reklama

Havlíček je nejpracovitější ministr. Vstává dřív než já, zastává se Babiš šéfa dopravy

V červenci se stalo na tuzemských železničních tratích několik velkých nehod či tzv. mimořádných událostí. Opoziční politici naznačují, že Karel Havlíček (za ANO), který je ministrem dopravy, a k tomu i ministrem průmyslu a obchodu a místopředsedou vlády, své funkce nestíhá. Premiér Andrej Babiš se však člena vlády zastal a uvedl, že je Havlíček nejpracovitějším ministrem.

reklama

Nejtragičtější vlakovou nehodou posledních dnů byl střet dvou vlaků na regionální trati na Karlovarsku, při kterém zemřeli dva lidé a dalších 24 se zranilo. Další nehoda se stala v pátek na trati mezi Prahou a Kolínem. U Běchovic narazil vlak bez cestujících do rychlíku. Na stejné trati pak tento týden v úterý večer narazil osobní vlak do zadní části nákladního expresu. Při nehodě zemřel strojvedoucí. Podle předběžných zpráv šlo o lidské chyby.

Někteří opoziční politici viní vládu z toho, že je Karel Havlíček ministrem dvou rezortů, a tak nemůže stíhat své povinnosti. Premiér Babiš však před odletem na summit EU řekl, že je Havlíček nejpracovitější ministr.

K tématu

„Vstává o půl hodiny dříve než já, ve čtvrt na pět. Když se staly ty nehody, okamžitě tam jel. Každý máme nějaký tah na branku. Pan Havlíček dělá maximum, máme největší investice. Někdy mám z těch vašich otázek pocit, že by měl Havlíček řídit všechny vlaky v zemi,“ reagoval Babiš, který v kumulaci dvou ministerských funkcí nevidí problém.

Pekarová Adamová požaduje osobní zodpovědnost

S tímto výrokem nesouhlasí zástupci opozice. Poslanec Lukáš Černohorský (Piráti) v pořadu 360º Pavlíny Wolfové v televizi CNN Prima NEWS přímo prohlásil, že by Havlíček neměl být ministrem dopravy jen napůl, ale měl by se rezortu věnovat na plný úvazek. Tím Černohorský narážel na Havlíčkovu „trojfunkci“.

„Po ministru dopravy a průmyslu a obchodu v jedné osobě budu chtít vědět dvě věci. Co on a jeho předchůdci udělali pro to, aby podobné situace nenastaly, a jakou zodpovědnost on osobně za nehody vyvodí. Takhle to dál nejde,“ napsala na Facebook předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Havlíček se stal ministrem průmyslu a obchodu 30. dubna 2019, když nahradil Martu Novákovou. Ta se zapsala do povědomí veřejnosti výrokem „Za drahá mobilní data si Češi mohou sami.“ Krátce na to ji premiér Babiš z funkce odvolal.

Druhou ministerskou pozici získal Havlíček letos 24. ledna, když vystřídal ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Toho Babiš odvolal kvůli zakázce na elektronický prodej dálničních známek za 401 milionů korun.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Už žádná „absurdní diskriminace“. Česko uzná občanům očkování provedené v zahraničí

Už žádná „absurdní diskriminace“. Česko uzná občanům očkování provedené v zahraničí

Česká republika začne uznávat očkování provedené v zahraničí. Podmínkou je vakcinace látkou, která byla schválena Evropskou lékovou agenturou (EMA). Nová pravidla by měla začít platit od 1. července, rozhodla o tom v pondělí vláda. Doposud se na Čechy očkované například v USA nahlíželo jako na neočkované, při návratu do ČR by se tak nevyhnuli například testu na vlastní náklady nebo karanténě. Experti to označili za „absurdní dikriminaci“.

Bez roušek i rozestupů: Slavní Foo Fighters v New Yorku rozhicovali vyprodanou halu
Hnutí SPD je xenofobní, covid zastavil neonacisty. Vláda schválila zprávu o extremismu
Zájem o Hložka nabírá na síle, chce ho ulovit slavný Liverpool. Kdo další na něj cílí?
EURO: Čechům se rýsuje soupeř. Na koho můžou narazit? A proč se vyhnout žlutým kartám?
reklama
reklama
Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela

Počasí

Domácí zpravodajství

Únik jedovatých plynů v Plzni přežil jeden muž ze čtyř. Už je z nemocnice doma
Málo míst ve školkách? Piráti chtějí placené sousedy pod „státním dohledem“
Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové
Další články
reklama
reklama