Duka a Halík reagují na útok Piráta Zábranského proti církvi. Kdo odrazuje věřící?

Zábranský vs. Duka

Pražský radní za Piráty Adam Zábranský se veřejně zaradoval nad úbytkem počtu katolických věřících v Česku a jmenovitě se pustil do pražského arcibiskupa Dominika Duky, pod jehož vedením má prý církev špatný vliv na společnost. Jak na to reagoval kardinál a co si o věci myslí jeho „vnitrocírkevní“ kritik, kněz a teolog Tomáš Halík?

„Za posledních 10 let v Česku klesl počet lidí hlásících se k římskokatolické církvi o třetinu, tedy o 340 tisíc. To není špatná zpráva,“ napsal na Twitter pražský radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti) s odkazem na loňské sčítání lidu.

Viníkem je podle něj kardinál Dominik Duka. „Jsem přesvědčen, že římskokatolická církev pod vedením Duky má na naši společnost negativní dopady,“ doplnil Zábranský.

Duka: Nenaparuji se, ani nejsem deptán

Duka si za svým veřejným vystupováním stojí. „Nevím, jak na to přišel. Je to jeho názor a ten nemám nárok mu popírat. Jestli mě někdo chválí nebo se mnou nesouhlasí, neznamená, že se budu naparovat nebo z toho budu deptán. Jistě, jsem spojen s restitucemi a tak dále. Vím, že i v církvi jsou lidé, kteří nebudou souhlasit s mými kroky. Na druhou stranu jsou i lidé mimo církev, kteří s mými kroky souhlasí,“ řekl CNN Prima NEWS kardinál Duka.

Duka podle svých slov udělal nějaké chyby, tak jako každý člověk. „Zodpovídám za své svědomí. Kdybych řekl, že vše dělám dobře, tak nejsem pravdivý. Sám vím, že některé věci jsem mohl udělat lépe nebo jsem je nemusel dělat, ale dělal jsem je tak, jak jsem v dané situaci považoval za vhodné,“ uvedl Duka. Konkrétně se ale nevyjadřoval.

Kritika za vztah se Zemanem

Přestože je pražský arcibiskup hlavním symbolem katolické církve v Česku, neznamená to, že s jeho přístupem všichni farníci či kněží souhlasí. Často se Duka dostává do sporu například s pražským katolickým knězem a profesorem teologie Tomášem Halíkem.

Kritika vůči arcibiskupovi se v posledních deseti letech snáší i z řad České biskupské konference za to, že údajně úřad politizuje. Některým, zejména mladým, věřícím vadí Dukovo politické spojení s prezidentem Milošem Zemanem. V roce 2018 dokonce několik farníků zaslalo papeži Františkovi dopis s výzvou, aby Dukovi nebyl prodloužen mandát pražského arcibiskupa. Nesouhlasili s jeho nekompromisním postojem k uprchlíkům i LGBT komunitě.

Teolog a kněz pražské arcidiecéze Tomáš Halík vyjádření pirátského radního Zábranského označil za nešťastné. Jestliže katolická církev přichází o věřící, není to podle něj možné dávat za vinu pouze kardinálu Dukovi.

„Myslím, že to bylo paušalizující a nešťastné vyjádření. To, že katolická církev v době úřadování Dominika Duky ztratila u nás třetinu členů, má jistě hlubší příčiny, nelze to dávat za vinu pouze samotnému kardinálovi,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Halík.

Dodal, že v mnoha případech však Duka skutečně lidi neinspiruje, ba naopak. Církev by se v budoucnosti měla vydat jinou cestou. Do Duky podle Halíka řada lidí vkládala velké naděje a zklamala se.

„Jeho společensko-politické postoje a spojenectví s lidmi typu Piťhy, Nerušila, Lipavské a kruhy kolem Hradu naprostou většinu české společnosti – a především mladé – opravdu silně odrazují, od církve čekají něco zcela jiného,“ doplnil profesor sociologie s tím, že Duka nedokázal čelit kritice zevnitř církve a nakonec se ocitl v izolaci.

„Nástupce musí být kritičtější k politikům“

Příští pražský arcibiskup by podle Halíka měl nastolit reformní cestu v duchu papeže Františka. „Dukův nástupce, chce-li trend propadu zastavit, se musí obklopit docela jinými spolupracovníky, jinak komunikovat s veřejností, ale i s kněžími, více se starat o trvalé vzdělávání a formaci kněží než o narozeninové večírky s politiky, přísně kontrolovat hospodaření církve s restituovaným majetkem, zaujmout svobodnější a kritičtější vztah k politické moci, zejména k pravicovým extremistům typu SPD, a zejména aktivně podporovat reformní kurs papeže Františka,“ dodal Halík.

Dukův nástupce měl být podle dřívějších informací vybrán už ke konci loňského roku. Je velmi pravděpodobné, že se tak stane v nejbližších dnech. Vatikán arcibiskupa vybírá už několik let. Mezi nejžhavější kandidáty patří královéhradecký biskup Jan Vokál nebo plzeňský biskup Tomáš Holub.

Tagy:
církev Miloš Zeman papež František kardinál katolická církev Piráti Česká pirátská strana arcibiskup radní Česko sčítání lidu Praha Dominik Duka teolog věřící úbytek Adam Zábranský Tomáš Halík Papež František Katolická církev arcibiskup pražský