Čechy uvězněné v Alpách se podařilo zachránit. Na nejvyšší rakouské hoře strávili dvě noci

Čeští horolezci čekají na pomoc

Rakouští záchranáři dostali do bezpečí dva Čechy, kteří uvázli na Grossglockneru, informovala v úterý okolo deváté ráno podle deníku Kurier alpská policie. Dvojice Čechů zůstala na nejvyšší hoře Rakouska uvězněna v neděli večer, záchrana vrtulníkem dosud kvůli počasí nebyla možná. Až do svého vysvobození přebývala dvojice ve stálém bivaku. Jeden z mužů má podle policistů zřejmě poraněné rameno.

Členové rakouské záchranné služby se znovu sešli v úterý v sedm hodin ráno, aby vyhodnotili situaci. Tentokrát se rozhodli pro záchrannou operaci, píše deník Kurier. Zpráva o jejím zdárném průběhu posléze přišla okolo deváté hodiny ráno. „Oba dva jsou za daných okolností v pořádku, jsou na nohou. Jeden z nich má pravděpodobně zraněné rameno,“ doplnil alpský policista Alexander Wohlgemuth. Druhý zachráněný má podle Klause Brandstättera z horské služby poraněnou nohu. „Vrtulník je přepravil do nemocnice v Lienzu,“ doplnil podle deníku Kronen Zeitung.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak se zachovat, když vás na horách překvapí hustá mlha či lavina?

Horolezci o pomoc žádali již v neděli večer, kdy na vrcholu uvázli kvůli padajícímu kamení. Horská služba je však doposud kvůli silnému větru nemohla vrtulníkem vyzvednout. V pondělí přitom situace vypadala velmi nadějně. „Už jsme se k nim dokázali přiblížit na dvacet metrů, ale vítr byl zkrátka příliš silný,“ popsal další alpský policista deníku Kurier.

Češi byli v dobrém stavu, záchranáři se proto po domluvě s nimi rozhodli na místo nevysílat pozemní tým, jehož akce by byla časově náročná. Horská služba byla nicméně k akci v úterý připravena pro případ, že by vrtulník po předchozích neúspěšných pokusech opět selhal. „Vrtulník by dostal záchranáře na vyhlídku Kaiser Franz Josefs Höhe, což by výstup k bivaku zkrátilo o polovinu,“ doplnil Wohlgemuth.

Stálý bivak se na Grossglockneru nachází ve výšce okolo 3 200 metrů nad mořem. „Kontejner“ je určený pro dvanáct lidí, v případě nouze pojme i více osob. „Je velmi dobře izolovaný, uvnitř jsou postele a deky,“ citoval Kronen Zeitung předsedu sekce horského svazu Alpenverein Enrsta Rieglera. „Chtěli v zimě zdolat až 70 stupňů strmý výstup Mayerlrampe na severní stěně. Rozhodně to nejsou žádné padavky, ale skuteční alpinisté. Určitě jim nebude vadit, když budou v bivaku muset počkat pár hodin na pomoc,“ zhodnotil dříve Brandstätter.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hvězdná slovenská lyžařka po ošklivém pádu šla pod skalpel. Fanouškům poslala dojemný vzkaz

Tagy: