reklama

Srážku vlaků u Českého Brodu nepřežil strojvedoucí, který předtím jinou nehodu odvrátil

Strojvedoucím, který zemřel po úterní strážce vlaku a nákladního expresu u Českého Brodu, byl Martin H., který srážce vlaků na stejné trati před třemi roky svou pohotovostí naopak zabránil. S touto informací přišel ve středu deník Blesk.

reklama

Podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) byla příčinou úterní havárie nejspíše lidská chyba. „Faktem je, a všechno k tomu spěje, že došlo k selhání lidského faktoru, s největší pravděpodobností strojvůdce projel návěstidlem na červenou,“ uvedl Havlíček a dodal, že strojvůdce v rychlosti až 70 km/h narazil do nezabržděného poštovního vlaku, který před sebou pak tlačil.

K tématu

Stojíš? Stojím!

Čtyřicetiletý Martin H., který měl ženu a dvě děti, ovšem dokázal podobné tragédii na stejné trati v roce 2017 zabránit. Tehdy ho výpravčí poslal na kolej, kde už stál jiný vlak. Martin H. si toho ale včas všiml a rozjetou soupravu zastavil. Za pohotovou reakci byl dokonce vyznamenán. „Pozorným výkonem služby zabránil srážce drážních vozidel a velkým hmotným škodám na majetku a možné újmě na zdraví cestujících,“ stálo na pamětní medaili.

Havárie z doby před před třemi lety je do detailů zapsaná Závěrečné zprávě o výsledcích šetření mimořádné události české Drážní inspekce. Ukazuje, že dispečer poslal osobní vlak s Martinem H. na kolej, kde už stál vlak Leo Express. Martin H. si toho ovšem včas všiml a vlak zastavil 218 metrů od druhé soupravy. „Stůj, stůj, stůj, stůj, stůj, prosím tě,“ volal mu průvodčí ve chvíli, když už brzdil. A vzrušený hovor pokračoval: „Tak jedeš, stojíš?“ • „Jo stojím, dobrý.“ • „Stojíš?“ • „Stojím, stojím.“

Strojvůdce zastavil, ale znovu se rozjel

Svou poslední jízdu ovšem Martin H. nepřežil. Osobní vlak CityElefant, kterým jelo přes 100 lidí, narazil v úterý kolem 21:30 do stojícího poštovního vlaku. Martin H. zůstal zaklíněný v kabině a hasiči později zjistili, že je mrtvý. Nehoda si vyžádala 35 zraněných, žádný z nich není ohrožen na životě.

Podle ministra dopravy Havlíčka byl strojvedoucí před úterní jízdou odpočatý, protože se právě vrátil z dovolené. Blesk citoval strojmistra depa v České Třebové, jenž měl v depu během nehody hlavní službu, že celý incident je elektronicky zaznamenaný a příčina srážky bude určitě vyšetřena.

Na koridorové trati mezi Prahou a Kolínem musí strojvedoucí každých deset až dvacet vteřin mačkat tlačítko bdělosti. Pokud projede na červenou, tak se ozve signál a vlak zastaví, nicméně může se znovu rozjet. „Strojvůdce byl zastaven, znovu se rozjel,“ řekl Havlíček.

Bezva člověk, milionový táta

Kolegové, příbuzní i kamarádi vzpomínají na Martina H. jako na skvělého člověka. „Martin byl bezva člověk. Nikomu nám tu není do řeči,“ citoval Blesk strojmistra. A jeho bratr na Facebooku napsal: „Chci zdvořile požádat všechny, co mého bráchu znali, aby na něho vzpomněli jako na rovného a upřímného člověka, se kterým byla vždy zábava, který byl vzorným synem mým rodičům, milionovým tátou svým dětem a věrným manželem své manželce a pro mě tím nejúžasnějším bráchou.“

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Soud na Slovensku poslal v pátek večer do vazby spolumajitele finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého policie v úterý zadržela a obvinila z korupce a praní špinavých peněz. Novinářům to řekl prokurátor. Obhajoba podala proti rozhodnutí soudkyně Specializovaného trestního soudu stížnost, na verdikt odvolacího soudu bude Haščák čekat ve vazbě.

Lidé si užívají rozvolněná opatření. Odborníci varují před přílišným optimismem
Další koronaviry kolují v přírodě, tvrdí čínská viroložka. Zásobárnou jsou netopýři
Blatný: Nechejme se otestovat, abychom udrželi otevřené obchody a společenský život
Pod autobusem na Jihlavsku se utrhla krajnice, vezl školáky. Tři těžce zranění
Sestry z Moskvy ubily otce, když spal. Místo vraždy je mají vyšetřovat jako oběti
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Kampaň za miliony obnoví důvěru, tvrdí Havlíčkův úřad. Bábek: Stačí změnit komunikaci
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Další články
reklama
reklama