reklama

Hranice satiry? Vynechal bych děti, řídím se osobním pocitem, říká kolážista TMBK

V Paříži byl zahájen soudní proces se spolupachateli útoku na redakci francouzského satiristického časopisu Charlie Hebdo, ke kterému došlo před pěti lety. Před soudem nyní je 14 obžalovaných. Kde končí satira a začíná útok na něčí city či vyznání? A je potřeba mít určitou hranici? Na tyto a další otázky odpovídali v pořadu 360° Pavlíny Wolfové karikaturista Štěpán Mareš a kolážista Tomáš Břínek známý jako TMBK.

reklama

Oba umělci se shodli na tom, že je dobře, že redakce časopisu Charlie Hebdo i nyní, tedy pět let po útoku teroristů, publikuje na svých titulních stranách karikatury proroka Mohameda. „Ukázali tím, že je to nezlomilo,“ řekl Břínek.

Podobně hovořil i Mareš, který fungování mnohdy kontroverzního periodika obhajuje. „Nikdy se netajil tím, že je ostře satirický a dokáže se ostře vymezit proti komukoliv. Je to naprosto v pořádku. To, že se to někomu nelíbí, je jeho problém,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Podle něj časopis již od svého vzniku v roce 1970 nespustil nohu z plynu a nezastavila jej ani obměna témat, k čemuž postupem času přirozeně dochází. „Pochopitelně jsou nová témata jako Islámský stát a pořád reagují stejným stylem. Neuhnuli nikam,“ doplnil Mareš.

Důležitý je osobní pocit i kontext

V souvislosti s útokem na redakci a zároveň jejich kontroverzní tvorbou je otázka, kde končí satira a začíná útok na city či vyznání lidí. Břínek vystupující pod zkratkou TMBK v pořadu 360° Pavlíny Wolfové sdělil, že on sám se řídí svým osobním pocitem, ale určitě by ze satiry vynechal třeba děti.

Pro jeho kolegu karikaturistu je především důležitý daný kontext. Zmínil tak například časté znázornění proroka Mohameda na stránkách Charlie Hebdo, přičemž Mareš by jej zde dával jen v okamžiku, kdy je přítomen právě onen kontext. „Já bych ho kreslil i nadále. Ale vždy v nějaké souvislosti, ne za každou cenu, ne za cenu urážky nějaké menšiny,“ dodal Mareš.

Nejlepším tématem je politika, aktuálně i koronavirus

Hosté pořadu 360° Pavlíny Wolfové zároveň přiznali, že sami se často setkávají s negativní odezvou, avšak pouze formou nesouhlasných či urážlivých komentářů či vzkazů. Mareš i Břínek se taktéž shodli na tom, že nejlepším zdrojem satiry byla a stále je politika, ale občas není špatné přejít i do jiné oblasti. „Na prvním místě je politika, politická satira. Ale samozřejmě není od věci, když je k tomu důvod, udělat si legraci z někoho, jako jsou umělci, zpěváci či herci,“ řekl Mareš. Podle Břínka je aktuálně dobrým tématem i koronavirus.

K útoku na pařížskou redakci francouzského časopisu Charlie Hebdo došlo 7. ledna 2015. Bratři Said a Chérif Kouachi tehdy zabili celkem 12 lidí v redakci a následně i dva policisty. K útoku se později přidal i Amedy Coulibaly, který zabil čtyři lidi v košer obchodě s potravinami. Všichni tři byli později zabiti policií.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

reklama

Domácí zpravodajství

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama