím vadí Dukovo politické spojení s prezidentem Milošem Zemanem. V roce 2018 dokonce několik farníků zaslalo papeži Františkovi dopis s výzvou, aby Dukovi nebyl prodloužen mandát pražského arcibiskupa. Nesouhlasili s jeho nekompromisním postojem k uprchlíkům i LGBT komunitě.

Teolog a kněz pražské arcidiecéze Tomáš Halík vyjádření pirátského radního Zábranského označil za nešťastné. Jestliže katolická církev přichází o věřící, není to podle něj možné dávat za vinu pouze kardinálu Dukovi.

„Myslím, že to bylo paušalizující a nešťastné vyjádření. To, že katolická církev v době úřadování Dominika Duky ztratila u nás třetinu členů, má jistě hlubší příčiny, nelze to dávat za vinu pouze samotnému kardinálovi,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Halík.

Dodal, že v mnoha případech však Duka skutečně lidi neinspiruje, ba naopak. Církev by se v budoucnosti měla vydat jinou cestou. Do Duky podle Halíka řada lidí vkládala velké naděje a zklamala se.

„Jeho společensko-politické postoje a spojenectví s lidmi typu Piťhy, Nerušila, Lipavské a kruhy kolem Hradu naprostou většinu české společnosti – a především mladé – opravdu silně odrazují, od církve čekají něco zcela jiného,“ doplnil profesor sociologie s tím, že Duka nedokázal čelit kritice zevnitř církve a nakonec se ocitl v izolaci.

„Nástupce musí být kritičtější k politikům“

Příští pražský arcibiskup by podle Halíka měl nastolit reformní cestu v duchu papeže Františka. „Dukův nástupce, chce-li trend propadu zastavit, se musí obklopit docela jinými spolupracovníky, jinak komunikovat s veřejností, ale i s kněžími, více se starat o trvalé vzdělávání a formaci kněží než o narozeninové večírky s politiky, přísně kontrolovat hospodaření církve s restituovaným majetkem, zaujmout svobodnější a kritičtější vztah k politické moci, zejména k pravicovým extremistům typu SPD, a zejména aktivně podporovat reformní kurs papeže Františka,“ dodal Halík.

Dukův nástupce měl být podle dřívějších informací vybrán už ke konci loňského roku. Je velmi pravděpodobné, že se tak stane v nejbližších dnech. Vatikán arcibiskupa vybírá už několik let. Mezi nejžhavější kandidáty patří královéhradecký biskup Jan Vokál nebo plzeňský biskup Tomáš Holub.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ani neumějí ukrajinsky. Cesty romských uprchlíků organizují klany, tvrdí Netolický
Partie

Ani neumějí ukrajinsky. Cesty romských uprchlíků organizují klany, tvrdí Netolický

Skupiny a klany na západě Ukrajiny motivují matky, aby s dětmi přijely do Česka, vyřídily si pomoc a zase odjely. V Partii na CNN Prima NEWS to prohlásil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) s odkazem na informace od předsedy oblastní rady Zakarpatí Volodymyra Čubirka. S pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) se neshodl na dalším postupu ohledně přerozdělování uprchlíků do méně vytížených regionů.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:34

Duda: Polsko udělá vše pro to, aby pomohlo Ukrajině stát se členem Evropské unie

15:13

Ukrajinský parlament o tři měsíce prodloužil válečný stav a mobilizaci

14:59

Ukrajina omezila oběh léků vyrobených v Rusku nebo Bělorusku

14:41

Polský prezident Andrzej Duda jedná s Volodymyrem Zelenským

Hlas se mu třásl a brečel. Bukartse dojali fanoušci: V Lotyšsku není jednoduchá situace

Lotyšští fanoušci patří k jedněm z nejlepších na světě. K jejich smůle nemohli své hlasivky a svoji kreativitu dát plnohodnotně na odiv na loňském domácím světovém hokejovém šampionátu v Rize kvůli pandemickým opatřením. Nicméně ani letošní mistrovství světa nemají daleko. Ve Finsku jsou na tribunách slyšet a útočníka baltské reprezentace Rihardse Bukartse dokonce dohnali k slzám.

Na zaplacení plynu bude mít každý, slíbil Stanjura. Sociální tarif vznikne do konce června

Ještě do letních prázdnin by měl do Poslanecké sněmovny putovat návrh zákona, podle kterého vznikne takzvaný sociální energetický tarif pro domácnosti. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Alena Schillerová (ANO) uvedla, že hnutí ANO je připraveno pro takový zákon zvednout ruku. „Podpoříme, aby to rodiny měly co nejrychleji,“ řekla.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Rusové opět ukázali nesouhlas s Putinem. Do háje s válkou, skandovali na koncertě

Nesouhlas s válkou na Ukrajině vyjádřilo publikum ruské punkové kapely Kis-Kis. Na pátečním koncertě totiž hlasitě skandovalo „Chuj vojně“, což by se dalo volně přeložit jako „Do háje s válkou“. V tomto týdnu to přitom nebylo poprvé, co se umělci anebo posluchači vyjádřili tímto způsobem. Frontman uznávané kapely DDT Jurij Ševčuk během svého vystoupení prohlásil, že „vlast není prezidentova řiť, kterou musíte pořád líbat“.

Opičí neštovice se šíří nečekaně rychle. Přibydou nové případy, varují britští vědci

Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA, napsal britský list The Guardian. Počet případů překvapuje lékaře, kteří nevědí, proč se tento virus, dosud obvyklejší v Africe, nyní šíří na Západ. Americký prezident Joe Biden v neděli řekl, že by opičí neštovice měly znepokojovat každého.

Aktivista z Ostravy: K místním Romům se Ukrajinky chovají nadřazeně a urážejí je

Romští uprchlíci z Ukrajiny si z vlasti přinášejí různé zkušenosti. Někteří tam nechodili ani do základní školy. Zažívají xenofobní útoky včetně fyzického násilí a žhářství v osadách. Vztah k Romům – ukrajinským i českým – se projevuje i mezi ukrajinskými uprchlíky v Ostravě, říká aktivista indického původu Kumar Vishwanathan. Mluví i o hrozbě, že v Česku vzniknou tábory podobné těm v Sýrii, Keni či Ugandě.

Nejistota kolem vstupenek na MS ve fotbale. Jak je sehnat a jaká platí v Kataru opatření?

Již 22. ročník mistrovství světa ve fotbale se ponese v poněkud netradičním duchu. Ať už se jedná o samotné místo – arabskou zemi Katar, či termín, ve kterém se 32 týmů z celého světa pokusí získat titul šampiona. Do jedné z nejbohatších zemí světa zamíří statisíce fanoušků na přelomu listopadu a prosince. Jak získat vytouženou vstupenku? A čekají diváky koronavirová omezení? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila odpovědi na nejčastější otázky.

Živě
ON-LINE: Polský prezident přijel do Kyjeva. V parlamentu ho přivítaly bouřlivé ovace

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Do Kyjeva zavítal polský prezident Andrzej Duda. Během své návštěvy vystoupil v ukrajinském parlamentu. Počet zjištěných obětí zabitých ruskými silami v době okupace míst v Kyjevské oblasti se přiblížil k 1300.

Domácí zpravodajství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.