reklama

Historik Šebek: Papež dal políček Orbánovi a maďarskému režimu, souzní s Čaputovou

Tím, že papež František strávil v Maďarsku jen sedm hodin, zatímco na Slovensku bude několik dní, zasadil políček do tváře maďarskému premiéru Viktoru Orbánovi a jeho režimu. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl historik Jaroslav Šebek. Hlava katolické církve podle něj dala jasně najevo, že souzní se stylem slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

reklama

„Z diplomatického hlediska to je určitý políček Viktoru Orbánovi a jeho politice, že se stavil v zemi jen po sedm hodin,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Šebek. Orbán přitom rád prezentuje svoji zemi jako křesťanskou.

Krátkou návštěvou představitel církve demonstroval, že se mu daleko více zamlouvá styl, kterým svou zemi prezentuje prezidentka Zuzana Čaputová. „Řada signálů a symbolů ukazuje na to, že s tímto stylem je papež srozuměn,“ pokračoval Šebek.

Historik dále doplnil, že důvodem Františkovy dlouhé návštěvy Slovenska je také fakt, že má země velké množství katolických věřících. Svoji roli pak mohla sehrát i její komunistická minulost. „Papež má za sebou i zkušenost z komunistického režimu. Dobře ví, co to je pronásledování, protože žil v letech argentinské junty,“ připomněl Šebek období mezi lety 1976 až 1983. František je jakožto Argentinec první hlavou katolické církve z amerického kontinentu.

Do Česka podle Šebka hlava církve nezamířila možná i z toho důvodu, že podobné souznění jako s Čaputovou nesdílí se zdejšími představiteli státu. „Musí tam být nějaké souznění s politickou a církevní elitou. Nevím, zda situace, která panuje v Česku, je pro papeže konformní,“ uvažoval historik.

Farář: Papež navštíví Romy a slovenským biskupům to vadí

Český farář René Strouhal na Šebka navázal. „Prim hraje sympatie k paní prezidentce Čaputové,“ uvedl katolický duchovní ve vysílání CNN Prima NEWS. Papež podle něj často navštěvuje země, kde jsou takoví křesťané, kteří potřebují povzbudit. „Jezdí tam, kde je nějaké trápení,“ doplnil Strouhal.

Připomněl, že se papežovi na Slovensku svojí návštěvou daří mimo jiné budit emoce mezi tamními spíše konzervativními biskupy, zatímco sám František je řazen spíše mezi katolické liberály. „Zítra (v úterý – pozn. red.) se má svatý otec setkat s romskou komunitou. Mnozí faráři to komentují, že jsou snad Romové favorizováni,“ zmínil dále Strouhal. „I když jeho některé kroky budí negativní emoce, tak to dělá velmi sofistikovaně,“ pronesl na adresu papeže farář.

Konzervatismus slovenských duchovních se podle Strouhala projevuje také v tom, že například nerespektují věci, které hlásá prezidentka Čaputová. Také podle něj nedodržovali, tak jak měli, pravidla proti pandemii koronaviru. „To přináší rozdělení společnosti a věřících,“ dodal Strouhal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie
Domácí

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí
Volby 2021

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí

Všemi zapomenuté vesnice v severovýchodním pohraničí čekají spásu od populistů či extremistů. Ve Svatoňovicích v okrese Opava vyhrála poslední parlamentní volby v roce 2017 strana SPD, když získala 32 procent hlasů. V obci má volební právo 222 občanů, budou i druhý víkend v říjnu opět volit Okamuru? „Samozřejmě,“ říká 50letý Petr Valový. SPD, ANO a KSČM mají nadstandardní popularitu i v okolních obcích, které reportér CNN Prima NEWS také navštívil.

Příjemných teplot si užijeme ještě pár dní. Státní svátek však doprovodí déšť i bouřky

Počasí na státní svátek svatého Václava bude na většině území České republiky oblačné až polojasné, teploty opět přesáhnou 20 °C. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Řidiči by si měli dát pozor na ojedinělé ranní mlhy, na východě českého území pak meteorologové očekávají přeháňky. V dalších dnech se lehce ochladí, stále se ale můžeme těšit na teploty kolem 20 °C.

Klíčový povolební hráč. Prezident Miloš Zeman slaví své 77. narozeniny

Prezident republiky Miloš Zeman v úterý slaví své 77. narozeniny. Dvakrát zvolená hlava státu vykonává svou funkci od roku 2013, třebaže v posledních letech nešetřil řadou kontroverzních výroků. V uplynulých dnech se dostal do mediálního prostoru také kvůli své hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici, kde mu bylo diagnostikováno vyčerpání a dehydratace. Odtamtud byl propuštěn minulou středu a tento týden stihl podepsat několik zákonů.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama