reklama

Hamáček: Zpřísnění teď není na stole. Nemá smysl po pěti dnech měnit pravidla

I když se Česko podle skóre PES řítí zpět do fáze 4, zavření restaurací a obchodů zatím není na stole. Na pondělní tiskové konferenci to řekl vicepremiér, ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček. Podle něj musí být opatření předvídatelná a nedává smysl po pěti dnech nařízení měnit.

reklama

Pravidla se v Česku rozvolnila minulý týden ve čtvrtek, kdy země přešla z fáze 4 systému PES do fáze 3. Otevřely se restaurace, obchody i služby. „Platí to jen chvilku. Myslím, že bychom měli působit předvídatelně. Určitě teď není na stole, že bychom projednávali zpřísnění. Očekávám debatu, jak dál,“ prohlásil Hamáček na pondělní tiskové konferenci.

K tématu

„Není smysluplné po čtyřech nebo pěti dnech celou situaci měnit. Kdybychom to upravili, vytvoříme zmatek. Pokud by se i v dalších dnech ukázalo, že to jde špatným směrem, muselo by se to zpřísnit,“ uvedl.

Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) však v neděli uvedl, že Česká republika je jen krůček od návratu do čtvrtého stupně.

Hamáček nastínil, že by se mohl změnit výpočet pro skóre PES. To se nyní vypočítává z PCR testů, ale nezohledňuje antigenní testy.

„Do budoucna je potřeba vzít v potaz, že probíhá testování antigenními testy. Možná bude potřeba změna výpočtů,“ uvedl Hamáček. Řada odborníků však upozorňuje, že antigenní testy nejsou tak spolehlivé.

Hamáček v neděli varoval před zavíráním

Ještě v neděli večer Hamáček působil striktněji. Na svůj Facebook napsal, že s hrůzou sledoval reportáže i zprávy o tom, jak lidé nedodržují nařízení. „Nechápu, kde se v některých lidech bere nezodpovědnost a arogance vůči všem, které pandemie postihla. Mnoho lidí bohužel přišlo o své blízké, dalším zasáhl covid do jejich podnikání,“ uvedl na sociální síti.

Chápe prý, že současná situace všechny štve. Zdůraznil, že pandemii ale řeší celý svět a nezmizí mávnutím ruky nebo pražskou demonstrací. „Není to nějaký výmysl české vlády. Musíme se proto začít chovat dospěle, abychom pandemii zvládli. Pokud nezačneme, bude nutné zase zavírat obchody,“ varoval ministr.

Situace v některých nemocnicích podle něj stále není ideální a všichni zdravotníci pracují na hranici sebeobětování. „O to více mě štvou všichni, kdo jejich práci nerespektují, kritizují v diskusích a sdílí hoaxy,“ dodal Hamáček.

K tématu

Další hlavní zprávy

Reportáž

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Žijí ve stínu dohasínajících Vítkovických železáren v Ostravě a sami mají pocit, že jsou na odpis. „Vakcínu odmítám, chtějí nás zlikvidovat. Babiš lže, očkoval se jen jako, jehla nebyla vidět. Vláda chce, aby lidi poumírali,“ zaznamenal reportér CNN Prima NEWS mezi vítkovickými Romy smršť negativních názorů na vakcinaci proti covidu. Příkop mezi minoritou a majoritou je příliš hluboký. A co nařídí vláda, je ve vyloučené lokalitě automaticky bojkotováno.

Německo

Německá vládní CDU má nového předsedu. Armin Laschet se může ucházet i o post kancléře

Německá vládní CDU má nového předsedu. Armin Laschet se může ucházet i o post kancléře

  • Aktualizováno

Novým předsedou vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) německé kancléřky Angely Merkelové se stal ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, který ve druhém kole volby porazil šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze. Díky zvolení do čela strany se může před zářijovými parlamentními volbami ucházet o kancléřskou kandidaturu.

Termíny pro seniory vůbec nebyly. Nemocnice je nevypsaly, protože vakcíny nemají
Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam
Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN
Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Novinka v tunelu Blanka? Systém pro neztracení signálu navigace příliš nefunguje
Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Další články
reklama
reklama