reklama

Hana Maciuchová si nestihla splnit vytoužené přání. Zhatil jí to koronavirus

Hana Maciuchová měla před smrtí jedno velké přání, a to zahrát si na podzim v divadelním představení Ještěrka na slunci. Avšak kvůli jejímu špatnému zdravotnímu stavu a pandemii koronaviru se natáčení nakonec neuskutečnilo.

reklama

„Hanička Maciuchová pro mě byla česká Sarah Bernhardtová, kterou u nás v Ještěrce na slunci hrála,“ řekla webu Aha! ředitelka Divadla v Řeznické Yvetta Srbová. Na podzim měla toto představení natáčet Česká televize, což si podle Srbové „Hanička velmi přála“. Kvůli pandemii a zdravotnímu stavu Maciuchové se však už tento projekt nerealizoval.

„I když jsme věděli, že je nemocná, věřila jsem, že tady ještě pár let zůstane, i kdyby už nehrála. Odešel skvělý člověk a skvělá herečka. Diváci si jí velmi vážili. Vytvářela přirozenou autoritu. Byla velmi morální a poctivý člověk. Jakmile se otevřou divadla a my začneme hrát, první představení jí věnujeme,“ slíbila Srbová.

Na Maciuchovou v dobrém vzpomínají i kolegové z divadla na Vinohradech. „Potkávali jsme se na jevišti, byla to úžasná herečka, skvělý člověk, noblesní dáma a z toho nikdy neuhnula. Přitom hrozně milá a srdečná,“ řekl herec Václav Vydra.

Maciuchová má na kontě nespočet divadelních, televizních i filmových rolí. V Divadle na Vinohradech, kde působila od roku 1971, ztvárnila řadu zejména tragikomických rolí. Zahrála si například v inscenaci Obchodník s deštěm, ráda vzpomínala na Roxanu v Cyranovi z Bergeracu, ale i na Markétku v Mistrovi a Markétce. „Hanička byla mimořádně oblíbená a mimořádně vzácná kolegyně, byla laskavá a empatická,“ svěřil se redakci CNN Prima NEWS ředitel divadla Tomáš Töpfer.

Popularitu jí přinesly také seriály

Velkou popularitu jí kromě inscenací a pohádek přinesly také televizní seriály. V 70. a 80. letech minulého století ztvárnila třeba Olinku v Ženě za pultem, jako železničářská dcerka se objevila v Dynastii Nováků, hrála v Chalupářích, v seriálech Synové a dcery Jakuba skláře, Dnes v jednom domě či v Nemocnici na kraji města.

Maciuchová před lety překonala rakovinu prsu, se kterou bojovala i její matka. Po vyléčení řekla: „Jsem šťastná a děkuju osudu. Cítím se skvěle a těším se do práce. Určitě jí ale nebudu brát tolik jako dříve. Nemoc, kterou jsem si prošla, je závažná a je nutné být pod pravidelným dohledem lékařů.“ Zákeřná choroba bohužel po čase udeřila znovu, tentokrát se jednalo o rakovinu slinivky. Hana Maciuchová zemřela 26. ledna v rodném městě Olomouci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci
Koronavirus

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama