reklama

Havlíček by neměl vést ministerstvo dopravy jen napůl, tvrdí Černohorský z Pirátů

Sedm mimořádných událostí včetně tragických nehod na českých železnicích během července není podle Martina Kolovratníka (ANO), předsedy sněmovního podvýboru pro dopravu, ničím zvláštním. Lukáš Černohorský (Piráti) naopak naznačil, že by ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) měl zvážit setrvání ve funkci.

reklama

„Karel Havlíček by neměl být ministrem dopravy jen napůl, ale měl by se mu věnovat na plný úvazek,“ uvedl Černohorský v pořadu 360º Pavlíny Wolfové v televizi CNN Prima NEWS a narážel tak na Havlíčkovu „rozdrobenost“, protože je též ministrem průmyslu a obchodu a vicepremiérem. „Nejde jen o problém týkající se železnic, ale i chybějících dálnic, chybějí silnice prvních tříd. Je potřeba, aby se pan ministr věnoval té tematice na plný úvazek. Protože kromě toho, že se řeší doprava, tak k tomu přibývají nápravy následků pandemie koronaviru. A to by měl napravovat ten samý člověk, tedy i věci, které se týkají firem, cestovního ruchu, obecně obchodu a průmyslu. A to není reálné,“ obhajoval svůj názor Černohorský.

Havlíček vede i ministerstvo průmyslu a obchodu

Na otázku Pavlíny Wolfové, zda si myslí, že Karel Havlíček nezvládá obě ministerstva, Černohorský odpověděl: „Ano, on je nezvládá. Dopravě je nutné se věnovat dlouhodobě, protože tam naprosto chybí koncepce a cílené vedení. To je v mnoha případech vidět na nepřipravenosti některých dopravních staveb, ať už se to týká železnic nebo silnic. Navíc potřebujeme člověka, který se naplno bude věnovat obnově ekonomiky. A to v tuto chvíli není možné.“

Tím se dostal do tvrdého sporu s Kolovratníkem, který ministra za hnutí ANO bránil: „Od Lukáše Černohorského to zní velmi špatně a nechci použít slovo, že je to lež, ale musím mu oponovat. Není pravda, že ministerstvo dopravy nemá připravené projekty nebo koncepci. My máme jasnou dopravní strategii, která je v souladu i s Evropskou unií. Víme, že chceme dokončit dálniční síť, mezi prioritami jsou vysokorychlostní tratě. To, co řekl, není pravda. I ta jeho kritika není směrem k železnici oprávněná.“

V Česku je 9 500 kilometrů tratí

Podle Kolovratníka je nutné vidět situaci na české železnici ze širšího pohledu. „Všechny ty události je třeba zasadit do rámce. V Česku máme jednu z nejhustších železničních sítí v Evropě, možná na světě, 9 500 kilometrů tratí, a celkem se za den vypraví kolem devíti tisíc spojů včetně nákladních. Nechci to bagatelizovat, ale takové drobnosti se stávají dvě, tři denně. Zkusme si to srovnat s počtem dopravních nehod s tzv. ťuknutím plechů, bez zranění. Jde skutečně o obrovský počet přeprav,“ uvedl dále Kolovratník.

Černohorský však oponoval tím, že nejde pouze o události posledních dnů. Počet incidentů na českých železnicích se za pět let zvýšil o 15 procent. „Z toho je vidět, že je to vyústění dlouhodobých problémů, které na českých tratích jsou. Jde především o vlakvedoucí, ale i další zaměstnance, kteří dlouhodobě chybějí. Přestože školíme vlakvedoucí rychle, ale problém je v tom, že kdybychom je takto rychle neškolili, tak nemáme funkční vlaky. Navíc máme poddimenzovaný Drážní úřad, Drážní inspekci, kde také došlo ke škrtům. Je to jen vyústění toho, že byly dráhy obecně podceňované a nevěnovala se jim taková pozornost, jaká by měla být,“ popsal Černohorský.

Havlíček si vyhrnul rukávy, argumentuje kolega

Kolovratník si přes všechny problémy myslí, že by Havlíček neměl odcházet. „Jednoznačně ne. Za Karlem Havlíčkem plně stojím, reagoval velmi promptně na mimořádnost, když hned v úterý večer byl na místě nehody u Českého Brodu. Ve středu se sešel expertní bezpečnostní tým. Ministr dopravy se do všeho pustil s vyhrnutými rukávy a situaci se snaží aktivně řešit, chce zrychlit některá opatření. Nejde o nějaká mimořádná unáhlená řešení. Ano, strojvedoucích máme nedostatek. Ale železnice u nás je obětí svého vlastního úspěchu. Počty přepravených cestujících neustále rostou, železniční doprava je velmi úspěšná,“ poznamenal Kolovratník.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu
Volby 2021

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu

Kolik žije v Česku Romů a jakou cenu mají pro politiky jejich volební hlasy? „Jsou nás tady tři miliony,“ tvrdí 59letý Peter Šarišský z ostravské vyloučené lokality v oblasti Jílové ulice. Trochu přehnaný odhad, podle české vlády jde o necelých 300 tisíc lidí. I to je ale zajímavé číslo pro strany a hnutí. „Žádnou romskou stranu nemáme, tak to dám asi komunistům,“ říká Šarišský. A co další Romové?

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Hamáček: Nechceme dovézt 300 tisíc otroků, kteří budou brát našim lidem práci

Česku nepomůže levná pracovní síla z východních zemí, řekl ve Speciálu 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Podle něj není cílem dovézt do Česka lidi, kteří budou pracovat za minimální mzdu. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček podotkl, že Česko by si mělo pracovníky ze zahraničí vybírat už po střední škole a umožnit jim kvalitní vzdělání.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

reklama

Domácí zpravodajství

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama