reklama

Hamáček: Dokud nevyprázdníme nemocnice, musíme zůstat v nejvyšším stupni PES

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pořadu Partie Terezie Tománkové uvedl, že není možné přejít do nižšího stupně systému PES, dokud budou nemocnice plné pacientů s nemocí COVID-19. Index protiepidemického systému přitom již více než týden řadí celé Česko do čtvrtého stupně. Podobně hovořil také o postupném otevírání škol, které si nedokáže představit. Jeho vládní kolegové však před nedávnem návrat části dětí do škol připustili.

reklama

„Dokud se nám nepodaří vyprázdnit nemocnice, musíme zůstat v nejvyšším stupni PES,“ uvedl Hamáček v nedělní Partii. Index epidemického rizika je přitom v neděli 69, což odpovídá čtvrtému stupni. Česko je tak ve čtvrtém stupni více než týden.

K tématu

Podobně Hamáček hovoří také o návratu dětí do škol. „Jakékoliv další rozvolnění je riziko. Kdykoliv se otevřely školy, čísla nám vyletěla nahoru. Otevření škol v pátém stupni si nedokážu představit,“ řekl Hamáček. Závěrečné ročníky základních a středních škol se přitom budou moci vrátit i při současném nejpřísnějším pátém stupni opatření proti COVID-19, připustil v pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Postup vlády zkritizovala také pirátská poslankyně Olga Richterová. „Vláda nechala bez jakékoliv úpravy režim firem a namísto toho natvrdo uzavřela školy,“ řekla v pořadu Partie.

Hamáček se vyjádřil také k nedávnému výroku Blatného, že pouze 30 % obětí zabil covid. „Nevím, proč se ministr zdravotnictví rozhodl promlouvat ke statistikám. Vzhledem k dlouhodobým statistikám stoupl počet mrtvých velmi zásadně a nic jiného než covid se tady nezměnilo,“ řekl vicepremiér Jan Hamáček k vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného, že na covid skutečně zemřelo jen na 30 procent lidí vedených ve statistikách. „Myslím, že by se měl věnovat jiným věcem,“ dodal.

Hamáček: Očkujeme stejně jako Německo

Oba politici se vyjádřili také k očkování. Richterová zkritizovala premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho roli. „Babiš se učinil odpovědným za očkováním, ale když systém selhává, už odpovědnost nést nechce,“ uvedla Richterová v Partii.„Babiš pohrdá těmi, kteří organizují očkování v krajích,“ myslí Richterová. Stres způsobený lidem či hejtmanům při registraci byl podle ní zbytečný.

Podle Hamáčka se však vakcinace daří a Češi údajně očkují stejně jako Německo. Za nedostatek vakcín může podle něj aktuálně Pfizer, který snížil dodávky. „Výrobce vakcíny vysílá smíšené signály. Musíme pracovat s tím, co řekne Pfizer,“ tvrdí vicepremiér Hamáček.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama