CNN Prima News hormony

hormony

Výpis příspěvků ke štítku „hormony“

Stal se obětí experimentu? Teenager nepřežil změnu pohlaví. Barbarské, kritizují operaci lidé

Mělo se jednat o operaci, která měla 18letému transgender mladíkovi změnit život, kvůli komplikacím o něj však přišel. Případ z roku 2016, který nyní vyplaval do popředí zájmu, dokumentuje tragické úmrtí účastníka nizozemské studie, který podstoupil vaginoplastiku. Lékaři jako „příčinu smrti“ uvádí blokátory puberty, kvůli nimž se muži dostatečně nevyvinuly genitálie. I přesto však hormony potlačující dospívání trans lidem doporučují. Případ rozebral web The Post Millennial.

Proč je důležité nechat si vyšetřit štítnou žlázu ve chvíli, kdy plánujete rodinu?

Štítná žláza je životně důležitý orgán, který, pokud správně nefunguje, může způsobit celou řadu zdravotních problémů. Zdravá štítná žláza vytváří tolik hormonů, kolik tělo pro své fungování potřebuje. Dojde-li k poruše funkce tohoto orgánu, je potřeba zahájit léčbu. Na pozoru by se měly mít zejména ženy. Jak poznat, kdy je nejvhodnější doba nechat si zkontrolovat štítnou žlázu, a jaké varovné příznaky bychom rozhodně neměli podceňovat? CNN Prima NEWS oslovila lékařku Andreu Kačenkovou z laboratoře SYNLAB.

Mezinárodní den ženského orgasmu: Co jste o něm nevěděli a jak ho snadněji dosáhnout?

Že mužská a ženská těla fungují rozdílně, už vědí nejen vědci, ale i partneři. Tak jako se navzájem snažíme porozumět myšlenkovým pochodům druhého pohlaví, pokoušíme se pochopit i fyzické potřeby a vyvrcholení. Nad orgasmem, a především tím ženským, totiž stále visí spousta otazníků. Jaký je jeho důvod? Jak ho snadno dosáhnout? A proč jich můžeme mít několik?

Zbavme odpadní vodu léčiv a hormonů. Z ryb se stávají hermafroditi

Rybáři se radují, po mnoha letech by se vodní revíry mohly zbavit léčiv a hormonů. Ty podle některých studií mění u ryb pohlaví, stávají se z nich hermafroditi a nemohou se pořádně rozmnožovat. Stát s tím teď hodlá něco udělat. Vůbec poprvé Státní fond životního prostředí vypsal dotaci na čištění vod od léčiv a hormonů. Takto vydezinfikovanou vodu by pak bylo možné využívat třeba k zavlažování parků nebo zalévání zeleniny a jiných zemědělských plodin.

Stres je s lidstvem spojen odjakživa, ale mění se jeho příčina. Kortizol mění fungování našeho těla

Nic nestíháme, pořád se za něčím honíme. Den by musel mít alespoň třicet hodin, abychom stihli vše, co potřebujeme. Kdysi dávno musel člověk pro tlupu obstarávat jídlo a chránit ji před útoky divoké zvěře. Aby přežil, musel se hodně ohánět. Doba se změnila, ale stejně jako tehdy s sebou život přináší potřebu adaptace (přizpůsobení se) okolnímu prostředí. A všechno tohle může spojovat jedno slovo – stres.