Horko ve Sněmovně: Chudák Klaus, pustil se Babiš do ODS. Ohradili se Kupka i Blažek

Andrej Babiš ve Sněmovně

Spor ODS a ANO ve Sněmovně

Jste stále ta ODS, kterou založil 20. dubna 1991 Václav Klaus? Chudák, musí být z toho na prášky. Během pátečního jednání Sněmovny to občanským demokratům vzkázal šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Zároveň zkritizoval nepřítomného premiéra Petra Fialu i ministra dopravy Martina Kupku (oba ODS). Druhý jmenovaný se proti kritice ohradil. Do debaty se vložil také ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Páteční ráno ve Sněmovně odstartovala diskuze mezi Martinem Kupkou a Karlem Havlíčkem (ANO). Ministr dopravy si se svým předchůdcem vyjasňoval některé okolnosti týkající se resortu, který spravuje. Vzhledem k velmi napjatým vztahům pětikoalice a opozice z posledních měsíců se debata Kupky s Havlíčkem dala označit za vcelku korektní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V ODS vyprchává instinkt zabijáka. Fiala zaplatí za vládu s Piráty obrovskou daň, říká Langer

Poté se však slova chopil Andrej Babiš, který se ostře pustil do Kupky: „Pane ministře, já vám závidím, jak umíte mluvit. Byl jste asi jedenáct let mluvčí, až jste se promluvil do ministra. Já mluvit neumím, možná umím jiné věci. Jste stále ta ODS, kterou založil 20. dubna 1991 Václav Klaus? Jste to vy? Chudák Václav, ten musí být z toho na prášky. Vy něco vykládáte o dopravní důležitosti? A co jste dělali od roku 1991? Nevím, jestli jste byl už na světě.“

Následovalo Babišovo podivné vyjmenovávání měst, které připomínalo expremiérův známý projev ze září 2022. „Jedu Brno, Bratislava a Břeclav napravo, je to Rakousko 30 kilometrů. A Karlovy Vary? Vždyť Karel IV. přece založil Karlovy Vary,“ prohlásil Babiš.

Přesto ke konci svého projevu Kupku částečně pochválil: „Je pravda, že vy občas přiznáváte, že jsme něco udělali. Jenže pan premiér Petr Fiala brutálně lže a říká, že za nás nic nebylo. To je ten rozdíl. Nebaví se s námi, se mnou nikdy nemluvil. Přitom ještě jako premiér jsem u něho byl třikrát v kanceláři. Vykládal jsem mu, jak funguje Evropská unie. Bylo to zbytečné, protože to nepochopil.“

Babišův projev vyvolal několik reakcí. „Musím ocenit péči, kterou Andrej Babiš věnuje mému profesnímu životopisu. Musím ho však opravit. Do role ministra jsem se nepromluvil, spíš prostavěl. Předcházela tomu jedenáctiletá práce starosty, za níž jsou zcela konkrétní projekty a výsledky,“ řekl Kupka s tím, že se česká dálniční síť od sametové revoluce výrazně rozvinula. Babišovi rovněž vzkázal, že „je vedle jak ta jedle“.

Do diskuze se zapojil také Pavel Blažek. „Pan poslanec Babiš řekl, že s Petrem Fialou nikdy neseděli. Myslím, že to je pro oba dva velmi dobrá zpráva. Přeji jim, aby to tak zůstalo,“ glosoval ministr spravedlnosti.

Poté se vyjádřil ke kritice své strany: „ODS je jediný právní nástupce Občanského fóra. Dodnes existuje, což je rarita v celém východním bloku. Revoluční strany v jiných zemích zanikly. Po ODS zůstalo mnoho, například dodnes platná Ústava České republiky. Ani hnutí ANO ji po osmi letech ve vládě nechtělo nijak měnit. Jistě se staly různé věci, které se stát neměly. ODS ale provedla Českou republiku úspěšnou dekomunizací. Nebuďme pouze negativní.“

Tagy: