reklama

Hranice satiry? Vynechal bych děti, řídím se osobním pocitem, říká kolážista TMBK

V Paříži byl zahájen soudní proces se spolupachateli útoku na redakci francouzského satiristického časopisu Charlie Hebdo, ke kterému došlo před pěti lety. Před soudem nyní je 14 obžalovaných. Kde končí satira a začíná útok na něčí city či vyznání? A je potřeba mít určitou hranici? Na tyto a další otázky odpovídali v pořadu 360° Pavlíny Wolfové karikaturista Štěpán Mareš a kolážista Tomáš Břínek známý jako TMBK.

reklama

Oba umělci se shodli na tom, že je dobře, že redakce časopisu Charlie Hebdo i nyní, tedy pět let po útoku teroristů, publikuje na svých titulních stranách karikatury proroka Mohameda. „Ukázali tím, že je to nezlomilo,“ řekl Břínek.

Podobně hovořil i Mareš, který fungování mnohdy kontroverzního periodika obhajuje. „Nikdy se netajil tím, že je ostře satirický a dokáže se ostře vymezit proti komukoliv. Je to naprosto v pořádku. To, že se to někomu nelíbí, je jeho problém,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Podle něj časopis již od svého vzniku v roce 1970 nespustil nohu z plynu a nezastavila jej ani obměna témat, k čemuž postupem času přirozeně dochází. „Pochopitelně jsou nová témata jako Islámský stát a pořád reagují stejným stylem. Neuhnuli nikam,“ doplnil Mareš.

Důležitý je osobní pocit i kontext

V souvislosti s útokem na redakci a zároveň jejich kontroverzní tvorbou je otázka, kde končí satira a začíná útok na city či vyznání lidí. Břínek vystupující pod zkratkou TMBK v pořadu 360° Pavlíny Wolfové sdělil, že on sám se řídí svým osobním pocitem, ale určitě by ze satiry vynechal třeba děti.

K tématu

Pro jeho kolegu karikaturistu je především důležitý daný kontext. Zmínil tak například časté znázornění proroka Mohameda na stránkách Charlie Hebdo, přičemž Mareš by jej zde dával jen v okamžiku, kdy je přítomen právě onen kontext. „Já bych ho kreslil i nadále. Ale vždy v nějaké souvislosti, ne za každou cenu, ne za cenu urážky nějaké menšiny,“ dodal Mareš.

Nejlepším tématem je politika, aktuálně i koronavirus

Hosté pořadu 360° Pavlíny Wolfové zároveň přiznali, že sami se často setkávají s negativní odezvou, avšak pouze formou nesouhlasných či urážlivých komentářů či vzkazů. Mareš i Břínek se taktéž shodli na tom, že nejlepším zdrojem satiry byla a stále je politika, ale občas není špatné přejít i do jiné oblasti. „Na prvním místě je politika, politická satira. Ale samozřejmě není od věci, když je k tomu důvod, udělat si legraci z někoho, jako jsou umělci, zpěváci či herci,“ řekl Mareš. Podle Břínka je aktuálně dobrým tématem i koronavirus.

K útoku na pařížskou redakci francouzského časopisu Charlie Hebdo došlo 7. ledna 2015. Bratři Said a Chérif Kouachi tehdy zabili celkem 12 lidí v redakci a následně i dva policisty. K útoku se později přidal i Amedy Coulibaly, který zabil čtyři lidi v košer obchodě s potravinami. Všichni tři byli později zabiti policií.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Christina Alexanderová jako mnoho dalších prodělala koronavirus. Když v polovině března vařila večeři, uvědomila si, že ztratila chuť a čich. Stejně jako u odhadovaných 34 až 68 procent infikovaných měla i ona zkreslené smyslové vnímání. Proč dochází ke ztrátě chuti a čichu, se vědci stále snaží zjistit. Jejich závěry zveřejnil portál Inverse spolu se svědectvím dalších mladých lidí.

Koronavirus

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

„Matematika je bohužel neúprosná. Pokud za středu přibude 14 tisíc nakažených, znamená to, že za 10 dní bude v jeden den potřebovat nově hospitalizaci 560–700 lidí,“ napsal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteru. Podpořil tak slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS předpovídal dokonce 15 tisíc nově infikovaných covidem-19. Všemu napovídají čísla zveřejněná ke středeční 18. hodině, kdy přibylo 8 840 případů.

reklama
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
První švédský lockdown? Zůstaňte doma a omezte oslavy, vyzývá stát obyvatele Uppsaly
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama