reklama

Hamáček: Zpřísnění teď není na stole. Nemá smysl po pěti dnech měnit pravidla

I když se Česko podle skóre PES řítí zpět do fáze 4, zavření restaurací a obchodů zatím není na stole. Na pondělní tiskové konferenci to řekl vicepremiér, ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček. Podle něj musí být opatření předvídatelná a nedává smysl po pěti dnech nařízení měnit.

reklama

Pravidla se v Česku rozvolnila minulý týden ve čtvrtek, kdy země přešla z fáze 4 systému PES do fáze 3. Otevřely se restaurace, obchody i služby. „Platí to jen chvilku. Myslím, že bychom měli působit předvídatelně. Určitě teď není na stole, že bychom projednávali zpřísnění. Očekávám debatu, jak dál,“ prohlásil Hamáček na pondělní tiskové konferenci.

K tématu

„Není smysluplné po čtyřech nebo pěti dnech celou situaci měnit. Kdybychom to upravili, vytvoříme zmatek. Pokud by se i v dalších dnech ukázalo, že to jde špatným směrem, muselo by se to zpřísnit,“ uvedl.

Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) však v neděli uvedl, že Česká republika je jen krůček od návratu do čtvrtého stupně.

Hamáček nastínil, že by se mohl změnit výpočet pro skóre PES. To se nyní vypočítává z PCR testů, ale nezohledňuje antigenní testy.

„Do budoucna je potřeba vzít v potaz, že probíhá testování antigenními testy. Možná bude potřeba změna výpočtů,“ uvedl Hamáček. Řada odborníků však upozorňuje, že antigenní testy nejsou tak spolehlivé.

Hamáček v neděli varoval před zavíráním

Ještě v neděli večer Hamáček působil striktněji. Na svůj Facebook napsal, že s hrůzou sledoval reportáže i zprávy o tom, jak lidé nedodržují nařízení. „Nechápu, kde se v některých lidech bere nezodpovědnost a arogance vůči všem, které pandemie postihla. Mnoho lidí bohužel přišlo o své blízké, dalším zasáhl covid do jejich podnikání,“ uvedl na sociální síti.

Chápe prý, že současná situace všechny štve. Zdůraznil, že pandemii ale řeší celý svět a nezmizí mávnutím ruky nebo pražskou demonstrací. „Není to nějaký výmysl české vlády. Musíme se proto začít chovat dospěle, abychom pandemii zvládli. Pokud nezačneme, bude nutné zase zavírat obchody,“ varoval ministr.

Situace v některých nemocnicích podle něj stále není ideální a všichni zdravotníci pracují na hranici sebeobětování. „O to více mě štvou všichni, kdo jejich práci nerespektují, kritizují v diskusích a sdílí hoaxy,“ dodal Hamáček.

K tématu

Další hlavní zprávy

Opozice

Jako rozbalování Kinder vajíčka, lidé jsou zmatení. Arenbergera kritizuje nejen opozice

Jako rozbalování Kinder vajíčka, lidé jsou zmatení. Arenbergera kritizuje nejen opozice

Je to ostuda, pokračuje vládní chaos a lidé už jsou zoufalí. Opoziční politici kritizují sobotní rozhodnutí ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO), který v pondělí navrhne vládě, aby i nadále omezila shromažďování maximálně na dvě osoby. To se dotkne také amatérských sportovců, kteří už se těšili na kolektivní aktivity. Návrh se tak nelibí ani sportovním organizacím, bývalý premiér Mirek Topolánek přirovnal situaci ke Kinder vajíčku.

Školství

Školství se bojí rozzuřených rodičů. V případě problémů hrozí policií i sociálkou

Školství se bojí rozzuřených rodičů. V případě problémů hrozí policií i sociálkou

Po celém Česku se v pondělí mohou s drobnými výjimkami rotačně vrátit do lavic žáci prvních stupňů, tedy od 1. do 5. třídy, a také předškoláci. Musí ale splnit přísné hygienické podmínky. Mezi ty patří pravidelné testování dvakrát týdně nebo nošení roušek. Resort školství předem prosí rodiče, aby vše dodržovali. Pokud se tak nestane, hrozí zásahem policistů nebo dokonce sociálních pracovníků.

Slavia, nebo Sparta? Poslanci se vsadili, kdo vyhraje derby. Nacher může leštit vitrínu
Romana nemohla ovládat tělo. Ve 33 letech si vyslechla krutou diagnózu: Parkinsonova nemoc
Průlom století: Fyzici jsou na stopě neznámé síle, která ovlivňuje částice v přírodě
Konspirátoři zneužívají tragickou smrt Petra Kellnera. Šíří o něm bizarní teorie
reklama
reklama
Tomský: Philip si sňatkem s Alžbětou zkazil kariéru, Harryho unesla šílená ženská

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama