Štítná žláza je životně důležitý orgán, který, pokud správně nefunguje, může způsobit celou řadu zdravotních problémů. Zdravá štítná žláza vytváří tolik hormonů, kolik tělo pro své fungování potřebuje. Dojde-li k poruše funkce tohoto orgánu, je potřeba zahájit léčbu. Na pozoru by se měly mít zejména ženy. Jak poznat, kdy je nejvhodnější doba nechat si zkontrolovat štítnou žlázu, a jaké varovné příznaky bychom rozhodně neměli podceňovat? CNN Prima NEWS oslovila lékařku Andreu Kačenkovou z laboratoře SYNLAB.
Kdy je vhodné nechat si zkontrolovat štítnou žlázu?
Vyšetření štítné žlázy je nezbytné provést v případě, kdy se objeví problémy, které by mohly s poruchou její funkce souviset. Mnohdy však může onemocnění probíhat skrytě. Proto je vhodné zkontrolovat funkci štítné žlázy i preventivně, kdy se člověk cítí zcela zdráv. Preventivní kontrola je také žádoucí u žen před otěhotněním nebo v počátku gravidity. Neodhalená dysfunkce štítné žlázy může mít totiž negativní vliv na průběh těhotenství a v neposlední řadě i na plod.
Jak se lze na kontrolní prohlídku objednat?
O vyšetření funkce štítné žlázy je možné požádat při preventivní kontrole u dětského či praktického lékaře. Na všeobecné preventivní prohlídky má každý pojištěnec nárok jednou za dva roky. Je pak na zvážení ošetřujícího lékaře i s ohledem na osobní a rodinnou anamnézu, zda toto vyšetření doporučí.
Klinický biochemik MUDr. Andrea Kačenková vystudovala 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Ve společnosti SYNLAB pracuje od roku 2008, nyní jako vedoucí sekce biochemie, hematologie a imunologie laboratoře SYNLAB České Budějovice.
Pokud pacient nemá doporučení lékaře, může si toto vyšetření zaplatit?
Ano, o krevní test je možné požádat také bez objednání jako samoplátce, kde není doporučení lékaře potřeba. V tomto případě není vyšetření hrazeno zdravotní pojišťovnou.
Proč problémy se štítnou žlázou častěji postihují ženy?
Až osmkrát častější zastoupení poruch štítné žlázy u žen než u mužů je dáno vyšší hormonální zátěží, kterou si žena během života prochází. Zejména v období dospívání, těhotenství, kojení a menopauzy, kdy se hladina hormonů v těle rychle mění.
Jak může žena na sobě poznat, že by se štítnou žlázou nemuselo být vše v pořádku. Jaké příznaky není dobré podceňovat?
Vzhledem k tomu, že hormony štítné žlázy zasahují do mnoha procesů a pochodů v lidském těle, jsou i příznaky jejího onemocnění různorodé. Jinak se projevuje nadměrná funkce štítné žlázy (hypertyreóza), jinak funkce snížená (hypotyreóza). V obou případech platí, že se dysfunkce mohou projevit poruchami menstruačního cyklu, nepravidelnou srdeční činností nebo změnami v chování. Ke správné diagnóze nám pak může pomoci stanovení hladiny hormonů štítné žlázy ze žilní krve. Jasně viditelným příznakem je pak struma, tedy zvětšená štítná žláza. Ta se ale zpravidla objevuje až po nějaké době, kdy se problémy se štítnou žlázou neléčí.
Měla by si každá žena, která plánuje otěhotnět, nechat zkontrolovat hodnoty štítné žlázy?
Zdravá štítná žláza u ženy je důležitá pro vývoj plodu, určitě je proto vhodné nechat si před plánovaným otěhotněním její funkci otestovat.
Může dysfunkce štítné žlázy způsobit neplodnost?
Nesprávná činnost štítné žlázy může bránit ovulaci nebo vést k poruše až zástavě menstruace. Neléčená hypotyreóza či hypertyreóza v těhotenství pak představuje závažné onemocnění, které může zapříčinit potrat nebo předčasný porod a také poruchy vývoje plodu.
Po jak dlouhé době od začátku léčby, v případě dysfunkce štítné žlázy, se žena může pokoušet o miminko? Případně podstoupit umělé oplodnění?
V těchto případech záleží na rychlosti úpravy a stabilizaci hladiny hormonů štítné žlázy. Toto vždy nejlépe posoudí odborný lékař.
Je důležité sledovat štítnou žlázu i v těhotenství? A to i v případě, že žena před otěhotněním problémy neměla?
Štítnou žlázu je doporučeno vyšetřit na začátku každého těhotenství. Zejména pak u žen se zvýšeným rizikem jejího onemocnění. Mezi tato rizika patří například cukrovka I. typu či jiné autoimunitní onemocnění nebo onemocnění štítné žlázy v osobní a rodinné anamnéze. Plošný screening těhotných žen však v Česku na rozdíl od některých jiných zemí zatím zaveden nebyl. Pokud by nebyla dysfunkce štítné žlázy odhalena včas, může tento stav ve vážných případech ovlivnit psychomotorický vývoj dítěte.
Velkým strašákem je rakovina štítné žlázy. Kteří lidé by se měli mít na pozoru nejvíce?
Výskyt nádorů štítné žlázy dlouhodobě narůstá, přičemž výrazně převažuje výskyt u žen. Nádory štítné žlázy se mohou vyskytovat ve všech věkových skupinách, ale nejvyšší zastoupení je ve věkové skupině 60 až 69 let. Mezi možné rizikové faktory patří pohlaví – ženy jsou ohroženy výrazně více. Dále výskyt nádorů štítné žlázy v rodině, dědičná mutace některých genů, nedostatek jódu, prodělaná rakovina prsu v mladém věku, hormonální vlivy či předchozí ozařování krku nebo hlavy.
Jaké jsou příznaky rakoviny štítné žlázy?
Je třeba si všímat varovných příznaků, jako je hmatný útvar v přední části krku, chrapot, zvětšené uzliny na krku, obtížné polykání, obtížné dýchání, bolest nebo tlak v krku, přetrvávající kašel. V rámci prevence je vhodné samovyšetřování krku, tedy prohmatání krku a oblastí nadklíčků a v případě hmatné rezistence konzultace s lékařem. Dále je nutné se v rámci možností vyvarovat ionizujícího záření.
Mohou mít problémy se štítnou žlázou také děti?
Onemocnění štítné žlázy se týká i dětí. Obecně je můžeme, stejně jako u dospělých, rozdělit na poruchy vrozené a získané. Mohou se projevovat jak sníženou, tak zvýšenou tvorbou hormonů. Také u dětí se provádí v rámci pravidelných preventivních kontrol u dětského lékaře pohmatové vyšetření štítné žlázy, popřípadě doplněné o krevní test.
Co to přesně znamená dysfunkce štítné žlázy?
Zdravá štítná žláza produkuje přesně tolik hormonů, kolik tělo pro své fungování potřebuje. Z různých důvodů se ale může stát, že dojde k poruše její funkce a hormonů začne vytvářet málo, nebo naopak příliš mnoho.
Jaké konkrétní problémy se mohou vyskytnout?
Když štítná žláza produkuje hormonů málo, hovoříme o hypotyreóze. Ta může být vrozená, ale i získaná. Mezi nejčastější příznaky hypotyreózy patří celková únava, spavost a zimomřivost, suchá kůže, vypadávání vlasů, zpomalená či nepravidelná srdeční činnost a poruchy menstruačního cyklu. Nemoc může být také příčinou problémů s otěhotněním.
O nadměrné funkci štítné žlázy, tedy hypertyreóze, hovoříme v případě, že hormonů vytváří příliš mnoho. Opět může být vrozená, či získaná. Některé z jejích příznaků mohou být podrážděnost, úzkost, nadměrné pocení, třes rukou, zrychlená srdeční činnost a poruchy menstruačního cyklu. Hypertyreóza může také vést k úbytku kostní hmoty a následné osteoporóze.