Hlásím se k Antifě a čekám válku, říká muž, který zastřelil Trumpova stoupence

V americkém městě Portland ve státě Oregon pokračuje vyšetřování sobotní střelby, při které zůstal ležet na zemi Aaron Danielson – vášnivý příznivce Donalda Trumpa. Policisté krátce po incidentu zadrželi muže, který Danielsona zastřelil. Podle amerických médií se pachatel hlásí k radikální skupině Antifa a očekává „válku“.

V sobotu centrem města projížděl průvod asi 600 aut s příznivci prezidenta Donalda Trumpa. Mnozí podporovatelé hnutí Black Lives Matter (BLM, Na černošských životech záleží) ale začali na konvoj útočit – házeli po Trumpových stoupencích různé předměty a blokovali ulice. Vyvrcholením potyček byla střelba na Aarona, který se hlásil k pravicové skupině Patriot Prayer a taktéž podporoval současného amerického prezidenta.

Noční incident v Portlandu zachytil na kameru reportér agentury AP, který posléze záběry rozšířil. Na základě videozáznamu a fotografií poznala pachatele střelby – armádního veterána Michaela Foresta Reinoehla – jeho sestra, která posléze uvědomila policii. Podle ní se Michael odloučil od většiny rodiny a své rodiče okrádal. Napsal o tom portál Oregon Live.

„Je velmi impulzivní a iracionální,“ řekla o Michaelovi jeho sestra. „Násilí plodí jen další násilí a nenávist plodí jen nenávist. To není žádné řešení. Mé srdce je s obětí tohoto násilí. A bylo to tak dlouho předtím, než jsem zjistila, že je v tom zapleten můj bratr,“ dodala.

Michael se často na sociálních sítích vyjadřoval k protestům, které zachvátily USA. „Každá revoluce potřebuje lidi, kteří chtějí bojovat a jsou na to připraveni,“ napsal v červnu Michael. „Hlásím se 100% k Antifě! Přeji si bojovat po boku svých bratří a sester. Vypukne válka a jako v každé jiné válce tu budou také oběti,“ uvedl na sítích. Antifa je radikální antifašistická organizace, která působí po celém světě.

Portlandem zmítají demonstrace a nepokoje od konce května. Všechno to odstartovala smrt Afroameričana George Floyda, kterého udusil policista Derek Chauvin tím, že mu zaklekl krk. Krátce po incidentu zaplavili ulice protestující proti policejní brutalitě a rasismu.

Vzhledem k blížím se americkým prezidentským volbám mají potyčky v amerických městech čím dál častěji také politický podtext. V boji o Bílý dům se utká bývalý viceprezident Joe Biden a Trump už 3. listopadu.

Tagy: