reklama

Srážku vlaků u Českého Brodu nepřežil strojvedoucí, který předtím jinou nehodu odvrátil

Strojvedoucím, který zemřel po úterní strážce vlaku a nákladního expresu u Českého Brodu, byl Martin H., který srážce vlaků na stejné trati před třemi roky svou pohotovostí naopak zabránil. S touto informací přišel ve středu deník Blesk.

reklama

Podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) byla příčinou úterní havárie nejspíše lidská chyba. „Faktem je, a všechno k tomu spěje, že došlo k selhání lidského faktoru, s největší pravděpodobností strojvůdce projel návěstidlem na červenou,“ uvedl Havlíček a dodal, že strojvůdce v rychlosti až 70 km/h narazil do nezabržděného poštovního vlaku, který před sebou pak tlačil.

Stojíš? Stojím!

Čtyřicetiletý Martin H., který měl ženu a dvě děti, ovšem dokázal podobné tragédii na stejné trati v roce 2017 zabránit. Tehdy ho výpravčí poslal na kolej, kde už stál jiný vlak. Martin H. si toho ale včas všiml a rozjetou soupravu zastavil. Za pohotovou reakci byl dokonce vyznamenán. „Pozorným výkonem služby zabránil srážce drážních vozidel a velkým hmotným škodám na majetku a možné újmě na zdraví cestujících,“ stálo na pamětní medaili.

Havárie z doby před před třemi lety je do detailů zapsaná Závěrečné zprávě o výsledcích šetření mimořádné události české Drážní inspekce. Ukazuje, že dispečer poslal osobní vlak s Martinem H. na kolej, kde už stál vlak Leo Express. Martin H. si toho ovšem včas všiml a vlak zastavil 218 metrů od druhé soupravy. „Stůj, stůj, stůj, stůj, stůj, prosím tě,“ volal mu průvodčí ve chvíli, když už brzdil. A vzrušený hovor pokračoval: „Tak jedeš, stojíš?“ • „Jo stojím, dobrý.“ • „Stojíš?“ • „Stojím, stojím.“

Strojvůdce zastavil, ale znovu se rozjel

Svou poslední jízdu ovšem Martin H. nepřežil. Osobní vlak CityElefant, kterým jelo přes 100 lidí, narazil v úterý kolem 21:30 do stojícího poštovního vlaku. Martin H. zůstal zaklíněný v kabině a hasiči později zjistili, že je mrtvý. Nehoda si vyžádala 35 zraněných, žádný z nich není ohrožen na životě.

Podle ministra dopravy Havlíčka byl strojvedoucí před úterní jízdou odpočatý, protože se právě vrátil z dovolené. Blesk citoval strojmistra depa v České Třebové, jenž měl v depu během nehody hlavní službu, že celý incident je elektronicky zaznamenaný a příčina srážky bude určitě vyšetřena.

Na koridorové trati mezi Prahou a Kolínem musí strojvedoucí každých deset až dvacet vteřin mačkat tlačítko bdělosti. Pokud projede na červenou, tak se ozve signál a vlak zastaví, nicméně může se znovu rozjet. „Strojvůdce byl zastaven, znovu se rozjel,“ řekl Havlíček.

Bezva člověk, milionový táta

Kolegové, příbuzní i kamarádi vzpomínají na Martina H. jako na skvělého člověka. „Martin byl bezva člověk. Nikomu nám tu není do řeči,“ citoval Blesk strojmistra. A jeho bratr na Facebooku napsal: „Chci zdvořile požádat všechny, co mého bráchu znali, aby na něho vzpomněli jako na rovného a upřímného člověka, se kterým byla vždy zábava, který byl vzorným synem mým rodičům, milionovým tátou svým dětem a věrným manželem své manželce a pro mě tím nejúžasnějším bráchou.“

Tagy:
Úspěch na divoké vodě. Rohan i Minařík Kudějová úspěšně dopluli do semifinále
OH 2021

Úspěch na divoké vodě. Rohan i Minařík Kudějová úspěšně dopluli do semifinále

Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále vodního slalomu na olympijských hrách v Tokiu. Šestadvacetiletý Rohan zajel v kvalifikaci osmý čas, za nejrychlejším Slovákem Matejem Beňušem zaostal o více než pět sekund. Minařík Kudějová byla šestá, téměř osm vteřin za favorizovanou Australankou Jessicou Foxovou.

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?
Volby 2021

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

Živě
ON-LINE: Třetí den olympiády. Basketbalisté i Plíšková hlásí první vítězství

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. Tenistka Karolína Plíšková přesvědčivě porazila svou francouzskou soupeřku Alizé Cornetovou. Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková s přehledem porazily tchajwanské soupeřky a rovněž míří do druhého kola. V neděli se ještě představí bronzová medailistka z Ria 2016 Petra Kvitová, jediný český zástupce v mužské dvouhře Tomáš Macháč a pár Plíšková, Vondroušová.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

Spolupracoval s Hapkou, hostoval u Čechomoru. Zemřel legendární valašský zpěvák

Ve věku 66 let v sobotu zemřel zpěvák, herec a výtvarník František Segrado. Smutnou zprávu oznámila režisérka a scenáristka Marta Santovjáková Gerlíková, která s hudebníkem natočila celovečerní rodinný film z Valašska Děda. Segrado byl označován za renesančního člověka, jako textař a zpěvák čtyři desítky let účinkoval v nejrůznějších hudebních skupinách, znám byl také svou účastí v projektech Petra Hapky a Michala Horáčka. Své první sólové album dokončil v téměř 60 letech.

Rakovina kůže je také daň za časté opalování bez ochrany. Kdo je nejvíce ohrožený?

Rakovina kůže patří mezi časté onkologické onemocnění. Lidí s tímto typem karcinomu stále přibývá. Přitom prevence v podobě dostatečné ochrany před sluncem a pravidelných prohlídek kožních znamének je v tomto případě stěžejní. CNN Prima NEWS oslovila onkologa Radka Lakomého, který popsal, jak poznat rizikové znaménko a jaké jsou možnosti léčby v případě zhoubného melanomu.

reklama

Domácí zpravodajství

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama