Tu naléhavou otázku řeší v první den nového roku skoro každý: Jak se zbavit kocoviny? Po silvestrovských oslavách by vám mohla pomoci věda. Alespoň podle slavné britské doktorky Zoe Williamsové, která v rozhovoru pro Daily Mail tvrdila, že na nejhorší bolehlav platí speciálně upravený sendvič.
Někdo proti kocovině radí vypít sklenici mléka, jiný zahání bolehlav konzumací okurky či banánů. Slavná britská lékařka Zoe Williamsová přišla před oslavami příchodu roku 2025 s úplně jiným receptem. Podle ní zaručeně zabere jeden speciálně upravený sendvič.
ČTĚTE TAKÉ: Když to s oslavami příchodu roku 2025 přeženete. Jak předejít kocovině a zmírnit nevolnost?
Co k němu patří?
Předně: po velkém silvestrovském mejdanu je podle ní nezbytné něco sníst, přestože třeba zrovna na nic nemáte chuť. Nevolnost po prohýřené noci totiž většinou souvisí s nízkou hladinou cukru v krvi. Játra po párty méně účinně pomáhají regulovat cukry, jelikož tělo upřednostňuje proces vylučování alkoholu.
K snídani je proto potřeba připravit pokrm s co nejlepší kombinací živin, které jsou nutné k obnovení rovnováhy solí, cukrů a bílkovin. Doktorka Williamsová, která je v Británii známou televizní osobností, k takovému účelu používá sendvič složený ze dvou druhů chleba – z celozrnného i bílého.
„Celozrnný je sice zdravější, přidané obiloviny v jeho některých druzích však mají příliš výraznou chuť, což může během kocoviny způsobit pocit nevolnosti. Bílý chléb také bývá stravitelnější,“ vysvětlovala pro Daily Mail. „S podobným sendvičem získáváte bílkoviny a vlákninu. Dostane se vám jak okamžitá energie, tak ta, která se uvolňuje pomalu. Dostatečný přísun bílkovin je důležitý proto, že obsahují látku zvanou lysein, která urychluje odbourávání alkoholu v játrech.“
K sendviči podle lékařky Williamsové patří i slanina, vejce a avokádo. Na první pohled to sice nevypadá jako zdravá kombinace, po mejdanu však má své opodstatnění. Zatímco každodenní konzumace slaniny může znamenat zvýšené riziko rakoviny střev, občasná by škodit neměla. Ba co víc: po rozjetém dýchánku může doplnit soli v těle.
Alkohol je totiž diuretikum – zvyšuje množství moči, kterou tělo produkuje a vylučuje. Tím se ztrácí tekutiny i elektrolyty, tedy základní minerály, které tělo potřebuje ke svému fungování. Těmi jsou například sodík a draslík. A obou je v sendviči podle Williamsové nadbytek.
Studie odborníků z univerzity v Newcastlu z roku 2009 navíc odhalila, že slanina prospívá neurotransmiterům v mozku. Tito „chemičtí poslové“, vyčerpaní předchozí konzumací alkoholu, tak opět mohou správně fungovat.
„Někteří odborníci tvrdí, že k zotavení mozku může pomoci dokonce pouhá vůně slaniny,“ řekla Williamsová.
Ještě důležitější ingrediencí jsou ale podle ní vejce. Považuje je za unikátní zásobárnu živin, které obsahují vitaminy A, D a B12, stejně tak bílkoviny.
Vitamin B12 pomáhá udržovat mozek a nervy zdravé, požívání alkoholu přitom může mít na jeho množství neblahý vliv. Vejce také obsahují aminokyselinu zvanou cystein, která tělu pomáhá odbourávat acetaldehyd, toxický vedlejší produkt alkoholu.
Zbývá vysvětlení pro avokádo: s ním získáte přídavek zdravých tuků, které vám pomohou udržet energii po celý den. Je navíc plné vitamínů a minerálů, a to včetně draslíku, který vyrovnává elektrolyty.
Co se týče nápoje, lékařka Williamsová doporučuje po silvestrovském mejdanu šálek horkého čaje nebo sklenici vody.
Ale kdo ví, třeba máte ověřený úplně jiný „vyprošťovák“. Anebo se i 1. ledna 2025 probudíte s čistou hlavou. To je totiž na kocovinu vůbec nejlepší – když už pít, tak s mírou.
MOŽNÁ JSTE PŘEHLÉDLI: Silvestrovské oslavy stresují zvířata. Jak při ohňostroji zajistit bezpečí domácích mazlíčků?