CNN Prima News Hlučín

Hlučín

Výpis příspěvků ke štítku „Hlučín“

Ani přesun letadlem nepomohl. Plzeň se postarala o blamáž roku, z poháru ji vyřadil Hlučín

19. října 2022 17:27

Fotbalisté Plzně se s účinkováním v domácím poháru nečekaně rozloučili hned po prvním zápase. Lídr nejvyšší soutěže a úřadující český mistr ve 3. kole MOL Cupu senzačně prohrál na půdě třetiligového Hlučína 2:3 a na domácí scéně utrpěl první porážku v sezoně. Všechny tři góly vítězů dal Dominik Smékal, rozhodující branku vstřelil ve čtvrté minutě nastavení.

Češi 4. února 1920 obsadili 36 obcí v Německu, Hitler se za anexi později pomstil

4. února 2022 12:08

Československá armáda anektovala 4. února 1920 zhruba 320 kilometrů čtverečních za německou hranicí. Celkem šlo o 36 obcí, v nichž žilo 46 tisíc obyvatel. Obsazené oblasti se dnes říká Hlučínsko a někteří tamní obyvatelé i v roce 2022 litují, že region již nepatří pod Berlín. „Německé zákony za určitých podmínek stále umožňují, že se i dnes mohou stát občany spolkové republiky. Po roce 1989 tuhle možnost využilo několik tisíc obyvatel Hlučínska,“ říká historik Muzea Hlučínska Jiří Neminář.

Čeští vojáci se učili, jak zachránit své psy. Při nasazení nejsou chráněni proti střelbě

11. prosince 2021 09:48

Čeští vojáci se na konci listopadu v Německu učili, jak na bojišti zachránit své vojenské psy. Jako první Češi na základně v Baumholderu psovodi Vojenské policie a lékař z vojenského veterinárního ústavu Hlučín absolvovali speciální kurz první pomoci pro služební psy v boji, který organizovala americká armáda. Na webu armády army.cz to uvedla Kateřina Mlýnková. Zástupci armády sdělili, že v resortu obrany je u různých jednotek asi 200 služebních psů. Žádný český vojenský pes dosud v boji nezahynul.

Hasiči v Ostravě likvidují požár na vrakovišti. Hasiči radí lidem vůbec nevycházet

5. července 2021 07:08
Aktualizováno

V Ostravě v městské části Mariánské Hory hasiči likvidují požár na vrakovišti. Od 3:00 zde hoří desítky autovraků. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje 21 hasičských jednotek. Podle mluvčího hasičů ani po několika hodinách není požár pod kontrolou, nedochází však k jeho šíření.

Lidé z Hlučínska u Ostravy ctí padlé vojáky wehrmachtu, jsou to jejich předci

13. února 2021 07:19

Většinou mluvili dobře česky, ale v uniformách německého wehrmachtu bojovali ve Francii, Polsku, v severní Africe, na Krymu i u Moskvy. Ale také u Stalingradu, kde jedna z největších bitev v dějinách lidstva skončila v únoru před 78 lety. Na Hlučínsku nedaleko Ostravy si vojáky wehrmachtu stále připomínají s patřičnou pietou. Jsou to jejich mrtví, tomuto specifickému regionu se totiž po válce vyhnul odsun Němců.

Nový vynález hospodských: Čepované pivo maskované jako caffè latte v kelímku

29. prosince 2020 18:40

Bez půllitru čepovaného si českou pivní kulturu nelze vůbec představit. Vláda ale většinu hospodských vylekala prosincovým zákazem rozlévání alkoholu ve výdejních okénkách, takže točené pivo je rázem nedostatkovým zbožím. Někteří výčepní proto začali kelímky s točeným pivem uzavírat víčkem a balit do papírových sáčků. Aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

Hospodský: Ve středu mi vláda zavřela podnik, ve čtvrtek mě vyplavila povodeň

15. října 2020 19:45

Na jednoho živnostníka je to nějak moc smůly. Jiří Zapletal už téměř třicet let provozuje hospodu Loděnice u řeky Opavy mezi Ostravou a Hlučínem. „V noci na čtvrtek se ale Opava změnila v Dunaj, přesně tak širokou řeku mají v Bratislavě,“ ukazuje hospodský k mohutnému rozvodněnému toku. Zahrádka oblíbené výletní restaurace se proměnila v bazén a terasy ve skokanské můstky. „Napřed koronavir, teď povodeň, je toho nějako moc,“ povzdychne si Zapletal.