reklama

Hana Maciuchová věděla, že umírá. Před smrtí učinila zásadní rozhodnutí

Ze ztráty hvězdy české filmové i divadelní scény Hany Maciuchové se vzpamatovává celý herecký svět. Zatímco někteří její blízcí kolegové nevěděli, jak vážný její zdravotní stav je, ona sama tušila, že jí moc času nezbývá. Svůj úděl nesla více než statečně.

reklama

Když před lety překonala rakovinu prsu, se kterou kdysi bojovala i její maminka, neskrývala obrovskou radost, zároveň ale zůstávala obezřetná. „Jsem šťastná a děkuju osudu. Cítím se skvěle a těším se do práce. Určitě jí ale nebudu brát tolik jako dříve. Nemoc, kterou jsem si prošla, je závažná a je nutné být pod pravidelným dohledem lékařů. Může se kdykoliv vrátit, mohou nastat komplikace, ale to si nepřipouštím. Přání do budoucna mám jediné: Být zdravá,“ sdělila krátce poté, co se po uzdravení vrátila na prkna, která znamenají svět.

K tématu

Zákeřná choroba bohužel po čase udeřila znovu. A to v daleko větší míře než předtím. Jednalo se o rakovinu slinivky. Od lékařů žádala maximální upřímnost, a proto věděla, že prognózy nejsou příliš optimistické. Na sobě ale nenechala absolutně nic znát a hrála do poslední chvíle, co to bylo možné.

Jakmile se ale její čas naplnil, obtelefonovala šéfy divadel, v nichž měla angažmá, a oznámila jim, že už s ní nadále do budoucna počítat nemohou. I to svědčí o její naprosté profesionalitě. Dožít pak odjela do Olomouce, kraje, ve kterém se narodila a pojilo ji k němu silné pouto. Navíc tam měla sestru a jediné příbuzné. Nechtěla být na očích v Praze, chtěla umírat „doma“ v tichosti, v kruhu svých nejbližších.

S kolegy si často na dálku telefonovala. O tom, co prožívá, se ovšem ani slůvkem nezmínila a zůstávala nad věcí. „Naposledy jsme spolu mluvili v listopadu, volali jsme si v den jejích narozenin. Byla ve své rodné Olomouci, po celou dobu našeho hovoru byla veselá, milá, pozitivní a vtipná. Prostě taková jako vždycky. Říkali jsme si, že to pak oslavíme dodatečně. Ani ve snu by mě nenapadlo, že to bude náš poslední kontakt v životě,“ popsala herečka Simona Postlerová.

Zhruba za měsíc poté se zdravotní stav Maciuchové prudce zhoršil. Přestala zvedat telefony a neodpovídala ani na SMS zprávy. „Několikrát jsem jí psala, ale bylo to bez reakce... Nepřičítala jsem to tomu, že by to bylo kvůli nemoci, spíše jsem si říkala, že ty zprávy asi jenom přehlédla... Pořád tomu nemohu uvěřit... Srovnat se s tím... Hanička bude chybět strašně moc. Byla to úžasná herečka a velmi statečná žena. Hluboce před ní smekám,“ dodala Postlerová.

Životní motto Hany Maciuchové znělo: „Kdyby každý věděl, co by vědět měl, byl by svět spasen.“ Odešla velká osobnost, která českou divadelní i filmovou scénu obohatila nezapomenutelným způsobem a zanechala po sobě výraznou stopu.

K tématu

Tagy: divadlo divadla úmrtí Olomoucký kraj Olomouc herečka smrt Hana Maciuchová

Další hlavní zprávy

360°

Lidé vydrží maximálně do Velikonoc, pak dojde k anarchii, varuje epidemiolog Smejkal

Lidé vydrží maximálně do Velikonoc, pak dojde k anarchii, varuje epidemiolog Smejkal

Lidé vydrží maximálně do Velikonoc, pak dojde k anarchii, míní epidemiolog IKEM a člen Rady vlády pro zdravotní rizika Petr Smejkal. Ve speciálu pořadu 360° Pavlíny Wolfové v televizi CNN Prima NEWS spolu s dalšími odborníky varoval před slabými opatřeními, kvůli kterým se za tři týdny rozvolňovat nebude. Například podle epidemiologa Rastislava Maďara je potřeba dostat se pod tisíc nakažených denně, aby se mohlo rozvolňovat. Odborníci volají po přísném lockdownu.

Koronavirus

Když nebudete testovat zaměstnance, můžeme vaši firmu zavřít, varuje Havlíček

Když nebudete testovat zaměstnance, můžeme vaši firmu zavřít, varuje Havlíček

Podniky, které nebudou testovat své zaměstnance minimálně jednou týdně, čekají velké pokuty a případně může dojít i k jejich zavření. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS o tom informoval ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček (za ANO). Vláda podle jeho slov nechce nikoho šikanovat, ale je třeba zajistit dodržovaní nastavených pravidel v boji proti koronaviru.

Jak dvě žáby na prameni. Jedna sedí na Hradě, druhá ve Strakovce, říká Pekarová
Doping v bývalé NDR: Byl jsem jako pokusný králík, říká zneužitý rekreační sportovec
Odešel z Ferrari a vyčistil garáž. Vettel prodal italské skvosty v hodnotě 120 milionů
reklama
reklama
Od best in covid až po Bergamo. Jak politici komentovali uplynulý rok s koronavirem

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Řítili jsme se do katastrofy, mohli jsme tomu zabránit. Babiš byl proti, uvedl Maďar
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou
Další články
reklama
reklama