Březí slonici zabily výbušniny v ovoci, policie zadržela první podezřelé

Sloní samice opustila lesy indického okresu Palakkad a ve snaze najít jídlo se vydala do nedaleké vesnice. Podle zdejších lesníků snědla ananas plný výbušnin, který nastražil někdo z místních. Jídlo jí pak explodovalo v ústech. Při útoku přišli o život dva sloni – samice totiž čekala mládě. V případu, který otřásl širokou veřejností, policie pokročila a už zadržela první podezřelé.

Patnáctiletá samice po výbuchu utrpěla těžká zranění čelisti a jazyka. Hladová a zraněná se potulovala po vesnici. Po třech dnech silných bolestí vyhledala útěchu v řece Velliyar, do které se ponořila až po chobot. Podle lesníků se tak zároveň snažila skrýt svou ránu před hmyzem. Z vody se ji snažil vytáhnout záchranný tým, který si na pomoc přizval další dva slony. Po několika hodinách snahy zvířat i záchranářů však samice zemřela ve stoje ve vodě.

Sloní samice byla nakonec převezena zpět do lesa, kde bylo její tělo spáleno. „Musí se jí dostat rozloučení, jaké si zaslouží. Proto jsme ji odvezli do lesa a položili jsme ji na dřevo na půdě, kde si hrála a kde vyrůstala. Až po prohlídce lékařem jsme zjistili, že nebyla sama. Z výrazu lékaře vyzařoval smutek, i když jeho tvář byla skryta pod maskou. Spálili jsme ji na hranici. Uklonili jsme se jí a naposledy se rozloučili,“ prohlásil Mohan Krishnan, lesník, který o tragické události informoval na svém Facebooku.

K případu se vyjadřují i indické celebrity. Některé z nich varují před unáhlenými závěry a neracionálním jednáním. Například oblíbený herec a režisér Prithviraj Sukumaran na svém Twitteru upozorňuje na nesrovnalosti zveřejněné v bulvárních médiích i na to, že záchranné složky na místo vyrazily okamžitě poté, co se o zraněné slonici dozvěděly. Cílem útoku zřejmě nebyla samotná slonice. Ananasy s doma vyrobenými výbušninami se totiž na indických vesnicích běžně používají jako „ochrana“ polí před divokými prasaty. Tyto praktiky jsou však nezákonné.

Úřady mezitím rozjely vyšetřování útoku. Tragická událost spustila velkou vlnu nevole mezi indickou i mezinárodní veřejností. Policie uvedla, že viník bude tvrdě potrestán. Dnes byl zadržen první podezřelý. Čtyřicetiletý muž údajně vyrábí výbušniny. Policie pátrá po dalších dvou podezřelých.

Tagy: