reklama

Hlásím se k Antifě a čekám válku, říká muž, který zastřelil Trumpova stoupence

V americkém městě Portland ve státě Oregon pokračuje vyšetřování sobotní střelby, při které zůstal ležet na zemi Aaron Danielson – vášnivý příznivce Donalda Trumpa. Policisté krátce po incidentu zadrželi muže, který Danielsona zastřelil. Podle amerických médií se pachatel hlásí k radikální skupině Antifa a očekává „válku“.

reklama

V sobotu centrem města projížděl průvod asi 600 aut s příznivci prezidenta Donalda Trumpa. Mnozí podporovatelé hnutí Black Lives Matter (BLM, Na černošských životech záleží) ale začali na konvoj útočit – házeli po Trumpových stoupencích různé předměty a blokovali ulice. Vyvrcholením potyček byla střelba na Aarona, který se hlásil k pravicové skupině Patriot Prayer a taktéž podporoval současného amerického prezidenta.

Noční incident v Portlandu zachytil na kameru reportér agentury AP, který posléze záběry rozšířil. Na základě videozáznamu a fotografií poznala pachatele střelby – armádního veterána Michaela Foresta Reinoehla – jeho sestra, která posléze uvědomila policii. Podle ní se Michael odloučil od většiny rodiny a své rodiče okrádal. Napsal o tom portál Oregon Live.

K tématu

„Je velmi impulzivní a iracionální,“ řekla o Michaelovi jeho sestra. „Násilí plodí jen další násilí a nenávist plodí jen nenávist. To není žádné řešení. Mé srdce je s obětí tohoto násilí. A bylo to tak dlouho předtím, než jsem zjistila, že je v tom zapleten můj bratr,“ dodala.

Michael se často na sociálních sítích vyjadřoval k protestům, které zachvátily USA. „Každá revoluce potřebuje lidi, kteří chtějí bojovat a jsou na to připraveni,“ napsal v červnu Michael. „Hlásím se 100% k Antifě! Přeji si bojovat po boku svých bratří a sester. Vypukne válka a jako v každé jiné válce tu budou také oběti,“ uvedl na sítích. Antifa je radikální antifašistická organizace, která působí po celém světě.

Portlandem zmítají demonstrace a nepokoje od konce května. Všechno to odstartovala smrt Afroameričana George Floyda, kterého udusil policista Derek Chauvin tím, že mu zaklekl krk. Krátce po incidentu zaplavili ulice protestující proti policejní brutalitě a rasismu.

Vzhledem k blížím se americkým prezidentským volbám mají potyčky v amerických městech čím dál častěji také politický podtext. V boji o Bílý dům se utká bývalý viceprezident Joe Biden a Trump už 3. listopadu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Fronty a pozdní otevření. Slovensko začalo s plošným testováním obyvatel

Fronty a pozdní otevření. Slovensko začalo s plošným testováním obyvatel

Dlouhé fronty a problémy provázely v sobotu ráno na Slovensku zahájení plošného testování obyvatel na koronavirus, které potrvá do nedělního večera. Už před oficiálním zahájením svého druhu v Evropě ojedinělé akce čekali zejména ve větších městech lidé v řadě, armádě se pak nepodařilo včas otevřít všechna testovací místa. Přípravy na otestování obyvatel provázely potíže se zajištěním potřebného počtu zdravotníků. Testování je dobrovolné, podle rozhodnutí vlády se ale na obyvatele s negativním testem od pondělí nebude vztahovat zákaz vycházení.

Prezidentské volby v USA 2020

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Kdo se stane vítězem amerických prezidentských voleb, se možná dozvíme už za několik dní. Zdá se ale, že výhra ani jednoho z kandidátů zemi klid nepřinese. Jakoby se agresivní rétorika politiků a jednostranné informovaní médií přenesly i mezi voliče. Napětí v hluboce rozdělené zemi stoupá. Rozhádané rodiny, zpřetrhaná přátelství, neochota naslouchat opačným názorům, velké nákupy zbraní „do foroty“ a strach z toho, co přijde po volbách – to vše napovídá, že USA po volbách možná čekají další občanské nepokoje, které by se v nejhorším případě mohly změnit i v krveprolití.

reklama
Následky covidu: V Česku vzrostla nezaměstnanost, Slovensku hlouběji klesl HDP
Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Několik hodin denně pečuje Dominik o kůži. Jak žije mladý muž s nemocí motýlích křídel?
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají
Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat
Další články
reklama
reklama